کاشت مو زیاد

کاشت مو زیاد

کاشت مو زیاد : ریزش مو یکی از نگران کننده ترین عاملی است که در هر سنی، زیبایی را تهدید می کند و بهترین راه درمان این نگرانی و ریزش مو، انجام کاشت مو زیاد می باشد.

کاشت مو زیاد یکی از مدرن‌ ترین روش‌ هایی است که برای بازسازی موهای مژه، ابرو، محاسن، پوشاندن جای زخم و… در سراسر جهان انجام می‌ شود و همچنین روش های متنوعی برای کاشت مو سر وجود دارد که عبارت اند از FUE، FIT، BHT، FUT، FUG، SUT

 

 

انواع کاشت مو

 

 

 

کاشت مو به روش FUT

شاید قدیمی‌ ترین روش کاشت موی طبیعی انسان باشد که در حال حاضر از رده خارج‌ شده و با روش‌ هایی دقیق‌ تر و سالم‌ تر جایگزین شده است. در این روش یک نوار باریک از پوست پشت سر فرد برداشته و به بخش طاس سر منتقل می‌ شود.

تخریب کامل بانک موی فرد، ایجاد تورم، خونریزی و نیاز به بی‌ هوشی از جمله مواردی است که روش قدیمی FUT به فراموشی سپرده‌ شده و با روش‌ های جدید کاشت مو جایگزین شده است. از نکات مثبت این روش می‌توان به امکان برداشت مو از نواحی مختلف بدن مانند کتف و سینه اشاره کرد.

کاشت مو به روش FIT

FIT یکی از قدیمی‌ ترین روش‌های کاشت موی طبیعی است که در سال‌ های اخیر کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش مقدار زیادی از فولیکول‌ های موی بیمار از قسمت پشت سر و کنار گوش جدا شده و به نواحی کم مو منتقل می‌ شود.

محدودیت در برداشت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد مو باعث شده تا این روش نیاز به چندین جلسه درمانی مختلف داشته باشد.

فاز استراحت مو‌های کاشته شده در روش FIT، یک تا چهار هفته زمان می‌ برد، اما می‌ توان انتظار داشت تا پس از ۴ تا ۶ ماه، شرایط مو‌ها به حالت عادی برگردد. روش FIT، درد و خونریزی چندانی ندارد و معمولاً با بی‌ حسی موضعی انجام می‌ شود.

از جمله معایب این روش می‌ توان به وقت‌گیر بودن و تخریب بانک موی بیمار اشاره کرد. همین معایب باعث شده تا روش FIT با روش‌ هایی نوین جایگزین شود. هرچند در شرایطی خاص ممکن است پزشک مربوطه، این روش را به بیمار پیشنهاد دهد.

 

 

 

هزینه کاشت مو

 

 

 

کاشت مو به روش MFIT

روش MFIT، شباهت زیادی به تکنیک FIT دارد، با این تفاوت که در این روش، کاشت مو با ابزار‌هایی دقیق‌ تر و سالم‌ تر انجام می‌ شود. بهبود ابزار پزشکی در این روش باعث شده تا خطای انسانی، به حداقل برسد.

درصورتی‌ که امکان استفاده از روش‌های مدرن‌تر کاشت مو وجود نداشته باشد، روش MFIT می‌ تواند گزینه‌ای مناسب در بین روش‌های سنتی کاشت موی طبیعی به‌ حساب بیاید. میزان آسیب به بانک موی بیمار در روش MFIT بسیار ناچیز است و البته خط موی طبیعی‌ تری نیز به‌دست می‌آید که در پایان به رضایت بیمار منجر خواهد شد.

کاشت مو به روش BHT

BHT یا Body Hair Transplant، یک روش جدید کاشت مو است که در آن از مو‌های بدن انسان، به‌ عنوان بانک موی فرد استفاده می‌شود. مراحل کاشت در روش BHT شباهت زیادی به سیستم FUT دارد.

ریش، سینه، کمر، پا‌ها و دست‌ها، بهترین گزینه‌ های انتخابی برای بانک موی بیمار هستند. هرچند این روش موردپسند بسیاری از پزشکان نیست، زیرا در اغلب موارد، موی کاشته شده شباهت چندانی به مو‌های سالم بیمار ندارد.

علاوه بر این ضعف موی بدن بسیاری از مراجعه‌ کنندگان نیز می‌تواند BHT را به روشی نامناسب تبدیل کند. هرچند یک پزشک متخصص و کارشناس کاشت مو ممکن است در مواردی از این روش برای کاشت موی بیمار استفاده کند.

یکی از بهترین روش های کاشت مو زیاد، روش SUT می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

 

 

 

 

High planting

 

 

 

نحوه کاشت مو زیاد به روش SUT

این روش در واقع زیرشاخه ی کاشت به روش FIT  می باشد و توسط دستگاه انجام می شود. دستگاه های مورد اتفاده در این روش کاشت مو زیاد، اتوماتیک هستند ولی نیاز به نیروی انسانی نیز می باشد.

در این روش فولیکول‌ ها از پشت سر برداشته می‌ شوند و سپس به قسمت طاسی منتقل می‌ شوند. روش FIT نیز به این صورت می باشد با این تفاوت که در این روش از دستگاه های اتوماتیک برای برداشت استفاده می شود اما در روش fit به این صورت نمی باشد.

قابل ذکر است که در این روش پس از کاشت مو، فولیکول‌ های موهایتان به کمک دستگاه‌ های لیزری تحریک و تقویت می‌‌شوند تا مانند قبل به طور کاملا طبیعی رشد کنند.

 

 

مراقبت بعد از انجام کاشت مو زیاد:

بعد از انجام كاشت مو فقط در دو تا سه هفته اول از ورزشهای سنگین اجتناب کنید، و شستشوی ناحیه كاشته شده فقط تا دوهفته اول باید بسیار آرام باشد، بعد از این مدت به طور کامل دیگر مو نیازی به مراقب خاصی ندارد و مو‌ها رشد پیدا می‌کند، به طوری که حتی بعد از رشد كاملاً قابل اصلاح نیز هستند.

 

 

 

 

High planting

 

 

 

معایت کاشت مو به روش SUT

معایب کاشت مو خوشبختانه با پیشرفت علم و ورود روش ها و تکنیک های جدید کاشت مو کمتر و کمتر شدند. سابقا در هنگام استفاده از روش هایی مانند FIT و FUT.

 

کاشت مو به روش های نام برده دارای معایب و عوارضی داشت از جمله:

 • داشتن درد و خونریزی
 • استفاده از بخیه و بجا ماندن خط اسکار
 • طبیعی نبودن و گاه عروسکی بودن خط رویش مو
 • مدت زمان نقاهت طولانی
 • تورم در برخی نواحی صورت
 • نیاز به استفاده از داروهای مسکن و آرام بخش
 • امکان بروز خطای انسانی
 • وجود نکروز در پوست

 

 

اما خوشبختانه با وجود روش جدید کاشت مو SUT دیگر این مشکلات برطرف شده و این تکنیک با داشتن حداقل عوارض و معایب کاشت مو تبدیل به موثرترین روش در این زمینه شده.

به طوری که امروزه کسانی که از تکنیک SUT استفاده کرده اند، براحتی و پس از مدت کوتاهی استراحت می توانند به سر کار و یا محل تحصیل خود برگردند. همچنین این روش کاملا بدون درد بوده و میزان خونریزی در آن حداقل است و نتایج طبیعی و بسیار عالی این روش موجب رضایت و خرسندی مشتریان شده است.

 

 

کاشت مو به روش SUT در یک جلسه:

هر چه تراکم میزان موهای پشت سر بیمار بیشتر باشد تعداد واحدهای فولیکول مو نیز بیشتر می‌ شود. ممکن است مویی که از پشت سر برداشته می‌ شود تک دانه و یا چند دانه‌ای باشد.

به عنوان مثال اگر از یک فرد هزار مو برداریم هزار تار مو می‌ توان کاشت ولی اگر موهای فرد چهارتایی باشد به ۴ هزار تار مو ارتقا می‌ یابد که این حالت به نوع مو افراد بستگی دارد.

به طور کلی با روش های رایج FIT وFUT در ۳ روز پشت سرهم بیشتر از ۶ تا ۷ هزار تارمو نمی‌ توان برای افراد کاشت، كه یکی دیگر از مشكلات روش های سنتی می باشد.

همچنین در این روش های رایج تكرار جلسات كاشت و خستگی بیمار و در نهایت تراكم كم موهای كاشته شده را شاهد هستیم. اما با تكنیك “SUT “شخص كانید پیوند مو میتواند تجربه ای كاملاً بدون درد و خستگی و تراكمی بالا را تجربه كند.

 

 

 

 

High planting

 

 

 

 

واحد های فولیکولی:

موهای سر هر فرد در گروه های کوچکی رشد می کند که به آن واحدهای فولیکولی می گویند. هرچند در بعضی از روشهای کاشت مو مثل روش های سنتی این واحدهای فولیکولی نادیده گرفته می شود اما باید گفت یک واحد فولیکولی فرق سر یک فرد بالغ حاوی ۱ تا ۴ تار موی ضخیم است.

واحدهای فولیکولی بسیار کوچک است و تنها زیر میکروسکوپ های قوی قابل دیدن است برای بررسی این واحدهای فولیکولی از ابزارهای ساده ای به نام «چگالی  سنج» استفاده می شود و در واقع از این طریق میزان ریزش موی سر بیمار سنجیده می شود.
در روش های نوینی مانند FUE از وجود این واحدهای فولیکولی استفاده می شود و از آن ها گرفت ها استخراج می شود.
یکی از مولفه های مهم در تهیه گرفت از واحدهای فولیکولی، برش میکروسکوپی است. در این مرحله، بافت دهنده در زیر میکروسکوپ های قوی به دقت به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود و پوست طاس اطراف در هر واحد فولیکولی به دقت برداشته می شود و یک گرفت ظریف و کامل بدست می آید.

در حالی که به تارهای مو نیز صدمه ای وارد نمی شود. در واقع گرفت متشکل از واحدهای فولیکولی انفرادی و کوچک است بنابراین گرفت های واحدهای فولیکولی را می توان در سوراخ های ظریف در ناحیه گیرنده جای داد بدون اینکه جای زخمی به جا بگذارد.

وجود این سوراخ خای کوچک باعث می شود گرفت های زیادی کاشت شود و روند بازسازی مو به سرعت تکمیل شود کاشت واحدهای فولیکولی می تواند نتیجه مطلوبی در یک یا دوجلسه داشته باشد.

 

 

 

بانک مو چیست؟

اگر شما هم این سئوالات برایتان پیش آمده  که بانک مو چیست؟  در پاسخ باید بدانید که بانک مو ناحیه ای از پوست بدن است که دارای موهای مقاوم و قوی در برابر ریزش مو است.

از این رو در زمان جداسازی و استخراج گرفت های مو از این ناحیه آنها را با استفاده از دستگاه های مخصوص (البته در روش کاشت مو Sut) جدا کرده و به دقت در بخشی از سر که موها در آن کم پشت شده و یا دچار طاسی شده، کاشته می شوند.

بهترین حالت این است که بانک مو از نواحی پشت سر انتخاب شود چرا که در این بخش از سر فولیکول های مو بسیار مقاوم ترند و به دلایل هورمونی ریزش آن ها بسیار کم است.

همچنین نواحی اطراف گوش ها. این تارهای موها به دلیل مقاوم بودن در برابر ریزش، زمانی که به جلوی سر – ناحیه ای که دچار ریزش شده – منتقل می شوند، همچنان به رشد خود ادامه می دهند.

از این رو پس از مدتی ناحیه کم پشت و یا خالی شده از موها بار دیگر صاحب مو می شوند و بعد از گذشت مدت کوتاهی کوچکترین اثری از عمل جراحی بر روی سر فرد باقی نمی ماند و وی براحتی و با خیال راحت می تواند به کار و امور روزمره خود بپردازد.

 

 

 

High planting

 

 

 

 افراد مستعد کاشت مو زیاد:

 • مردانی با ریزش موی مدل مردانه.
 • زنانی که موهایشان نازک شده.
 • هرکسی که مویش را به دلیل جراحت یا سوختگی از دست داده.

 

 

کاشت مو برای موارد زیر مناسب نیست:

 • زنانی که در فرق سرشان ریزش موی گسترده ای رخ داده
 • افرادی که بانک مو خیلی ضعیفی دارند.
 • افرادی که بعد از جراحت اسکارهای ضخیمی برایشان ایجاد شده
 • افرادی که ریزش مویشان به واسطه شیمی درمانی است.

 

 

 

High planting

 

 

 

 

بعد از کاشت مو زیاد

بعد از کاشت مو به روش های FIT وFUT  معمولا پزشک به شما داروی مسکن تجویز می کند تا در صورت احساس درد مصرف کنید.

 همچنین داروی ضد التهاب نیز گاهی تجویز می شود. اغلب افراد چند روز بعد از کاشت مو سر یه روال عادی زندگی خود برمی گردند. چند هفته پس از کاشت مو تکه ای، موهای کاشته شده  می ریزد و پس از ۶ تا ۹ ماه حدود ۶۰ درصد موها مجددا رشد می کند.

در روش های سنتی گذشته، عوارض جانبی مانند خونریزی، تورم، التهاب، عفونت، درد و خارش بود اما در روش های جدیدی همچون روش کاشت موSut  چنین عوارضی دیده نمی شود و حتی فرد، دوره نقاهتی را نیز پشت سر نمی گذارد.

 

 

 

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن