Scattered hair transplant

کاشت مو پرتراکم

کاشت مو پرتراکم

کاشت مو پرتراکم می توان به انواع روش های کاشت مو که فاصله ی مو های کاشته شده بسیار کم هستند، گفت چراکه تراکم به معنای نزدیک بودن مو های کاشته شده به یکدیگر می باشد.

در کاشت مو پرتراکم هرچه فاصله فولیکول ها به هم نزدیک تر باشند، فرد به نتیجه ی مطلوب تری خواهد رسید و همچنین موها ظاهری بهتر و طبیعی تر خواهند داشت.

توجه داشته باشید که در کاشت مو تراکم بالا علاوه بر عواملی مثل تعداد فولیکول های پیوندی و فاصله آنها، به ضخامت مو نیز بستگی دارد.گاهی این احتمال وجود دارد که فولیکول‌ ها با فاصله بسیار کم و با تعداد زیاد کاشته می شوند اما جنس موهای فرد بسیار نازک اند، در این صورت ممکن است پرپشتی خیلی زیادی در موهای فرد احساس نشود.

 

 

 

Scattered hair transplant

 

 

 

 

عوارض کاشت مو پرتراکم:

در صورتی که به مراکز غیر مجاز برای کاشت مو پرتراکم  مراجعه کنید، احتمال عوارض جدی زیاد میباشد و یکی از مهمترین عارضه هایی که ممکن است فرد بعد از کاشت مو پرتراکم دچار آن شود می توان به خطر عفونت و ریزش موهای کاشته شده اشاره کرد.

انجام کاشت مو پرتراکم نیازمند مهارت و تجهیزات پزشکی می باشد. توجه داشته باشید که برای داشتن کاشت موی طبیعی و بدون عوارض حتما با پزشک مشورت کنید و کلینیکی با کیفیت و مجهز را برای کاشت مو پرتراکم خود انتخاب کنید.

 

 

هزینه کاشت مو پرتراکم:

هزینه کاشت مو پرتراکم بستگی به عواملی مثل مهارت تیم پزشکی، تعداد جلسات کاشت مو تراکم بالا، روش کاشت مو دارد. بنابراین  در خصوص هزینه نهایی کاشت مو پرتراکم پزشک متخصص با معاینه بیمار می‌تواند نظر قطعی دهد.

 

 

Scattered hair transplant

 

 

روش های کاشت مو پرتراکم:

تعداد گرافت های قابل پیوند و مساحت ناحیه طاسی:

این عامل تأثیر بسزایی در ایجاد تراکم بالا در کاشت مو پرتراکم دارد، تعداد گرافت هایی که قابلیت پیوند زدن آن ها وجود دارد و همچنین وسعت ناحیه طاسی در همه افراد یکسان نیست. هر چه تعداد فولیکول‌ های مناسب برای پیوند مو بیشتر و وسعت ناحیه طاسی کمتر باشد تراکم بیشتری بعد از کاشت مو ایجاد خواهد شد.

 

 

رعایت فاصله بین گرافت ها:

فاصله بین فولیکول‌ ها در کاشت مو پرتراکم از یک حد مشخصی نمی‌ تواند کمتر باشد و عدم رعایت فاصله مناسب باعث آسیب رسیدن به موهای دیگر می شود. این نکته نیز عامل دیگری است که ایجاد هر تراکمی در کاشت مو را غیر ممکن ساخته است.

 

 

Scattered hair transplant

 

 

 

عوامل مؤثر در ایجاد کاشت موی پرتراکم:

 • فاصله بین فولیکول‌ های پیوندی
 • وسعت ناحیه طاسی در بیمار
 • ضخامت موهای فرد
 • بلندی و کوتاهی مو
 • جنس و رنگ مو
 • رنگ پوست سر فرد

 

 

حداکثر کاشت مو پرتراکم در جلسات کاشت:

برخی از افراد تمایل دارند که نسبت به تعداد جلساتی که کاشت مو پرتراکم انجام مشود را بدانند. همانطور که میدانید میزان طاس بودن افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و طبیعتا تعداد جلسات کاشت نیز یکسان نیستند.

از لحاظ  علمی در  یک جلسه کاشت مو پرتراکم به دلیل انعطاف پذیری پوست ناحیه ی پشت سر و تراکم موهای افراد، تنها امکان کاشت مو به میزان ۴ هزار گرافت یعنی تقریبا می توان گفت که دوازده هزار تار مو در یک جلسه ممکن است کاشته شود.

گاهی این امکان وجود دارد که به کمک بعضی از دستگاه های جدید، حدود ۵ هزار گرافت مو یعنی ۱۴ هزار تار مو را طی یک جلسه در نواحی طاس با دقت و ظرافت بالایی در خط رویش برای افراد کاشته شود که تقریبا فرد با این گونه روش ها می تواند کاشت مو پرتراکم داشته باشد.

البته انجام همچین کاشت مویی تنها در افرادی میسر خواهد بود که از بانک مو با تراکم بالایی برخوردار هستند و صدمه ای با برداشت این تعداد گرافت از موها، به بانک موها  از نظر ظاهر و تراکم وارد نخواهد کرد .

 

 

 

Scattered hair transplant

 

 

 

جراحی کاشت مو زنده و قابل رشد:

در اکثر افرادی که دچار ریزش مو با زمینه ارثی می باشند موهای ناحیه پشت سر و کنار گوش ها به علت نداشتن ژن حساس به ریزش مو دچار صدمه کمتر می شوند و معمولا موهای این ناحیه در تمامی طول عمر باقی می مانند.

از حدود دهه پنجاه، انتقال مو از ناحیه پشت سر به قسمت هایی که دچار ریزش شده به صورت جراحی شروع گردید که تا حدود ۱۵ سال قبل به صورت کاشت درشت بود که اصطلاحاً به آن «کاشت عروسکی» گفته می شود.

این روش توسط وسیله ای به شکل استوانه با لبه ای تیز به نام پانچ که دارای قطر۳ تا ۵ میلی متر است از ناحیه پشت سر، پوست با ریشه مو برداشته می شد و در ناحیه جلوی سر که دچار ریزش یا کم پشتی شده است کاشته می شود.

از مشکلاتی که در این روش وجود دارد این است که در هر جلسه بیش از ۲۰ تا حداکثر ۱۵۰ گرافت درشت نمی توان منتقل نمود و مسئله دوم و مهمتر رویش این موها است که به صورت دسته ای رشد می کنند یعنی در هر گرافت حدود ۸ الی ۱۰ تار مو موجود دارد و در ضمن فاصله گرافت ها از یکدیگر حدود ۱سانتی متر یا بیشتر است.

موها مانند موهای عروسک از یک منفذ به صورت دسته های ۸ الی ۱۰ تار مویی رشد می نماید و در نتیجه منظره خوبی ایجاد نمی کنند.روش جدید کاشت مو که از حدود پانزده سال پیش انجام می گیرد روش میکروگرافت و مینی گرافت نامیده می شود.

این روش با توجه به وسایل و ابزار جدیدی که ساخته شده دچار تحول عظیمی شده است و به موهایی که به این سبک کاشته می شوند حالت طبیعی و زیباتری می دهد.

 

 

 

Scattered hair transplant

 

 

در این نوع جراحی یک نوار از پشت سر بیمار برداشته می شود که عرض حدود ۱۵ میلی متر و طولی در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر ( ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر) خواهد داشت.

پس از برداشت نوار قسمت بالای محل برداشت به قسمت پایین بخیه زده می شود و محل بخیه به وسیله موهای خود بیمار پوشیده می شود.سپس این نوار توسط تیم کاشت به قطعات یک میلی متر و ۷/۰ میلی متر تقسیم می شود.

به هر یک از این قطعات گرافت گفته می شود.هر میکرو گرافت بسته به تراکم موی پشت سر مریض دارای یک تار مو و مینی گرافت ها ۲ الی ۴ تار مویی خواهند بود.

پس از مشخص شدن تعداد گرافت ها توسط تیم کاشت، به همان تعداد در محلی که دچار ریزش یا کم پشتی شده توسط پانچ های ۷/۰ و ۱ میلیمتر پانچ و آماده می گردد. سپس گرافت ها یکی یکی در محل خود کاشته شده و این موهای کاشته شده پس از ۲ الی ۳ ماه رشد دائمی خود را شروع خواهند کرد.

 

 

شرایط کاشت مو برای زنان به چه صورت است؟

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که آیا کاشت مو، فقط برای آقایان روش مناسبی است و خانم ها نمی توانند از مزیت این روش بهرمند شوند؟! امااین طور نیست این روش برای افرادی که کاندید هستند مناسب است و فرقی ندارد که کاندید منتخب شده مرد باشد یا زن.

 

( کاشت مو در خانم ها ) با این حال قبل از انجام هر اقدامی باید توسط متخصص چند نکته مورد بررسی قرار گیرد:

 • علت ریزش مو در خانم ها
 • علت ریزش مو (ارثی است یا غیر ارثی)
 • جنس موهای پشت سر(ضخیم یا نازک)
 • انتظارات منطقی

 

 

 

مراقبت‌هاي قبل از كاشت مو:

۱٫ براي ۱۰ روز قبل (و بعد از) پيوند از مصرف عوامل زير خودداري شود. مشروبات الكلي، داروهاي مسكن و ضددرد مثل قرص آسپيرين، بروفن، ايندومتاسين (استامينوفن اشكالي ندارد)، قرص ويتامين E، داروهاي ضدانعقاد خون مثل وارفارين و هپارين، سير خوراکي و سيگار.

 

Scattered hair transplant

 

 

۲٫در صورتي که داروي خاصي را به طور مرتب مصرف مي‌کنيد يا بيماري مهمي داريد حتما در جلسه مشورت ابتدايي، اين موضوع را به پزشک اطلاع دهيد زيرا در اين موارد لازم است يک برگه مبني بر بلامانع بودن انجام عمل جراحي کاشت موي طبيعي با توجه به نوع بيماري و دارويي که براي آن مصرف مي‌ شود از سوي پزشک معالج‌تان به کلينيک ارائه دهيد.

توجه داشته باشيد که مصرف برخي داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از پيوند مو استفاده از آن دارو را قطع کنيد. بنابراين اگر طبق صلاحديد دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به اين معني است که کاشت موي طبيعي براي شما امکان‌ پذير نيست تا زماني که بيماري‌ تان خوب شده و نيازي به مصرف دارو نداشته باشيد.

تمامي سوالات و مشکلات احتمالي خود را که فکر مي‌کنيد با کاشت موي فعلي شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنيد تا با اطمينان خاطر و آرامش کار را شروع کرده و بعدا مشکلي براي شما پيش نيايد.

۳٫ قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشوييد. بهتر است وعده غذاي قبل از پيوند مو مختصر ولي مقوي بوده و از نوشيدن مايعات زياد و چاي، قبل از کاشت مو خودداري کنيد.

قبل از انجام كار تمامي زيورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و…) و ساعت خود را در بياوريد. به‌دليل اثر داروهای بي‌ حسي و استرس عمل، رانندگي بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بيمار نيست.

 

 

انواع کاشت مو پرتراکم

 

 

مراقبت های پس از عمل کاشت مو پرتراکم:

 • با هر روشی که کاشت مو انجام شود برای دو تا سه هفته موهای کاشته شده رشد می کنند که این مطلب نشان دهنده گرفتن موهای پیوندزده شده است. سپس موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند؛ البته ریشه مو سالم و زنده است. رشد مجدد موها پس از سه تا چهار ماه آغاز شده و حدود سه ماه دیگر طول می کشد (یعنی در مجموع شش ماه) تا موها کاملا رشد کنند و مجددا سه ماه دیگر زمان لازم است تا موهایی که درآمده اند، کاملا شبیه موهای طبیعی شوند. در این زمان اگر همه فاکتورها رعایت شده و کار به صورت حرفه انجام شده باشد، اگرچه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم طبیعی است ولی نمای منطقه کاشت کاملا عادی است و هیچکس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد.
 • پس از عمل کاشت مو موهای جدیدی به جای موهای برداشته شده درنمی‌آید ولی تکنیک برداشت به گونه ای است که به طور معمول محل برداشتن مو در پشت سر مشخص نیست و این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی خواهد شد.
 • اگر کار شما سبک باشد فردای عمل می توانید سر کار حاضر شوید اما اگر کار سنگین دارید حتما هفته اول را استراحت کنید.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن