,

کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل صورت روشی است که به کمک آن نواحی‌ای از صورت که موی نازک یا کم‌ پشتی دارند، ترمیم می‌شود.

در حالی که این روش بیشتر در ناحیه‌ی خط ریش بزی و سبیل انجام می‌شود، می ‌توان روی دیگر نواحی ریش، خط ریش و گونه‌ ها هم این روش را انجام داد. پیوند موی صورت همچنین می‌ تواند برای پنهان کردن زخم‌ های آکنه و انواع دیگر اسکارهای صورت استفاده شود.

 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

پس از آغاز دوران بلوغ، موی ریش ضخیم تر می شود و در عرض سه سال شکل نهایی خود را پیدا می کند.

مگر اینکه تغییر مهمی در سطح هورمون های مرد ایجاد شود، در غیر این صورت موی ریش ویژگی های مشخصه خود را حفظ می کند.

تا به حال، هیچ روش درمانی یا زیبایی برای رشد موی طبیعی در ناحیه های بدون مو وجود نداشته است. این مساله برای ریش و سبیل نیز صدق می کند. راه حلی که وجود دارد کاشت ریش و سبیل با موی طبیعی خود فرد است.

بهترین نامزدهای کاشت ریش و سبیل:

کاشت را می توان از سن ۲۰ تا ۲۲ سالگی که هورمون ها به سطح پایه خود می رسند، انجام داد. بهتر است کاشت در مردانی صورت بگیرد که دوست دارند سبیل بزرگی داشته باشند، اما موی ریش آنها نامنظم یا ناکافی است.

کاشت در افراد سالمی که اصلا ریش ندارند یا در ریش خود قسمت های طاسی وجود دارد قابل انجام است. یکی از شایع ترین اقدامات کاشت در ناحیه دارای جای زخم است.

 

 

 

عمل کاشت ریش

 

 

 

روش‌ های کاشت ریش و سبیل:

روش‌FUT :

یکی از روش‌ های کاشت، روش FUT است که به روش برداشت نواری یا روش نواری نیز معروف است. در این روش یک نوار ۳ تا ۴ اینچی از محل اهداکننده در سر برداشته شده و به گرافت‌ های کوچک که هر کدام شامل ۴ تار مو است تقسیم می‌ شود.

این مینی گرافت‌ ها در ناحیه مورد نظر در ریش کاشته می‌ شود و مانند موهای دیگر رشد می‌کند. این عمل تحت بیهوشی موضعی انجام شده و کل درمان در ۴ تا ۸ ساعت انجام شده که مدت زمان انجام آن به تعداد گرافت های پیوندی بستگی دارد.

 

 

انواع کاشت ریش

 

 

روش FUE:

روش دوم کاشت سبیل و ریش به روش FUE معروف است و همانند روش FUT موی پیوندی از سر گرفته می‌شود. مزیت این روش در این است که در محل اهداکننده اسکاری (جای زخم) ایجاد نمی‌ شود.

به همین دلیل و به دلیل این که هیچ کس دوست ندارد در صورت خود اسکاری داشته باشد برای کاشت ریش و سبیل فقط از روش FUE استفاده می‌ شود.

زمانی که از روش FUE برای کاشت استفاده می‌شود نتایج حاصله کاملاً طبیعی به نظر می‌ رسد و کسی متوجه کاشته شدن ریش و سبیل در صورت نمی‌ شود.

پیوند سبیل علاوه بر این که موهای از دست رفته را به صورت بازمی‌ گرداند بلکه به بیمار در بازیابی اعتماد به نفسش نیز کمک می‌ کند.

 

 

 

کاشت سبیل

 

 

 

 

روش SUT:

این متد تحولی نو را در پیوند موی طبیعی و قابل رشد که برای (موی سر- ریش – ابرو و مژه) که با تراکمی بسیار بالا و خواب و خط رویش بسیار طبیعی است، را انجام پذیر کرده است .

همچنین می‌ شود از مزایای این تکنیک گفت که دیگر نیازی به کوتاهی موهای شخص نبوده – همچنین شما عزیزان رویت موهای کاشته شده خود و تراکم آن را در همان روز کاشت شاهد هستید، زیرا با این تکنیک می‌ شود موها را تا بلندی ۱ سانتی متری پیوند زد.

مراحل کاشت ریش و سبیل:

نحوه کاشت به این صورت می باشد که متخصص و تکنسین مربوطه، با استفاده از موهای کناره سر یا پشت سر، که بانک موی مناسبی دارد، برداشت را انجام می دهد.

در امتداد خط رویش ریش و یا سبیل، کاشت مو آغاز می گردد. روند کاشت با طرحی از قبل پیش بینی شده انجام، و بعد از کاشت ، همانند کاشت موی سر، موهای کاشته شده دچار ریزش می شوند؛ و بعد به تدریج شروع به رشد می کنند.

همان طور که قبلاً هم گفته شد، دقت در کاشت ، بسیار حائز اهمیت می باشد؛ و اگر عمل کاشت و پیوند با دقت و در جهت رشد موی فرد، یا اصطلاحاً زاویه خواب مو کاشت انجام گردد، کاشت ریش و سبیل ، بسیار طبیعی تر و شکیل تر خواهد بود.

 

 

 

متخصص کاشت ریش و سبیل

 

 

 

 

کاشت ریش و سبیل دارای سه مرحله می باشد:

مرحله اول، برداشت مو: برداشت براساس بانک موی فرد از اطراف یا پشت سر وی، که به نسبت شباهت بیشتری با موی ریش  و سبیل دارد، استخراج می گردد.

مرحله دوم، آماده سازی موها: با استخراج تارهای فولیکول دار از نواحی اهدا کننده، عمل جدا سازی و دسته بندی تارهای فولیکول دار با میکروسکوپ های قوی انجام و آماده کاشت می گردند.

مرحله سوم، کاشت مو در ریش و سبیل: در این مرحله نیز با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و نازک و براساس طراحی از قبل تعیین شده، کاشت در شکاف های بسیار ریز انجام می گیرد.

کاشت ریش و سبیل برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی که به طور ژنتیکی ریش و سبیل آن‌ها رشد نمی‌ کند یا ریش کم‌ پشت دارند و یا قسمت‌ هایی از آن خالی است.
 • افرادی که قسمتی از ریش صورت آن‌ ها به دلیل زخم یا سوختگی و یا بخیه، رشد نمی‌ کند و با این عمل علاوه بر رویش دوباره ریش‌ ها می‌ توانند جای زخم و سوختگی را بپوشانند.
 • افرادی که ریش پراکنده‌ای دارند و دوست دارند خط ریش مرتبی داشته باشند.
 • افرادی که الگوی پر پشت یا کم پشت بودن موهای صورت خود را می‌خواهند تغییر بدهند. عمل کاشت در کسانی که میان ۲۰ تا ۲۲ سال دارند می‌ تواند اجرا شود به این دلیل که در این سنین، سطح هورمون های شخص به اندازه پایه‌ای رسیده است.
 • کاشت ریش و سبیل طبیعی برای آقایانی بهتر است که می‌خواهند ته ریش دو روزه ای را بر روی صورت خود داشته باشند اما به خاطر موهای نامرتب صورت و یا نبود آن‌ها، این امکان برایشان میسر نیست. 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

پیش از کاشت ریش و سبیل:

مهم ترین اقدامات پزشک شما قبل از کاشت موی سبیل و ریش شامل این موارد است:

 • وضعیت بهداشت عمومی و بیماری های یا عامل های خطر قبلی را معاینه می کند.
 • برای پرونده پزشکی از نواحی دارای ریزش ریش و سیبیل شما عکس می گیرد.
 • در مورد روش های کاشت ریش و سبیل با شما صحبت می کند.
 • در مورد نتایج مورد انتظار و عوارض جانبی احتمالی با شما صحبت می کند.

 

 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

 

 

پس از کاشت ریش و سبیل:

 • ناحیه اهدا کننده به دلیل لخته های خونی که از فرورفتن سوزن ایجاد شده ظاهری به رنگ قرمز تیره پیدا می کند که با اولین حمامی که می روید برطرف می شوند.
 • نواحی کاشت را می توان پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت شست و شو دارد و ریش با شسته شدن لخته های خونی نمایان می شود که ظاهر یک ریشه ۲ یا سه روزه را دارد.
 • برای تغذیه بهتر ریش پیوندی توسط بدن، در ناحیه پیوند، ساخت خون افزایش پیدا می کند و از این رو نقاط قرمز رنگ کوچکی در عرض دو تا سه روز بوجود می آیند.
 •  این نقاط در عرض یک یا دو هفته از بین می روند. ریش و سبیلی که پس از کاشت رشد پیدا می کنند را می توان پس از شش ماه (حداقل) با تیغ اصلاح کرد. توصیه می شود که اولین اصلاح ریش پیوندی پس از شش ماه صورت بگیرد.

 

 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

مهم ترین مزایای کاشت ریش و سبیل:

هر چقدر داشتن موی سالم برای زنان اهمیت دارد، داشتن مو و ریش سالم برای مردان نیز همان اهمیت را دارد و با این حال، تمامی مردان میزان ریش و سبیلی که دوست دارند را بر روی صورت خود ندارد.

از این رو بعضی از کلینیک های کاشت مو اقدام به کاشت ریش و سبیل و خط ریش می کنند که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی تبدیل به روشی محبوب شده است. تراکم، بافت و کیفیت موی ریش مهم ترین مزایای کاشت ریش و سبیل هستند.

 

 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

عوارض احتمالی کاشت ریش و سبیل:

کاشت عوارض قابل توجهی ندارد. با مشورت با پزشک می توان جلوی هر گونه عوارض احتمالی را گرفت.

برخی از عوارض احتمالی این روش عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • بی حسی یا سفتی (موقتی)
 • درد
 • ورم پیشانی و یا صورت
 • ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده یا دریافت کننده
 • رشد نامناسب موهای پیوندی
 • ظاهر غیرطبیعی موی پیوندی

 

 

 

Planting beard and mustache

 

 

 

 

هزینه احتمالی کاشت ریش و سبیل:

همانند بقیه روش های جراحی زیبایی، بیمه عموما هزینه های کاشت  را تقبل نمی کند. در مورد هزینه های کاشت با کلینیک خود تماس بگیرید.

 

Planting beard and mustache

 

 

 

 

 

کاشت ریش و سبیل چگونه انجام می شود؟

در روش کاشت موی صورت از روش FUE استفاده می شود. انجام این روش برای پیوند موی صورت مشابه با انجام آن برای پیوند موی سر است.

در این روش واحد های فولیکولی مو از نقاطی از سر که پر پشت هستند و موهای مقاومی دارند جدا می شوند و سپس این واحد های فولیکولی در نقاطی از صورت که موهای کم پشت و پراکنده دارد کاشته می شود.

انجام این عمل بسیار ظریف و پیچیده است و نیاز است که برای انجام آن به بهترین متخصص پوست و مو که مهارت بالایی در انجام این کار دارد مراجعه کنید. در ناحیه ای که مو کاشته شده است ، پس از چند هفته مو ها شروع به رشد خواهند کرد و در ناحیه ای که مو از آن پیوند گرفته شده، به این علت که موهای این ناحیه پر پشت بوده است ، موها سریعا رشد می کنند و جای گرفته شدن پیوند مو سریعا ناپدید می شوند.

 

 

 

Planting beard and mustache

 

 

مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل:

 • تمیز نگه داشتن مناطق جراحی
 • مراقبت ویژه از منطقه کاشت یا منطقه گیرنده.
 • استفاده از پماد آنتی بیوتیکی برای درمان سریع تر و جلوگیری از عفونت.
 • خوابیدن مناسب و عدم ارتباط لب و محل کاشت ریش با بالش.
 • اجتناب از خاراندن، لمس کردن و مالیدن گونه ها و لب.
 • عدم فعالیت ورزشی یا هر فعالیت سنگین دیگر.
 • عدم مصرف دخانیات.
 • عدم شنا و حمام حداقل تا ۵ روز.
 • قرار نگرفتن در نور مستقیم آفتاب

 

 

 

مدت زمان کاشت ریش و سبیل:

مدت زمان عمل کاشت در درجه اول به وسعت ناحیه ریزش و همچنین تعداد واحدهای فولیکول مو که جهت پیوند در ناحیه ریش استخراج شده اند، بستگی دارد.

 همچنین بسته به نوع مدل ریشی که فرد می خواهد داشته باشد. طبیعتا اگر بخواهد یک ریش کامل و پرپشت را بدست آورد، تعداد واحدهای فولیکول های موی بیشتری باید استخراج و مورد استفاده قرار گیرند.

 اما برای برخی مدل ها (مثلا ریش پروفسوری) تعداد گرفت های کمتری مورد نیاز است و در نتیجه مدت زمان عمل کمتر خواهد بود.

از طرف دیگر روش و تکنکی مورد استفاده نیز در این میان اهمیت خود را دارد. بطوری که در روش های قدیمی، FUE دارای سریع ترین زمان ممکن بود اما امروزه با استفاده از تکنیک Sut در حداقل زمان ممکن و سریع ترین شکل ممکن، امکان پیوند موی صورت و به عبارت بهتر کاشت ریش و سبیل وجود دارد.

 

 

 

هزینه کاشت ریش

 

 

 

دوران نقاهت کاشت ریش:

دوران نقاهت پس از کاشت با روش های قدیمی طولانی و گاهی تا چند روز بود اما در روش Sut خوشبختانه دیگر این مشکل وجود ندارد و پس از پایان کاشت ریش با این تکنیک، فرد پس از استراحتی کوتاه می تواند به امور روزمره خود مجددا مشغول شود.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن