کاشت مو چگونه است

کاشت مو چگونه است؟

کاشت مو چگونه است؟ حتما بارها این سوال برایتان پیش آمده که کاشت مو چیست؟ کاشت مو به روش برداشت ریشه‌ های مو از قسمت‌ های پر پشت و کاشت در قسمت‌ های کم پشت را، به عنوان ساده‌ ترین و نتیجه بخش ترین راه درمانی برای افزایش رشد مو معرفی کرد. راهی که در طول چندین سال در حوزه پزشکی، متدهای جدیدی برای بهبود و اثر گذاری هر چه بیش‌ تر آن کشف شده است.

کاشت مو به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می شود و تحولی شگرف در حوزه بهداشت و درمان است که با ورود به بستر جامعه پزشکی، بسیاری از مشکلات و دغدغه‌ های مرتبط با ریزش مو و کم پشت بودن آن را برطرف نموده است.

 

 

How to plant hair

 

 

کاشت مو چگونه است ؟ و روش های کاشت مو چیست؟

رایج ترین روش های کاشت موی موفق شامل:

روش پانچ کاشت موی  (punch):

موها به صورت دسته ای برداشته شده و در محل مورد نیاز با استفاده از ایجاد سوراخ هایی در پوست سر، کاشته می شود. امروزه این روش به دلیل ایجاد نمای مصنوعی (معروف به نمای عروسکی) کاربرد چندانی ندارد.

روش کاشت مو FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت که حاوی ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود.

سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود.

در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود.

از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا ۹۷ % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

 

 

متخصص کاشت مو

 

 

 

 روش کاشت مو FIT

به وسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوش ها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً به وسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. به طور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر ۳ الی ۵ واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود.

از برخی جهات روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهایی (در روش غیر ترکیبی) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی محدود و کوچکی دارند و یا کاشت مو در قسمت های محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخم های قدیمی باشد.

 

 

مرکز کاشت مو

 

 

 

 کاشت مو چگونه است ؟ و کدام روش کاشت مو مناسب شماست ؟

 •  یکی از مهم ترین سئوالات مراجعه کنندگان به کلینیک های کاشت مو این است که باید از کدام روش استفاده کنند. پاسخ این سئوال آسان است. شما خودتان را اذیت نکنید .
 • اگر به پزشک خود اعتماد دارید انتخاب روش را به عهده او بگذارید، اما به طور کلی بهترین روش کاشت مو دو جلسه FUT با فاصله یک سال است، زیرا در برداشت و کاشت FUT در یک جلسه مقدار زیادی مو برداشت می شود.
 • زمان عمل کوتاه تر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و در نتیجه کاشت، طبیعی تر خواهد شد و تراکم های بالاتری را می توان بدست آورد.
 •  اگر بیمار از جراحی ترس دارد و تمایل به بخیه زدن و بخیه کشیدن ندارد و از اسکار پشت سر (خط بخیه) نگران است و یا به هر دلیل دیگری تمایل به FUT ندارد روش FIT مناسب تر است.
 •  اگر بیمار اجازه تراشیدن موها را نمی دهد روش FUT انجام می شود، زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده خواهد شد.
 •  اگر مقدار کمی مو لازم داریم (کاشت ابرو ، سبیل ، ریش و ناحیه اسکار) FIT انجام می شود.
 •  در برداشت مو از بدن بدلیل ناکافی بودن بانک موی پشت سر معمولا FIT انجام می شود.
 •  بیمارانی که قسمت جلوی سر آن ها خالی شده است و خط موی جلوی سر آن ها وجود ندارد، مناسب ترین کاندیدای FUT هستند، در واقع بدلیل ظرافت های خاصی که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد، طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام شود.
 •  اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است معمولاً FUT بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکم های بالاتر را می توان ایجاد کرد.
 •  مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است در روش FUT مدت ۳ تا ۵ ساعت و در روش FIT تا ۱۰ ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد.

 

 

انواع کاشت مو

 

 

 

کاشت مو چگونه است ؟ و مقدمات قبل از کاشت مو چیست؟

 • در ابتدا زمانی که فرد برای کاشت موی طبیعی تصمیم می‎گیرد، باید یک کلینیک را با توجه به میزان تخصص، مهارت، سابقه کار، تجربه پزشک و مراقبت‎ ها‎ی پس از کاشت، انتخاب و با حضور در کلینیک، فرم‎ ها‎ی مربوطه را تکمیل نماید.
 • سپس توسط مشاور کلینیک، زمان کاشت مو مشخص می ‎شود که با فرار رسیدن موعد مشخص شده، فرد باید در کلینیک حضور پیدا کند و همچنین سوالات خود را از جمله کاشت مو چگونه است و کاشت مو چند جلسه است را از مشاور جویا شود.
 • لباس‎ ها‎ قبل از انجام عمل، تعویض می ‎شوند. بیمار به اتاق عمل راهنمایی و آماده پیوند مو می ‎شود. در این مرحله، گرفتن رگ، اندازه گیری فشار خون، پانسمان سر، مشخص کردن ناحیه دهنده مو در پشت سر و بی حس کردن این ناحیه، از جمله مقدمات انجام کاشت مو می ‎باشد که توسط پزشک صورت می‎ گیرد.

اقدامات قبل از کاشت مو:

 • از نوشیدن قهوه در صبح روز عمل پرهیز کنید زیرا قهوه حاوی کافئین است که این ماده آرامش را از بیمار می گیرد.
 • استفاده از کیسه یخ در صبح روز عمل توصیه می شود. از اول صبح یک کیسه یخ بر روی سر خود قرار دهید تا میزان جریان خون پوست سر را کاهش دهد تا هم خونریزی هنگام عمل کمتر شود و هم مقدار کمتری از ماده بیحسی لازم شود. این کیسه یخ برای بعد از عمل نیز مورد احتیاج خواهد بود.
 • صبح روز پیوند موهای خود را بشویید. به هیچ عنوان از ژل مو، موس یا اسپری تافت استفاده نکنید.
 • الکل مصرف نکنید. مصرف الکل به شدت باعث رقیق شدن خود می گردد.
 • از ۲ الی ۳ هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری شود. دود سیگار در ترمیم زخم اختلال ایجاد میکند. برای فراهم کردن محیط مناسب جهت بهترین حالت ترمیم زخم و زنده ماندن موهای پیوندی باید از دود سیگار پرهیز کرد. در صورت توقف مصرف سیگار، بهترین نتیجه را از کاشت مو خواهید گرفت.
 • یک هفته قبل از کاشت مو از تمرینات ورزشی سخت ، وزنه زدن و دویدن زیاد خودداری کنید.
 • مصرف محلول های حاوی مینوکسیدیل از دوهفته قبل از عمل پیوند ممنوع می باشد. این ماده با افزایش جریان خون پوست سر میزان خونریزی هنگام عمل را زیاد می کند.
 • موهای پشت و پهلوی سر را کوتاه نکنید. موهای بلند می توانند خط جراحی پشت سر را پنهان کنند. پس تا جایی که ممکن است اجازه دهید موهایتان بلند شود(حداقل ۵ سانتی متر طول داشته باشد).
 • چند روز قبل از جراحی مایعات زیاد بنوشید و شب قبل از و صبح روز عمل غذای سبک میل کنید تا در حین عمل حالت تهوع کمتری بگیرید.

 

 

How to plant hair

 

هزینه کاشت مو:

هزینه کاشت مو برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و بستگی به سابقه کاری و تجربه پزشک متخصص و تعداد گرافت های کاشته شده برای هر بیمار دارد.

اما هزینه تخمینی کاشت مو به عوامل متعددی همچون جنس پوست سر، مقدار طاسی و همچنین به روش کاشتی دارد که انتخاب می‌ شود.

نواحی که  در آن می توان کاشت مو انجام داد:

یکی از مزیت‌ های کاشت مو، عدم محدودیت در ناحیه کاشت می‌ باشد. به این ترتیب می‌ توان در نواحی سر، کاشت در قسمت سبیل، کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها، ریش، کاشت ابرو و… کاشت مو را انجام داد.

 

How to plant hair

 

 

کاشت مو چند جلسه است؟

یکی از مهم‌ ترین سؤالات مراجعین به مرکز کاشت مو، پیگیری زمان و روند درمان کاشت می‌باشد. پاسخ به این سوال نیازمند بررسی انتظار بیمار از کاشت است.

چرا که با توجه به تفاوت نظرات و ایده آل‌های فردی و شخصی افراد، نمی‌توان یک نسخه درمانی را مختص به تمام بیماران دانست.

اما بخش مهمی از مراجعین، تنها با یک جلسه درمان، نتیجه مورد نظر خود را مشاهده خواهند کرد و این در حالی است که برخی دیگر نیز به جلسات درمانی بیش‌ تری احتیاج خواهند داشت.

کاشت مو در یک جلسه بیش‌ ترین جامعه آماری موفقیت آمیز بودن این عمل را داشته است.

 

 

 

بهترین سن برای انجام کاشت مو:

معمولا آقایان ۱۸ تا ۲۵ ساله بجز موارد خاص با نظر پزشک کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند . زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد.

اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند مو – بنا به درخواست خود فرد – یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ، ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ، ولی این رضایت موقتی خواهد بود. به این خاطر که در آینده با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، PRP و مزوتراپی استفاده نموده و در سال های بعدی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است در مورد پیوند موی خانم ها مسئله سن مطرح نیست.

 

How to plant hair

 

مراقبت های بعد از کاشت مو:

خوابیدن:

از ۳ تا ۴ بالش زیر شانه‌ها به منظور بالاتر نگه داشتن منطقه سر استفاده کنید. انجام این کار برای کم کردن ورم در ناحیه های تحت درمان بعد از جراحی لازم و ضروری است.

 

شستشو:

 روز بعد از جراحی می‌توانید موهایتان را به آرامی زیر دوش بشویید. تا ۴ یا ۵ روز بعد از جراحی، از برخورد مستقیم قطرات آب با ناحیه دریافت کننده گرافت‌ها جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید، با استفاده از یک فنجان ناحیه گرافت‌ ها را آبکشی کنید

 

حرارت دادن به موها :

در طول هفته اول بعد از جراحی، بهتر است بعد از حمام اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. در این مدت ناحیه اطراف گرافت‌ ها و ناحیه اهدا کننده بی‌حس است.

برای همین ممکن است هنگام استفاده از سشوار بدون اینکه متوجه شوید ناحیه درمان شده را بسوزانید. همچنین گرمای سشوار می‌ تواند به فولیکول‌ های در حال التیام آسیب برساند. هنگامی که استفاده از سشوار را از سر گرفتید ابتدا از حرارت پایین استفاده کنید.

 

How to plant hair

 

بخیه های ناحیه ی دهنده :

 در صورت داشتن بخیه‌های قابل‌جذب، نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. جذب بخیه‌ها ممکن است ۴-۳ هفته طول بکشد. بخیه‌های غیر قابل‌ جذب باید ۷-۵ روز پس از عمل کشیده شوند. پزشک پس از جراحی، شما را  از نوع بخیه‌ ها آگاه خواهد کرد.

 

ورزش و فعالیت بدنی:

تا ۷ روز پس از عمل از انجام ورزش و فعالیت بدنی خودداری کنید زیرا می تواند موجب افزایش ورم و ریزش موهای کاشته شده شود.

 

شنا کردن و آفتاب گرفتن:

 حداقل چند هفته پس از جراحی از شنا کردن و آفتاب گرفتن خودداری کنید. چرا که آب استخر حاوی اسیدها کلر و باکتری هاست. پوست نواحی کاشته شده به آفتاب عادت ندارد و ممکن است به‌ راحتی بسوزد.

 

 

How to plant hair

 

 

کوتاه کردن ،رنگ کردن و آرایش مو :

 تا حداقل ۴-۳ هفته پس از جراحی از کوتاه کردن و یا رنگ کردن مو خودداری کنید. استفاده از روگین، تاپیک، ژل، اسپری مو و موس برای آرایش مو از ۵ روز پس از عمل بلامانع است.

 

 

 

 

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن