hair transplant

کاشت مو

کاشت مو

 

کاشت مو فرایند جابه جایی مو از پشت سر به قسمت هایی از بدن میباشد که نیاز به کاشت مو دارد و به‌عنوان بهترین و مؤثرترین راه‌حل برای مشکل طاسی شناخته می‌شود.

 

hair transplant

 

موها چگونه رشد میکنند ؟

روند رشد مو به ۳ فاز آناژن (Anagen)، کاتاژن (Catagen) و تلوژن (Telogen) تقسیم می‌شود. معمولاً ۱۰۰% موها بر روی سر هم‌زمان وجود ندارند و تنها ۸۵% موها بر روی سر قابل‌مشاهده هستند. ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو کاملاً طبیعی است و اتفاقی است که برای همه‌ی افراد رخ می‌دهد. این ریزش در فصل‌های بهار و پاییز به خاطر تغییر طول روز و شرایط آب و هوایی تغییر می‌کند. میانگین سرعت رشد مو ۱٫۲۵ سانتی‌متر در هرماه است و بیشترین سرعت رشد مو مربوط به بازه‌ی سنی ۱۶ تا ۲۰ سال است. هنگامی‌که مو تا حدی بلند شود، به‌طور طبیعی از سرعت رشد آن‌هم کاسته می‌شود. میانگین تعداد تار موهای موجود بر سر افراد ۱۰۰ هزار تار مو است که این عدد در نژادهای مختلف متفاوت است. سفیدپوستان با ۱۴۰ هزار تار مو، به میزان قابل‌توجهی بالاتر از حد میانگین مو دارند و اشخاصی که موهای قرمز دارند با ۹۰ هزار تار مو، ۱۰ هزار تار مو کم‌تر از میانگین بر روی سر خود مو دارند.

 

انواع روش‌های کاشت مو

 

 کاشت مو به روشFUT

قدیمی‌ترین روش کاشت مو که هنوز در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود و به این صورت است که بخشی از پوست بانک موی شما به ابعاد مشخص بریده و برداشته می‌شود. سپس با استفاده از میکروسکوپ تعداد گرافت‌های موردنیاز از پوست برداشت‌شده به منطقه‌ی طاسی منتقل می‌شوند. شاید بزرگ‌ترین مشکل این روش جای بخیه و زخمی است که پشت سر می‌ماند (با پیشرفت علم پزشکی و حرفه‌ای‌تر شدن متخصصان میزان مشخص بودن این جای زخم به کم‌ترین میزان ممکن رسیده است)

باوجود چنین مشکلی و اینکه مراجعین هم روش FIT را به دلیل نیاز نداشتن به جراحی ترجیح می‌دهند، روش FUT مزیت‌هایی دارد که همچنان در ایران و تمام دنیا استفاده می‌شود.

 

hair transplant

 کاشت مو به روشFIT

این روش در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. به‌اندازه‌ای که از سال ۲۰۱۷ بالاتر از FUT به‌عنوان محبوب‌ترین روش کاشت موی طبیعی شناخته می‌شود. در این روش که بدون تیغ و جراحی و خونریزی انجام می‌شود (به همین دلیل میان مردم از محبوبیت زیادی برخوردار است)  پس از تراشیدن کامل موی سر و تزریق ماده‌ی بی‌حسی به‌وسیله‌ی پانچ دستی، گرافت‌ها از بانک مو برداشت می‌شوند و در محلولی مخصوص قرار داده می‌شوند تا در مرحله‌ی بعدی به منطقه‌ی طاسی منتقل شوند.

باوجوداینکه این روش خواسته‌ی اغلب مراجعین است و شیوه‌ی نوین کاشت موی طبیعی به‌حساب می‌آید اما در برخی موارد به تشخیص متخصص بهتر است که از روش قدیمی‌تر FUT برای از بین بردن طاسی استفاده شود.

 

کاشت مو به روش BHT

در این روش که همان روش BHT است، به‌جای اینکه از موی پشت سر افراد به‌عنوان بانک مو استفاده شود، از موی بدن به این منظور بهره می‌برند. دلیل استفاده از این روش می‌تواند ضعف بانک مو باشد. باید توجه داشت که حتی تمام موهای بدن هم نمی‌تواند برای پوشش کامل طاسی سر کافی باشد.همچنین حساسیت به خرج دادن راجع به جنس موی مورداستفاده هم از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً استفاده از موی صورت و ریش به دلیل آنکه جنس آن به موی سر نزدیک‌تر است بهتر است.

 

hair transplant

 

کاشت مو به روش ترکیبی

در مواردی که طاسی بسیار وسیع باشد و بانک موی فرد دارای شرایط خاصی باشد باید به‌طور هم‌زمان از دو روش FUT و FIT استفاده کرد.

معمولاً به دلیل اینکه نتیجه‌ی به‌دست‌آمده توسط این روش مطلوب‌تر است، متقاضیان پس از آگاهی و خواندن راجع به کاشت مو به روش ترکیبی به استفاده از این روش ترغیب می‌شوند که بازهم انتخاب بر عهده‌ی آنان نیست و متخصص باید نظر نهایی را بدهد.

 

کاشت مو به روش SUT

SUT همان روش FIT است که توسط دستگاه و ربات انجام می‌شود. شاید فکر کنید این‌که خیلی خوب است؛ اما این دقیقا همان نقطه‌ای است که می‌خواهند با استفاده از آن شما را فریب دهند.

این دستگاه جدید نیست و مربوط به اوایل هزاره‌ی جدید میلادی (نزدیک به ۱۸ سال پیش) است. همچنین استفاده از آن در اوایل دهه‌ی ۸۰ خورشیدی توسط انجمن متخصصان پوست تهران به دلیل واردکردن خسارات جبران‌ناپذیر ممنوع اعلام‌شده است.

hair transplant

کاشت مو به روش ATP

کاشت مو به روش ATP درواقع تاتو کردن به‌صورت ریز و حرفه‌ای بر روی سر و در قسمت طاسی است و مدت‌زمان ماندگاری آن بین ۵ تا ۷ سال است.

بازیگران سرشناس هالیوودی یعنی Vin Diesel و Dwayne Johnson هم از این روش استفاده کرده‌اند.

متأسفانه به خاطر نبود نظارت دقیق و درست برخی از همکاران از این روش استفاده می‌کنند و مصرانه می‌گویند که بهترین روش کاشت مو است!

 

کدام روش کاشت مو بهتر است؟

همه‌ی توضیحاتی که تا به اینجا دادیم برای این بود که بگوییم نمی‌توان روش خاصی را به‌عنوان بهترین روش کاشت مو معرفی کرد؛ اما در کل چند قانون کلی برای تشخیص این موضوع که کدام روش کاشت مو پر پشت برای هر شخص بهتر است وجود دارد.

مدت‌زمان اجرای FIT بیشتر از اجرای FUT است. البته شما نمی‌توانید به خاطر اینکه حوصله‌تان سر می‌رود، روش کاشت موی خود را انتخاب کنید و این نکته صرفاً جهت اطلاع به شما گفته می‌شود.

برای کاشت مو در نقاطی که به موی کمی نیاز دارد مانند ریش و سبیل، ابرو و طاسی‌های کم در ناحیه‌ی سر بهترین روش، روش FIT است.

خوب است بدانید در روش FUT ظرافت بیشتری وجود دارد و زمانی که فرد موی جلوی سرش را به دلیل ریزش ازدست‌داده و فاقد خط رویش هست روش FUT بهتر است.

تراکمی که از روش FUT به دست می‌آید بسیار مطلوب‌تر از تراکم حاصل از روش FITاست. به همین دلیل است که برای طاسی‌های وسیع از روش FUT استفاده می‌شود.

برای اجرای کاشت مو به روش FIT باید تمام موی سر تراشیده شود. اگر هرکس به هر دلیلی دوست ندارد موهایش را از ته بزند و احساس وابستگی خاصی به موهایش دارد، در صورت تائید متخصص بهتر است که از روش FUT استفاده کند.

 

hair transplant

 

چرا نمی‌توان بهترین روش کاشت مو را مشخص کرد؟

انتخاب بهترین روش کاشت مو برای هرکس متفاوت است.

این‌گونه نیست که از شما بپرسند Benz بهتر است یا BMW و شما نظر خود را بگویید. سپس با توجه به نظر شما، ماشین موردعلاقه‌ی شما را آماده‌ی تحویل کنند.

عمل کاشت مو یکی از شاخه‌های علم پزشکی است و مانند تمام شاخه‌های این علم وسیع نیاز به مهارت و تخصص فراوانی برای اجرا دارد. شاید برایتان عجیب باشد بدانید که اگر کاشت مو توسط تیم متخصص انجام نشود ممکن است منجر به عفونت‌هایی بشود که باعث مرگ می‌شوند! بله همان‌طور که گفتیم می‌تواند برایتان خیلی عجیب باشد.

هنگام انتخاب Benz یا BMW سلیقه‌ی شما، با توجه به اطلاعاتی که راجع به هرکدام دارید به تصمیم نهایی ختم می‌شود. در صورت انتخاب هرکدام از آن‌ها، خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. مگر اینکه بخواهید با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت خود را به دیوار بکوبید. اما هنگام انتخاب روش کاشت مو دیگر سلیقه‌ی شما شرط اصلی نیست و متخصص باید تائید کند که آیا روشی که مایل به استفاده از آن هستید برای شما مناسب است یا نه؟

به همین دلیل است که نمی‌توان مشخصاً تعیین کرد که ‌بهترین روش کاشت مو کدام روش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =