,

چال گونه

چال گونه

چال گونه به گونه ای است که جراحان پلاستیک ،جراحی چال گونه را برای زیباتر شدن لبخند انجام می دهند.

براساس اعتقادات سنتی مردم آسیا، وجود یک زنخدان یا چال خنده در صورت فرد نشان دهنده طالع و بخت و اقبال زیاد فرد است، در حالی که در فرهنگ غرب، به این موضوع به عنوان زیبایی و یک ویژگی منحصر به فرد نگاه می شود.

چال گونه یا زنخدان به طور عادی می تواند در هر دو سوی صورت وجود داشته باشد و معمولا زمانی آشکار می شود که عضلات صورت در حال حرکت است.

گاهی اوقات اندازه چال گونه ممکن است به صورت غیرطبیعی بزرگ شود.

 

 

Chal cheek

 

اکثر مردم فکر می کنند داشتن چال بر روی گونه(فرو رفتن گونه)در زمان حرکت صورت و لبخند زدن زیبایی خاصی به صورت می بخشد و سبب می شود فرد مورد نظر با دیگران تفاوت داشته باشد.

از نظر اینگونه مردم افرادی که چال بر روی گونه شان دارند خوش شانس هستند ولی دلیل فرو رفتگی گونه در بعضی افراد چیست و چرا دیگران ندارند؟

در ابتدا باید گفت که چال گونه یک نقص وراثتی است، اگر بخواهیم آن را ساده توضیح دهیم این است که چال گونه نقصی مربوط به ژن هایی است که به ظاهر توجهی نمی کنند و تنها می خواهند زنده بمانند و بقا داشته باشند.

 

Chal cheek

 

 

چال گونه به اشکال جزئی در عضلات صورت بازمی گردد و نتیجه کوتاه بودن عضلات صورت است و در مراحل رشد اولیه و در بافت های هم بند زیر پوست رخ می دهد.

به این صورت که پوست پوشش دهنده این نقص به بافت پیوندی زیرین می‌چسبد و هنگام لبخند زدن و حرکت صورت فرورفتگی در پوست ایجاد می‌شود.

نکته جالب این است که نقص وراثتی یاد شده در ترکیب ژن ها اتفاق نمی افتد بلکه فقط مشکل مربوط به یک ژن است.

چگونه می توان چال گونه داشت ؟

تنها راه داشتن چال گونه این است که از والدین به فرزندان منتقل شود. امروزه علاقه مندان به چال گونه به جراحی های پلاستیک روی آورده اند تا این نشانه نقص جزئی در ژن ها را متعمدا در صورت خود ایجاد کنند.نکته جالب دیگر این که فرورفتگی گونه لزوما در دو گونه نیست بلکه ممکن است فقط در یک گونه وجود داشته باشد.

امروزه امکان ایجاد یک یا چند چال بر روی گونه با استفاده از عمل جراحی پلاستیک تحت بی هوشی موضعی وجود دارد و این کار را می توان در مطب پزشک در یک روز انجام داد. به این ترتیب در حال حاضر تقاضای زیادی برای ایجاد، از طرف زنان و مردان وجود دارد. نتایج حاصل از این عمل جراحی زیبایی چال خنده معمولا دائمی است.

 

 

Chal cheek

 

 

جراحی چال گونه:

عمل جراحی ایجاد چال گونه به خودی خود یک عمل جراحی به نسبت ساده است و تحت بی هوشی موضعی در حالت سرپایی انجام می شود. در این حالت شما هنگام انجام عمل جراحی بیدار هستید و احساس ناراحتی ندارید.

در صورتی که به بی هوشی عمومی در زمان عمل جراحی چال گونه نیاز باشد، باید هماهنگی های خاص در این رابطه انجام شود. عمل جراحی چال گونه ۲۰ دقیقه طول می کشد و شما می توانید بلافاصله پس از عمل به خانه مراجعت کنید.

همچنین فرد می تواند فعالیت های عادی خود را معمولا بلافاصله پس از عمل جراحی شروع کند. در این حالت از پروتز استفاده نمی شود.

مراقبت‌های قبل از جراحی:

 • حداقل ۶ ساعت قبل از انجام عمل جراحی چیزی نخورده یا ننوشید.
 • حداقل ۲ هفته قبل از عمل و ۲ هفته پس از عمل از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • حداقل ۱ هفته قبل از عمل جراحی مصرف الکل را قطع کنید.
 • در صورت وجود درد یا ناراحتی به هر دلیل قبل از عمل جراحی از استامینوفن یا پاراستامول استفاده کنید.
 • صبح روز عمل و حتی قبل از عمل جراحی دوش بگیرید و کل بدن خود را بشویید.
 • در روز عمل جراحی از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و هیچ نوع لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • دستورالعمل‌ ها و راهنمایی‌ های دکتر خود درباره سلامت دهان را حداقل ۲ هفته قبل و دو هفته پس از عمل رعایت کنید.

 

 

 

مراقبت های چال گونه

 

 

 

در این نوع از عمل جراحی ابزار نمونه‌برداری در محل گونه (بافت داخلی گونه) وارد می‌شود و با حرکت چرخشی در بافت گونه، بافت چربی و عضله گونه برداشته می‌شود.

به‌این‌ترتیب یک مقدار گرد از این بافت‌ها برداشته می‌شود و بدون وارد شدن آسیب به پوست، یک سوراخ کم‌عمق در زیرپوست ایجاد می‌شود.

این بخش برداشته‌ شده در ادامه با استفاده از بخیه قابل‌جذب از داخل پوست گونه (عضله) از یک سمت شکاف بسته می‌شود و در ادامه توسط سیستم بدن بازسازی خواهد شد.

با استفاده از این عمل جراحی، بر روی گونه شما یک چال ایجاد می‌شود که در بسیاری از مواقع حتی بدون لبخند زدن نیز برای دیگران قابل‌ مشاهده خواهد بود. به‌ هرحال پوست شما در طول یک یا دو هفته مجدداً هموار می‌شود. در این حالت برش داخلی ایجادشده در عضله صورت می‌تواند یک چال در هنگام لبخند زدن ایجاد کند. این نوع از عمل چال گونه برای همه انواع گونه قابل‌ استفاده است.

اما بهتر است گونه فرد در هنگام استفاده از عمل جراحی چال گونه زیاد چاق نباشد. اگر برخی افراد به دنبال چال‌ هایی باشند که برجستگی زیاد داشته باشد، از یک نمونه‌برداری بزرگ‌ تر می‌توان برای برداشتن بخش بیشتری از بافت نرم گونه آن‌ها استفاده کرد.

روش‌ های غیر جراحی گونه گذاری نیز همچون تزریق چربی و تزریق ژل می‌تواند ظاهر کلی استخوان‌های گونه را اصلاح کرده و با بالا کشیدن ناحیه میانی صورت، نقش موثر در بازیابی جوانی و شادابی فرد داشته باشد.

 

 

 

Chal cheek

 

 

 

مراقبت‌های بعد از عمل:

 • بهداشت دهان خود را برای حداقل ۱۵ روز پس از عمل جراحی به‌دقت رعایت کنید.
 • برای کنترل درد احتمالی شما می‌توانید از پاراستامول استفاده کنید. درصورتی‌که نتوانستید درد خود را به‌این‌ترتیب تسکین دهید، با پزشک متخصص تماس بگیرید.
 • از دهان‌شویه کلر هگزیدین پس از مصرف غذا یا نوشیدنی برای یک دوره ۱۵ روزه پس از عمل جراحی استفاده کنید.
 • از غذا یا مواد نوشیدنی سرد یا گرم تا زمانی که حالت بی‌هوشی موضعی شما به‌طور کامل برطرف نشده است، استفاده نکنید تا پس از ریکاوری حس لامسه خود در دهان را دوباره به دست آورید و بتوانید از وارد شدن آسیب به‌واسطه مصرف غذاها و نوشیدنی‌ های بسیار داغ یا سرد جلوگیری کنید.
 • اگر با افزایش درد، ورم، کبودی یا علائم نامطلوب دیگر پس از عمل چال خنده مواجه شدید با پزشک متخصص تماس بگیرید. همچنین لازم است در طول ۵ تا ۱۰ روز پس از عمل برای کشیدن بخیه‌های احتمالی و معاینات موردنیاز با پزشک خود ملاقات کنید.

 

عمل جراحی چال گونه

 

 

بهبودی:

معمولاً بیمار پس از عمل زیبایی چال گونه با کمترین مقدار ورم در ناحیه صورت مواجه می‌شود و مراقبت‌های پس‌ازاین عمل جراحی مشابه خود عمل ساده و غیر پیچیده است.

در این حالت مراقبت‌های لازم معمولاً شامل دهان‌شویه منظم با محلول ضدعفونی و استفاده از آنتی‌بیوتیک است. شما می‌توانید روز پس از عمل به محل کار خود بازگردید، اما از انجام فعالیت‌های شدید همچون ورزش و تمرین‌های سخت که می‌تواند به صورت شما آسیب برساند، خودداری کنید.

دوره درمان در این حالت بین ۷ تا ۱۰ روز خواهد بود. پس از چند هفته کوتاه، شما متوجه می‌شوید که ناحیه گونه، ظاهر موردنظر شمارا پیدا کرده است و چال یا شکاف گونه شما در زمان لبخند زدن بیشتر پیدا می‌شود (در هنگام حرکت عضلات صورت) و احساس خواهید کرد که شما با این ویژگی متولد شده‌اید.

به‌هرحال نتایج نهایی حاصل از این عمل جراحی پس از یک ماه قابل‌مشاهده خواهند بود.

 

Chal cheek

 

 

برخی از عوارضی که ممکن است هنگام انجام عمل جراحی چال گونه مشاهده شود به شرح زیر هستند:

 • وجود چال ناخواسته بر روی گونه بدون حرکت عضلات صورت.
 • تأثیرات بلندمدت در این رابطه هنوز شناسایی نشده زیرا ایجاد چال بر روی گونه یک عمل جراحی به نسبت جدید است.
 • شکست در عمل جراحی به این معنی است که چال ایجادشده بر روی گونه ممکن است به‌طور کامل از بین برود و در این حالت ممکن است نیاز به انجام عمل‌های جراحی ترمیمی وجود داشته باشد.
 • هرچند این موضوع به‌ندرت و در کمتر از ۵% موارد عمل اتفاق می‌افتد، اگر چال ایجادشده بر روی گونه کم‌عمق شده یا کاملاً برطرف شود، آنگاه می‌توان این عمل جراحی را مجدداً بر روی فرد انجام داد.

هزینه جراحی چال گونه:

هزینه چال گونه مثل تمام عمل‌ های زیبایی دیگر به دستمزد جراح خوب برای زیبایی صورت بستگی دارد و بیمارستان یا کلینیکی که در آن جراحی انجام می شود.

هزینه عمل زیبایی چال گونه به برنامه درمانی شما درباره داشتن یک یا دو عدد چال خنده بستگی دارد. اگر شما به دنبال اطلاع از هزینه این روش درمانی هستید، به سادگی می توانید با مطب پزشک خود تماس گرفته و حتی قبل از برگذاری جلسه مشاوره از هزینه درمان مطلع شوید.

هزینه چال گونه

 

 

 

سوالات متداول درباره جراحی چال گونه:

آیا چال گونه دائمی است ؟

این روش تا حدود ۹۰ درصد دائمی است. اما در مواردی که طی روند بهبودی بخیه باز شود و یا شکاف ایجاد شده اولیه ناکافی باشد ممکن است این چال کمرنگ شده یا به طور کامل ناپدید گردد. این یکی از ریسک های انجام عمل چال گونه است.

آیا بعد از عمل چال گونه محدودیتی در خوردن و آشامیدن وجود دارد؟

خیر. پس از جراحی چال گونه شما ممنوعیت خوردن و آشامیدن ندارید و می توانید هر چه دوست دارید بخورید. ممکن است که بعد از عمل مقداری احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که این طبیعی است ولی نباید جلوی توانایی غذا خوردن شما را بگیرد.

آیا هر کسی می‌تواند عمل ایجاد چال گونه را انجام دهد؟

بله، به جزء افرادی که:

• دچار خونریزی‌های غیر طبیعی (اختلال در خونریزی) می‌شوند.
• به یک یا چند اختلال (یا بیماری) مرتبط با یک بیماری اصلی مبتلا هستند (همایندی مرضی).

 

 

بهترین جراح چال گونه

 

 

آيا براي انجام اين عمل بايد پذيرش و بستري شوم؟

بله، بايد براي يک عمل جراحي يک روزه پذيرش شويد.

موقعيت دقيق چال گونه به چه شکل تعيين مي‌شود؟

در مورد موقعيت دقيق چال گونه مي‌توانيد خودتان تصميم بگيريد و يا به جراح ما اجازه بدهيد تا بهترين موقعيت آن را بر اساس شکل صورت شما تعيين کند.

آيا بعد از پايان عمل ايجاد چال گونه، درد خواهم داشت؟

وقتي که اثر داروي بي‌حسي موضعي برطرف مي‌شود، ممکن است درد و ناراحتي مختصري در محل گونه‌ها احساس کنيد. براي اين شرايط داروهاي مسکن مناسبي براي بيمار تجويز خواهد شد.

 

نتايج نهايي اين عمل چه زماني مشخص مي‌شود؟

چال گونه ايجاد شده، حالت دائمي خواهد داشت. بعد از پايان عمل ممکن است به خاطر ورمي که در محل گونه‌ها وجود دارد، چال گونه به درستي مشخص نباشد.

اما بعد از آنکه ورم گونه برطرف شد، چال گونه فقط در زماني که لبخند مي‌زنيد مشخص خواهد بود.

آيا نتايج عمل ايجاد چال گونه، برگشت‌پذير خواهد بود؟

بله، اما براي برگرداندن نتايج لازم است يک عمل جراحي ديگر انجام شود. در جريان اين عمل جراحي، يک فضاي کوچک در بين پوست و ماهيچه گونه ايجاد شده و در داخل آن چربي تزريق مي‌شود تا فرورفتگي ماهيچه برطرف شود.

 

جراح چال گونه

 

 

 

آیا نیازی به مرخصی گرفتن پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده وجود دارد؟

پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده شما ممکن است با مقداری ورم در گونه خود مواجه شوید، اما این ورم معمولاً بسیار ناچیز است. در این حالت با توجه به نوع فعالیت شغلی، احتمالاً نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار به خاطر این عمل جراحی وجود ندارد. علاوه بر این ورم ایجاد شده به خاطر جراحی در گونه معمولاً ظرف مدت چند روز بطور کامل از بین می رود.

آیا نیازی به مصرف دارو قبل یا بعد از عمل جراحی ایجاد چال خنده وجود دارد؟

پزشک معمولاً داروهای آنتی بیوتیک لازم را جهت مصرف در صبح روز عمل جراحی برای شما تجویز می کند. علاوه بر این لازم است این داروهای آنتی بیوتیک برای چند روز پس از انجام عمل توسط شما استفاده شود.

معمولاً درد بیمار در طول این دوره قابل مدیریت و ملایم می باشد و داروهای مسکن عادی موجود در داروخانه ها برای کاهش درد اکثر بیماران کافی است. در این زمان پزشک از شما می خواهد مصرف آسپرین، موترین، آدویل، یا سایر انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئید را برای حداقل ۱ هفته قبل از شروع درمان متوقف کنید، زیرا مصرف این داروها می تواند باعث رقیق شدن خون شود.

چه مدت زمان طول می کشد تا چال خنده ظاهر طبیعی پیدا کند؟

پس از انجام عمل جراحی ایجاد چال خنده بر روی گونهه، معمولاً برای یک دوره زمانی مشخص چال خنده شما حتی بدون لبخند زدن نیز قابل مشاهده است. طول مدت این دوره متفاوت است و می تواند از چند روز تا چند هفته و گاهی چند ماه ادامه داشته باشد.

با بهبود یافتن گونه، چال خنده ایجاد شده معمولاً به تدریج صاف می شود و فقط در هنگام لبخند زدن قابل مشاهده خواهد بود. به هر حال طولانی شدن مدت این دوره در موارد بسیار نادر در بین افراد مشاهده می شود.

علاوه بر این ممکن است اطراف چال خنده ایجاد شده مقداری هوا وجود داشته باشد و به همین خاطر می توان انتظار داشت در این ناحیه برآمدگی های خاص برای مدتی پس از درمان مشاهده شود.

در نهایت جراح می بایست قبل و بعد از عمل جراحی از چهره شما عکس بگیرد تا به این ترتیب بتواند نتایج قبل و بعد از درمان را برای شما مقایسه کند.

آیا می توان محل ایجاد چال خنده را انتخاب کرد؟

بله. پزشک شما و خود شما با صحبت کردن با یکدیگر می توانید بهترین محل برای ایجاد چال خنده را مشخص نمایید. شما همچنین می توانید فقط یک چال خنده داشته باشید یا در صورت تمایل دو عدد چال خنده بر روی گونه خود ایجاد کنید.

 

 

 

جراحی چال گونه

 

 

 

می توان پس از جراحی همه غذاها و نوشیدنی ها را مصرف کرد؟

پس از عمل جراحی ایجاد چال گونه شما می توانید همه غذاها و نوشیدنی های مورد نظر خود را مصرف کنید. در این زمان ممکن است شما با مقداری درد و ناراحتی در گونه خود مواجه شوید، اما این درد و ناراحتی می بایست در سطح حداقل بوده و بر توانایی جویدن و خوردن عادی غذا تاثیر نداشته باشد.

چه روزهایی می توان این عمل جراحی را انجام داد؟

پزشک می تواند عمل جراحی چال خنده را در اکثر روزهای هفته با توجه به زمان بندی کاری خود بر روی شما انجام دهد. برای بیمارانی که از شهر خود برای درمان خارج شده اند)، معمولاً از وقت های آخر هفته برای زمان بندی انجام عمل جراحی استفاده می شود تا به این ترتیب راحتی بیمار افزایش پیدا کند.

آیا می توان درباره عمق یا گودی چال خنده تصمیم گرفت؟

تا حدودی انجام این کار امکان پذیر است. در حقیقت جراحی چال گونه تا حدودی مشخصی قابل اصلاح است. در این رابطه بسیاری از متغیرهای مختلف وجود دارد که می تواند بر عمق، اندازه و ظاهر چال خنده تاثیر داشته باشد.

بعضی از این متغیرها شامل میزان ضخامت پوست گونه، مقدار چربی موجود در آن، شکل صورت، و توازن عضلات صورت است. علاوه بر این شما می توانید محل قرارگیری چال خنده را بر روی صورت خود مشخص کنید.

در این حالت شما می توانید با پزشک خود درباره جزئیات عمل جراحی چال گونه صحبت کنید و بر اساس راهنمایی ها و نظرات وی درباره محل دقیق ایجاد چال خنده بر روی گونه خود تصمیم گیری نمایید. به هر حال باید توجه کنید نوع چال خنده ایجاد شده بر روی گونه وابستگی خاص به فاکتورهای مطرح شده فوق دارد.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن