کاشت مو چگونه است

کاشت مو چگونه است؟

 

کاشت مو چگونه است؟

حتما بارها این سوال برایتان پیش آمده که کاشت مو چیست؟ کاشت مو به روش برداشت ریشه‌های مو از قسمت‌های پر پشت و کاشت در قسمت‌های کم پشت را، به عنوان ساده‌ترین و نتیجه بخش ترین راه درمانی برای افزایش رشد مو معرفی کرد. راهی که در طول چندین سال در حوزه پزشکی، متدهای جدیدی برای بهبود و اثر گذاری هر چه بیش‌تر آن کشف شده است. کاشت مو به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام میشود و تحولی شگرف در حوزه بهداشت و درمان است که با ورود به بستر جامعه پزشکی، بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های مرتبط با ریزش مو و کم پشت بودن آن را برطرف نموده است.

 

How to plant hair

مقدمات قبل از کاشت مو

در ابتدا زمانی که فرد برای کاشت موی طبیعی تصمیم می‎گیرد، باید یک کلینیک را با توجه به میزان تخصص، مهارت، سابقه کار، تجربه پزشک و مراقبت‎ها‎ی پس از کاشت، انتخاب و با حضور در کلینیک، فرم‎ها‎ی مربوطه را تکمیل نماید. سپس توسط مشاور کلینک، زمان کاشت مو مشخص می‎شود که با فرار رسیدن موعد مشخص شده، فرد باید در کلینیک حضور پیدا کند و همچنین سوالات خود را از جمله کاشت مو چگونه است و کاشت مو چند جلسه است را از مشاور جویا شود. لباس‎ها‎ قبل از انجام عمل، تعویض می‎شوند. بیمار به اتاق عمل راهنمایی و آماده پیوند مو می‎شود. در این مرحله، گرفتن رگ، اندازه گیری فشار خون، پانسمان سر، مشخص کردن ناحیه دهنده مو در پشت سر و بی حس کردن این ناحیه، از جمله مقدمات انجام کاشت مو می‎باشد که توسط پزشک صورت می‎گیرد.

 

اقدامات قبل از کاشت مو

  • از نوشیدن قهوه در صبح روز عمل پرهیز کنید زیرا قهوه حاوی کافئین است که این ماده آرامش را از بیمار میگیرد.
  • استفاده از کیسه یخ در صبح روز عمل توصیه میشود. از اول صبح یک کیسه یخ بر روی سر خود قرار دهید تا میزان جریان خون پوست سر را کاهش دهد تا هم خونریزی هنگام عمل کمتر شود و هم مقدار کمتری از ماده بیحسی لازم شود. این کیسه یخ برای بعد از عمل نیز مورد احتیاج خواهد بود.
  • صبح روز پیوند موهای خود را بشویید. به هیچ عنوان از ژل مو، موس یا اسپری تافت استفاده نکنید.
  • الکل مصرف نکنید. مصرف الکل به شدت باعث رقیق شدن خود می گردد.
  • از ۲ الی ۳ هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری شود. دود سیگار در ترمیم زخم اختلال ایجاد میکند. برای فراهم کردن محیط مناسب جهت بهترین حالت ترمیم زخم و زنده ماندن موهای پیوندی باید از دود سیگار پرهیز کرد. در صورت توقف مصرف سیگار، بهترین نتیجه را از کاشت مو خواهید گرفت.
  • یک هفته قبل از کاشت مو از تمرینات ورزشی سخت ، وزنه زدن و دویدن زیاد خودداری کنید.
  • مصرف محلولهای حاوی مینوکسیدیل از دوهفته قبل از عمل پیوند ممنوع میباشد. این ماده با افزایش جریان خون پوست سر میزان خونریزی هنگام عمل را زیاد میکند.
  • موهای پشت و پهلوی سر را کوتاه نکنید. موهای بلند میتوانند خط جراحی پشت سر را پنهان کنند. پس تا جایی که ممکن است اجازه دهید موهایتان بلند شود(حداقل ۵ سانتی متر طول داشته باشد).
  • چند روز قبل از جراحی مایعات زیاد بنوشید و شب قبل از و صبح روز عمل غذای سبک میل کنید تا در حین عمل حالت تهوع کمتری بگیرید.

 

How to plant hair

 

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و بستگی به سابقه کاری و تجربه پزشک متخصص و تعداد گرافت های کاشته شده برای هر بیمار دارد. اما هزینه تخمینی کاشت مو به عوامل متعددی همچون جنس پوست سر، مقدار طاسی و همچنین به روش کاشتی دارد که انتخاب می‌شود.

نواحی که  در آن میتوان کاشت مو انجام داد

یکی از مزیت‌های کاشت مو، عدم محدودیت در ناحیه کاشت می‌باشد. به این ترتیب می‌توان در نواحی سر، کاشت در قسمت سبیل، کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها، ریش، ابروها و… کاشت مو را انجام داد.

 

How to plant hair

کاشت مو چند جلسه است؟

یکی از مهم‌ترین سؤالات مراجعین به مرکز کاشت مو، پیگیری زمان و روند درمان کاشت می‌باشد. پاسخ به این سوال نیازمند بررسی انتظار بیمار از کاشت است. چرا که با توجه به تفاوت نظرات و ایده آل‌های فردی و شخصی افراد، نمی‌توان یک نسخه درمانی را مختص به تمام بیماران دانست. اما بخش مهمی از مراجعین، تنها با یک جلسه درمان، نتیجه مورد نظر خود را مشاهده خواهند کرد و این در حالی است که برخی دیگر نیز به جلسات درمانی بیش‌تری احتیاج خواهند داشت. کاشت مو در یک جلسه بیش‌ترین جامعه آماری موفقیت آمیز بودن این عمل را داشته است.

 

بهترین سن برای انجام کاشت مو

معمولا آقایان ۱۸ تا ۲۵ ساله بجز موارد خاص با نظر پزشک کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند . زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند مو – بنا به درخواست خود فرد – یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ، ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ، ولی این رضایت موقتی خواهد بود. به این خاطر که در آینده با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، PRP و مزوتراپی استفاده نموده و در سال های بعدی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است در مورد پیوند موی خانم ها مسئله سن مطرح نیست.

 

How to plant hair

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

خوابیدن: از ۳ تا ۴ بالش زیر شانه‌ها به منظور بالاتر نگه داشتن منطقه سر استفاده کنید. انجام این کار برای کم کردن ورم در ناحیه های تحت درمان بعد از جراحی لازم و ضروری است.

شستشو: روز بعد از جراحی می‌توانید موهایتان را به آرامی زیر دوش بشویید. تا ۴ یا ۵ روز بعد از جراحی، از برخورد مستقیم قطرات آب با ناحیه دریافت کننده گرافت‌ها جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید، با استفاده از یک فنجان ناحیه گرافت‌ها را آبکشی کنید

حرارت دادن به موها :در طول هفته اول بعد از جراحی، بهتر است بعد از حمام اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. در این مدت ناحیه اطراف گرافت‌ها و ناحیه اهدا کننده بی‌حس است. برای همین ممکن است هنگام استفاده از سشوار بدون اینکه متوجه شوید ناحیه درمان شده را بسوزانید. همچنین گرمای سشوار می‌تواند به فولیکول‌های در حال التیام آسیب برساند. هنگامی که استفاده از سشوار را از سر گرفتید ابتدا از حرارت پایین استفاده کنید.

 

How to plant hair

 

بخیه های ناحیه ی دهنده : در صورت داشتن بخیه‌های قابل‌جذب، نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. جذب بخیه‌ها ممکن است ۴-۳ هفته طول بکشد. بخیه‌های غیر قابل‌جذب باید ۷-۵ روز پس از عمل کشیده شوند. پزشک پس از جراحی، شما را  از نوع بخیه‌ها آگاه خواهد کرد.

ورزش و فعالیت بدنی: تا ۷ روز پس از عمل از انجام ورزش و فعالیت بدنی خودداری کنید زیرا می تواند موجب افزایش ورم و ریزش موهای کاشته شده شود.

شنا کردن و آفتاب گرفتن: حداقل چند هفته پس از جراحی از شنا کردن و آفتاب گرفتن خودداری کنید. چراکه آب استخر حاوی اسیدها کلر و باکتری هاست. پوست نواحی کاشته شده به آفتاب عادت ندارد و ممکن است به‌راحتی بسوزد.

 

How to plant hair

 

کوتاه کردن ،رنگ کردن و آرایش مو : تا حداقل ۴-۳ هفته پس از جراحی از کوتاه کردن و یا رنگ کردن مو خودداری کنید. استفاده از روگین، تاپیک، ژل، اسپری مو و موس برای آرایش مو از ۵ روز پس از عمل بلامانع است.

 

 

 

 

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن