Quick hair planting

کاشت مو سریع

کاشت مو سریع

کاشت مو سریع به تکنیکی از جراحی گفته می شود که در آن ریشه مو به صورت تک تک از ناحیه اهداکننده (قسمتی از سر ، که مو و رشد مناسبی دارد )  به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو منتقل می‌ کنند.

از روش کاشت مو سریع بیشتر برای درمان ریزش موی آقایان استفاده می‌ شود و در طی این فرایند ریشه‌ های مو که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌ شوند البته از این روش برای کاشت و بازسازی ابرو، ترمیم مژه و ریش در آقایان نیز استفاده می شود.

خوشبختانه امروزه در پیشرفته‌ ترین روش‌ های کاشت مو سریع، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌ دهند. و لازم به ذکر است که در هر پیاز مو، ۱الی ۴ رشته مو رشد می کند.

نتیجه کاشت مو سریع، طبیعی تر دیده شدن موهای کاشته شده و افزایش اعتماد به نفس بیمار می باشد.

 

 

Quick hair planting

 

 

 

روش کاشت مو سریع اتوماتیک در مقابل روش قدیمی FUE

دستگاه الکترو پنوماتیک  ابزاری است که در روش FUE از آن استفاده می کردند. با استفاده از این دستگاه، استخراج گرافت توسط ابزاری به نام میکرو پانچ با قطر حداکثر ۰٫۸-۱٫۴۰ میلی‌ متر صورت می گیرد و مجدد کاشت مو در محل مورد نظر به بهترین نحو انجام می شد.

روش قدیمی FUE، روشی وابسته به متخصص می باشد چرا که استفاده از ابزار هایی با قطر کمتر از یک میلی متر برای استخراج واحد های فولیکول مو به صورت تک به تک، مستلزم مهارت زیادی می باشد.

البته احتمال خطر قطع عرضی ریشه موها، حتی با وجود پزشک متخصص کم نمیشود و در صورتی که عرض فولیکول ها قطع شود، آسیب دیدگی پیاز مو قطعی است و در نتیجه پس از کاشت، رشد نخواند کرد.

خطر قطع شدن مو در صورتی که زاویه نفوذ به فولیکول مو کاملا در راستای محور نباشد، افزایش پیدا می کند و طبق نظریه ی پزشکان با استفاده از این روش بیش از ۱۵ الی ۲۰ درصد از فولیکول ها از دست خواهند رفت و پذیرش این موضوع قطعا برای بیمارانی که تا به حال موهای زیادی را از دست داده اند، بسیار دشوار است.

در مرحله بعد که گرفتن گرافت ها می باشند، پزشک متخصص معمولا با استفاده از موچین گرافت ها را از منطقه ی اهدا کننده می گیرد و این کار نیز به نوبه ی خود به پیاز مو آسیب می رساند و احتمال جا ماندن پیاز مو در پوست نیز است.

 

 

Quick hair planting

 

 

 

بهترین کاندید برای کاشت مو سریع:

یکی از مهم ترین عواملی که به کاشت مو سریع کمک می کند، در واقع بهترین کاندید بودن این کاشت می باشد چرا که در صورت دارا بودن تمام شرایط، کاشت مویی با کیفیت و طبیعی تر خواهید داشت.

 

 

بهترین کاندید کاشت مو:

 • افرادی که دارای مشکلات قلبی ، فشار خون بالا هستند و شرایط عمل را ندارند
 • افراد دچار عوامل ارثی و مبتلا به بیماری های خاص همچون لوپوس ، انعقاد خون ، فشار خون بالا و…
 • کسانی که مواجه با تغییرات فیزیکی :سوختگی، تصادف، جای زخم، بارداری …بودند .
 • افراد تحت تاثیر اشعه های پرتو و یا شیمی درمانی اند .
 • کسانی که سن مناسب برای کاشت مو ندارند و یا فرد از بانک موی مناسب پیوند مو برخوردار نیست .
 • افرادی که به علت نداشتن مراقبت و نگهداری درست بانک و تراکم مو بالایی ندارند .

 

 

Quick hair planting

 

 

 

تفاوت های کاشت مو سریع در خانم ها و آقایان:

یکی از مهم ترین تفاوت های کاشت مو سریع در خانم ها و آقایان، باقی ماندن جای زخم در اثر برداشته شدن در پشت سر میباشد که به علت روش انتخابی کاشت مو باقی خواهد ماند.
زنان با به جای ماندن این زخم مشکلی ندارند اما مردان به علت کوتاه بودن و گاها کم پشت بودن موها، تا حدودی دچار مشکل می شوند چرا که احتمال دیده شدن زخم زیاد می باشد.

مورد بعدی استفاده از موهای بدن برای پیوند می باشد که این مورد برای زنان  تا حدودی امکان پذیر نیست چرا که موهایی که مردان برای پیوند می توانند از سایر نقاط بدنشان استفاده کنند، در زنان موجود نیست.

یکی دیگر از تفاوت های کاشت سریع مو در خانم ها و آقایان، دسترسی ناحیه دهنده مو می باشد که در سر زنان بیشتر است چراکه زنانی که الگوی ریزش موی مردانه ندارند، ناحیه دهنده موی بزرگ‌ تری دارند به این خاطر که در این حالت موهای بالا و فرق سر مستعد ریزش نیستند و می‌ توانند برای پیوند مو مورد استفاده قرار گیرند در صورتی که مردانی که دچار الگوی ریزش مو هستند فقط می توانند از پشت و کناره‌ های سر برای برداشت مو استفاده کنند.

 

 

 

Quick hair planting

 

 

 

معایب روش های کاشت مو سریع:

 

معایب کاشت مو به روش FIT

 • هزینه‌ ی بیشتر
 • از آنجایی که برداشتن فولیکول‌ های مو با وسیله‌ ای به نام پانچ انجام می‌ شود، احتمال آسیب‌ دیدن بخش زنده‌ی ریشه‌ی مو زیاد است.
 • تعداد فولیکول‌ های برداشتی در هر جلسه محدود است به همین دلیل جلسات متعددی برای کاشت مو نیاز است.
 • طولانی بودن روند کار احتمال آسیب دیدن گرافت‌ ها و خشک‌ شدن آن ها را افزایش می‌ دهد.
 • زمانی که قرار است تعداد زیادی فولیکول مو از ناحیه‌ی پشت سر (بانک مو) برداشته شود، لازم است که موها کاملا کوتاه شوند.
 • تخریب بانک مو.

به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین ایراد روش FIT تخریب بانک موست. به‌عقیده‌ی برخی پزشکان متخصص کاشت مو سعادت آباد ، فردی که یک‌بار به روش FIT کاشت مو انجام بدهد، برای کاشت موی دفعات دوم و سوم به مشکل بر‌می‌خورد زیرا بانک مو تا حد زیادی استفاده و تخریب شده و برای دفعات بعدی تعداد موی کمتری می‌توان از آن برداشت کرد.

افرادی که تمایلی به انجام عمل جراحی برای کاشت مو سریع ندارند، اشخاصی که طاسی سر گسترده ندارند و نیز کسانی که تراکم موها‌یشان در ناحیه‌ی پیوند اندک است، با این روش راحت‌ تر به خواسته‌ شان می‌ رسند.

 

 

معایب کاشت مو به روش FUT

بزرگ‌ ترین ایراد کاشت مو به روش FUT ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر است که احتمال باقی ماندن جای زخم یا جوش‌گاه در آن وجود دارد.

از سوی دیگر کم‌ شدن حجم بانک مو به‌ نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک یا حداکثر دو بار دیگر نمی‌ توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد و خونریزی، تورم سر و صورت و درد در محل برش از دیگر معایب کاشت مو به روش FUT است.

یکی دیگر از معایب اساسی کاشت مو به روش FUT محدودیت انجام کاشت مو در کسانی است که پوست سرشان قابلیت کشیده‌ شدن را ندارد یا در مراحل اولیه‌ی ریزش مو قرار دارند.

 

 

Quick hair planting

 

 

توصیه‌ های بعد از کاشت مو سریع:

 • برای برداشت پانسمان ابتدا آن را با آبپاش خیس کرده پس از چند دقیقه با کمک فرد دیگری به آرامی آن را بردارید.
 • داروهای تجویز شده را باید به موقع استفاده کرد.
 • از کلاه گیس وکلاه حتی الامکان استفاده نشود یا حداقل سه هفته بعد استفاده شود.
 • از وارد شدن هر گونه فشار و ضربه به ناحیه کاشت جلوگیری شود.
 • در روش استفاده از جراحی، بخیه‌ ها تا ۱۰ روز بعد کشیده می‌ شود.
 • محل کاشت باید همه روزه با کف شامپو بچه ملایم و بدون فشار دست، شسته شود و تا یک ماه زیر دوش نایستید و از کاسه برای ریختن آب استفاده شود.
 • از فعالیت‌ های ورزشی، نرمش، خم شدن و بلندکردن جسم سنگین بپرهیزید.دو ماه بعد از عمل، نرمش مانعی ندارد ولی شنا تا پایان ماه سوم ممنوع است.
 • بهتر است ۲۴ ساعت بعد از عمل در منزل استراحت شود ولی سعی کنید کمتر از حالت خوابیده استفاده کنید تا دچار ورم در سر و صورت نشوید. برای رفع ورم هنگام خواب سر، بالاتر قرار بگیرد.
 • سر را ماساژ دهید و از خوردن نمک اجتناب کنید.
 • به مدت دو شب بعد از عمل برای خوابیدن از دو بالشت استفاده کنید یا روی مبل به حالت نیمه نشسته و طاق باز بخوابید.
 • تا ۳ هفته بعد از عمل از مصرف الکل بپرهیزید.

 

 

Quick hair planting

 

 

 

هزینه کاشت مو سریع:

مهم‌ترین عامل مؤثر بر هزینه کاشت مو، میزان کچلی یا سطح ریزش مو در سر شما می‌باشد. مسلماً هر چقدر سطح محل کاشت مو بزرگ‌تر باشد، هزینه آن هم بیشتر خواهد بود.

 

 

شرایطی که نمی توان عمل کاشت مو را صورت داد:

 • زمانی که فرد زیر ۲۵ سال باشد.
 • زمانی که فرد مبتلا به بیماری های خطرناک قلبی، شرایط اورژانسی، دیابت کنترل نشده یا فشار خون بالا باشد.
 • زمانی که علت ریزش مو مشخص نباشد، اگر دلیل ریزش مو ژنتیکی نباشد حتما باید دلیل ریزش کشف و شناسایی شود. در صورتی که فرد به دلیل سوختگی یا حادثه دچار مشکل شده باشد باید شرایط کاشت موی مناسب با این موقعیت ها اتخاذ گردد.
 • زمانی که فرد دچار وسواس به کندن مو باشد. وسواس به کندن مو مشکلی روانی است و فردی که بدان مبتلا است دائما موهای خود را می کند. تنها با اجازه روانپزشک معالج آن ها، امکان کاشت و پیوند مو برای این افراد وجود دارد.
 • زمانی که تراکم مو کمی در پشت سر فرد مراجعه کننده وجود داشته باشد. در چنین افرادی به دلیل اینکه امکان برداشت کیسه مو وجود ندارد نمی توان کاشت مو را صورت داد. بنابراین درمان ریزش مو و مراحل دیگر برای این افراد متفاوت است.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن