جراحی پروتز چانه
,

پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه از جمله عمل‌ های زیبایی است که در سال‌ های اخیر بسیار رونق یافته است.

‌هماهنگی اجزای صورت و تعادل بین این اجزا باعث زیبا بودن و جذاب تر شدن صورت می شود.

پروتز چانه گزینه ی مناسبی برای افرادی است که احساس می کنند چانه شان با دیگر بخش های صورت تناسب ندارد. این جراحی امروزه از جایگاه خاصی در بین خانم ها و آقایان برخوردار است که می تواند شامل جراحی بزرگ کردن چانه از طریق قرار دادن ایمپلنت های صورت و یا جراحی کوچک کردن چانه برای افرادی باشد که دوست ندارند فکشان زیاد در نیمرخ نمود پیدا کند.

در این جراحی، پروتزی به چانه افزوده می شود تا اعضای صورت فرد با یکدیگر هماهنگ شوند. لاغر بودن چانه می تواند باعث شود که گردن تپل تر به نظر برسد و بینی فرد نیز بزرگ تر از حد معمول به نظر آید. جراحی بزرگ کردن چانه از طریق پروتز باعث ایجاد هماهنگی و هارمونی در صورت خواهد شد.

 

 

Chin prosthesis

 

 

 

زیبایی چانه:

وقتی از نیم رخ به چهرۀ یک فرد طبیعی نگاه می کنیم چانه مختصری عقب تر از لب پایینی قرار می گیرد. در بعضی از افراد چانه عقب تر از این حد است. اگر میزان عقب بودن زیاد باشد صورت فرد حالت brid face را پیدا می کند و شبیه چهرۀ پرندگان می شود. دراین افراد نیمه میانی صورت و بینی خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است.

تاثیر وضعیت قسمت های مختلف صورت بر یکدیگر و بخصوص تاثیر چانه و بینی بر یکدیگر انکار ناپذیر است. چانۀ عقب رفته بینی معمولی را بزرگ و بینی بزرگ را بزرگ تر از آنچه که هست نشان می دهد و متقابلاً نزد کسانی که بینی بزرگی دارند.

چانه عقب تر از معمول دیده می شود. به همین دلیل است که عمل جلو آوردن چانه معمولاً همراه با عمل جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

گاهی ممکن است در معاینه چانه عقب تر از حد معمول به نظر برسد امّــا در حقیقت چانه عقب نباشد بلکه فک بالا جلوتر از حد معمول باشد. بعضی مواقع چانه عقب است امّــا وضعیت قرار گرفتن دندان ها روی یکدیگر نرمال است. و در افراد دیگری ممکن است تمام فک پایین عقب باشد یعنی دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشند.

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد:

 •  تزریق ژل
 •  تزریق چربی
 •  بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن
 •  گذاشتن پروتز

 

 

Chin prosthesis

 

 

 

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن از جمله چانه بکار می رود ماده ای مصنوعی است. قوامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن به گونه ای است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آن ها بسته به کارخانه سازنده متفاوت است.

این ژل ها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق هستند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً بدون درد است و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد ساکشن می شود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی در ناحیه چانه تزریق می شود.

امتیاز این روش آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد تهیه شده و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن است به طوریکه پس از ۶ ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب می شود.

چه افرادی نیاز به کاشت پروتز چانه دارند؟

انتخاب‌ های مناسب برای کاشت پروتز چانه افرادی هستند که دارای یکی از مشکلات زیر می‌باشند:

 1.   چانه عقب کشیده یا تو رفته
 2.   چانه نوک تیز یا مربعی
 3.   بینی برجسته
 4.   گردن فربه و گوشتالو

پروتز و برجسته سازی چانه عملی کم تهاجمی، بدون خطر و جایگزین عمل جراحی ژینوپلاستی است که در آن چانه عقب رفته را اصلاح و ظاهر چانه و گردن بهبود می‌یابد.

اگر چربی انباشته شده و ناخواسته در ناحیه گردن جمع شده باشد ممکن است هم زمان با عمل پروتز چانه، لیپوساکشن یا لیفت گردن هم انجام شود.

 

 

 

عمل زیبایی چانه

 

 

 

 

کاندیدای جراحی پروتز چانه نباید:

 • ضعیف و بیمار باشند.
 • انتظارات غیر منطقی از نتیجه داشته باشند .
 • در طول ۶ ماه گذشته از داروی اکیوتن (Accutane) استفاده کرده باشند.(دارویی که می تواند در رشد استخوان اثر گذاشته و منجر به زخم های کلوئیدی شود.)
 • مبتلا به بیماری های قلبی یا فشار خون باشد.
 • از داروهای ضد انعقادی استفاده کند.

 

 

Chin prosthesis

 

 

چگونگی جراحی پروتز چانه:

در جراحی زیبایی چانه ساختار استخوانی فک بزرگ‌ تر می‌ شود و چانه‌ای قوی‌تر خلق می‌شود که آن را پهن‌تر و صورت را اندکی کشیده‌تر نشان می‌دهد. پروتزهای چانه در شکل‌ها، اندازه‌ها و مواد مختلف در دسترس است که متخصص مناسب‌ ترین آن‌ها را با توجه به تغییرات مورد نظر و تکنیک جراحی انتخاب می‌کند.

متخصص زیبایی برشی را ایجاد می‌کند و کیسه مخصوص قرارگیری پروتز را مستقیماً روی استخوان در امتداد خط فک قرار می‌دهد. پروتزهای سیلیکونی جامد را می‌توان از راه برش ایجاد شده زیر چانه قرار داد.

چنانچه برای بزرگ کردن چانه از دیگر مواد سخت زیست سازگار مانند مدپور استفاده شود، برش را می‌توان داخل دهان ایجاد کرد. پروتز چانه با طراحی کردن کیسه مخصوص با اندازه مناسب یا با ثابت کردن به استخوان یا بافت نرم در جای خود نگه داشته می‌شود. شکاف بسته می‌شود و عمل برجسته کردن چانه به اتمام می‌رسد.

کل عمل معمولاً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد، مگر آن که همزمان با جراحی زیبایی پروتز چانه عمل‌های دیگری نیز انجام شود. غالباً چسب مخصوص به پوست زده می‌شود تا پروتز را در حین فروکش کردن ورم طبیعی پس از جراحی ثابت نگه دارد.

 

 

Chin prosthesis

 

مزایای پروتز چانه:

متقارن به نظر رسیدن چهره:

از بزرگترین فواید پروتز چانه  می توان به متناسب و متقارن نشان دادن چهره اشاره کرد. همچنین این جراحی می تواند با بزرگ کردن چانه، نیمرخی زیبا به فرد هدیه کند. جراحی پروتز چانه می تواند همزمان با جراحی بینی انجام شود و کل چهره هماهنگی و تناسب مورد نظر را پیدا کند و یا در صورتی که بیمار فکر می کند که بینی بسیار بزرگی دارد که باید به صورت بسیار ویژه روی آن وقت گذاشت می توان آن ها را به صورت جداگانه انجام داد.

در برخی موارد برای برگرداندن تقارن به چهره، لازم است تا عمل عکس پروتز چانه روی فرد انجام شود. در صورتی که بینی تان بسیار کوچک به نظر می رسد ممکن است علت بزرگ و برجسته بودن چانه تان باشد که در این صورت پزشک ممکن است عمل کاهش سایز چانه را به شما توصیه کند.

جراحی کوچک کردن چانه معمولا شامل تراش دادن و حذف قسمتی از استخوان چانه می باشد.

جراحی پروتز چانه بسیار ساده و آسان است:

مزیت دیگر پروتز چانه این است که در مقایسه با جراحی های زیبایی دیگر مانند جراحی بینی،  عملی بسیار راحت است. پروتز چانه معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و طی آن بیمار یا بیهوش می شود یا بی حسی موضعی دریافت می کند. کل روند جراحی کمتر از ۲ ساعت طول می کشد.

 

 

 

 

جراح زیبایی پروتز چانه

 

 

 

پروتز می تواند سفارشی باشد:

پروتز های چانه در شکل ها و اندازه های مختلفی موجود می باشند و جراح به شما کمک می کند تا پروتزی را که مناسب چهره شماست و بهترین نتیجه را به دست می دهد، انتخاب کنید. با این که بیشتر پروتز ها سیلیکونی هستند اما در صورتی که بیمار تمایلی به ظاهر و جنس سیلیکونی نداشته باشند، گزینه های دیگری نیز در دسترس است.

معایب پروتز چانه:

بیمار پس از عمل نیاز به بهبود دارد:

یکی از معایب پروتز چانه این است که پس از آن بیمار نیاز به دوره بهبود از جراحی دارد. پس از جراحی ممکن است در ناحیه چانه دچار درد، کبودی و ورم شوید. البته بی حس ماندن چانه نیز (برای مدتی) در بین بیماران شایع است.

معمولا بیماران پس از جراحی یک هفته از کار مرخصی می گیرند. همچنین تا چندین هفته باید از جویدن آدامس و انجام فعالیت های شدید خودداری کنند.

با وجود اینکه بخش عمده ای از ورم ها  و کبودی ها طی چند روز از بین می رود، اما نتیجه ی نهایی ممکن است تا چندین ماه، کاملا مشخص و قابل رویت نباشد.

 

 

هزینه پروتز چانه

 

 

 

 

ممکن است تنها پروتز کافی نباشد:

با این که بسیاری از بیماران به جای انتخاب جراحی های دیگر زیبایی مانند جراحی بینی، پروتز چانه را انتخاب می کنند، برای برخی دیگر از بیماران، تنها پروتز چانه کافی نیست و نمی تواند ظاهر دلخواه آنها را به آنها بدهد.

در اینگونه موارد، به بیمار توصیه می شود تا برای تناسب بیشتر چهره، همزمان با پروتز چانه از جراحی بینی و یا دیگر جراحی های زیبایی، مانند لیفت صورت به منظور پوشاندن نشانه های پیری استفاده کند. به علاوه هر فردی نمی تواند کاندید خوبی برای انجام پروتز چانه باشد زیرا برای این جراحی شخص باید در سلامت کامل باشد.

خطرات پروتز چانه:

خطرات پروتز چانه خیلی شایع نیست اما در مواردی ممکن است اتفاق بیافتد. به برخی از خطرات پروتز چانه در زیر اشاره شده است:

 • عفونت پروتز: معمولا می توان با مصرف دارو از عفونت پروتز جلوگیری کرد اما در مواردی بدن پروتز را پس می زند که در آن صورت باید پروتز را از بدن خارج کرد.
 • حرکت پروتز: با گذشت زمان، ممکن است جاذبه زمین پروتز را به حرکت وا دارد و ب سمت پایین بکشد و در زیر خط فک قرار بگیرد. به طور کلی، پروتز چانه برای بیشتر افرادی که این جراحی را انجام داده اند دردی قابل تحمل داشته و اکثر بیماران هیچ عارضه ای را پس از انجام پروتز تجربه نکرده اند.

Chin prosthesis

 

 

نکات لازم پس از عمل جراحی پروتز چانه:

 • ممکن است مختصری تورم یا احساس کشش روی چانه داشته باشید. در روزهای اول بعد از عمل باید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده ننمایید.
 • بیشتر تورم طی شش هفته از بین می‌رود و شما می‌توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.
 • درد در اطراف چانه ممکن است وجود داشته باشد و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید ولی بزودی برطرف خواهد شد.
 • پانسمان چانه به مدت سه روز برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت نگه داشته می‌شود.
 • در مواردی که استخوان بریده می‌شود، پانسمان برای پنج روز نگه داشته می‌شود و بیمار باید به مدت دو هفته فقط از غذاهای نرم استفاده نماید.
 • معمولاً پس از ده روز شما قادر به انجام فعالیت‌های طبیعی خود خواهید بود.

 

 

 

 

Chin prosthesis

 

 

 

جای زخم جراحی پروتز چانه کجا می ماند؟

در جراحی پروتز چانه، جراح برشی بسیار ریز موازی با چین زیر چانه ایجاد می کند. جای زخم این برش معمولا چند اینچ درازا دارد. برخی جراحان برای آنکه جای زخم قابل رویت نباشد و روی پوست نماند، پروتز را از راه دهان در چانه قرار می دهند. روش جراحی و تعیین محل برش برای قرار دادن پروتز، بستگی به نظر پزشک دارد.

آیا پروتز چانه دائمی است؟

پروتز های صورت به طور اختصاصی از مواد جامد و سازگار ساخته شده اند و همگی یک هدف را دنبال می کنند و آن برجسته سازی عضوی از صورت است. پروتز های چهره برخلاف تزریق چانه که در آن از موادی مانند چربی، پروتئین یا شکر استفاده می شود، ساخته نشده اند.

به همین دلیل تخریب نمی شوند و به مرور زمان با بدن هم تراز می شوند. پروتز چانه می تواند راه حلی دائمی برای چانه های کوچک و عقب رفته، نیم رخ های نامتقارن یا زخم های قدیمی یا جدید چانه باشد.

 

 

بهترین جراح پروتز چانه

 

 

 

روند بهبودی پس از پروتز چانه:

بیشتر بیماران پس از پروتز چانه مدت کوتاهی را در مرخصی سپری می کنند و سپس به کار خویش باز می گردند. همچنین پس از هفت روز می توانند سایر فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند. درد ناشی از جراحی بسیار ناچیز بوده و با دارو های مسکن و کمپرس آب سرد کاملا قابل کنترل است.

باید تا ۲ هفته پس از جراحی طوری بخوابید که صورتتان به سمت بالا باشد تا به بهبود ورم ها و جای زخم جراحی کمک کنید. همچنین پزشک تان ممکن است از شما بخواهد که تا روز دوم پس از جراحی از غذاهای آبکی استفاده کنید و تا هفته ی سوم فعالیت های شدیدتان را از سرنگیرید. توجه به توصیه های پزشکتان برای بهبود هرچه سریع تر و نتیجه ی بهتر بسیار اهمیت دارد.

پس از یک ماه می توانید از نتیجه تقریبی جراحی تان آگاه شوید و پس از ۳ ماه و با از بین رفتن ورم های باقی مانده، می توانید نتیجه ی نهایی پروتز چانه را روی چهره تان ببینید.

 

 

هزینه جراحی پروتز چانه چقدر است؟

هزینه برجسته کردن چانه با پروتز بسته به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی متفاوت است. هزینه جراحی می‌تواند شامل دستمزد پزشک، وسایل مورد نیاز در طول عمل و هزینه پروتز فک باشد. همچنین تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن