پروتز لب

پروتز لب

پروتز لب به منظور برجسته سازی و بزرگ کردن لب به حالت موقتی و یا دائمی توسط متخصص پوست و زیبایی انجام می شود که این عمل حجم دهی لب می تواند از طریق تزریق مواد پرکننده به لب و یا جاگذاری ورقه سیلیکونی با جراحی در داخل بافت لب باشد .

 

 

 

Lip prosthesis

 

 

 

انواع پروتز لب کدام است ؟

به طور کلی می توان انواع پروتز لب را در دو بخش دسته بندی کرد : موقتی و دائمی .

 

پروتز موقت لب:

اولین نوع، پروتز موقت لب می باشد که در آن بزرگ کردن لب حالت موقتی داشته و پس از مدت زمان معین و جذب مواد پرکننده تزریق شده ، لب به حالت اولیه خود برمی گردد.

از جمله انواع پروتز موقتی لب می توان به تزریق چربی به لب و تزریق ژل لب اشاره کرد.

 

 

 

 

قیمت پروتز لب

 

 

 

 

پروتز دائمی:

دومین نوع، پروتز دائمی لب است که در آن بزرگ کردن لب به حالت دائمی انجام می شود و با یک جراحی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ای ورقه سیلیکونی در داخل بافت لب جاگذاری می شود.

اگر چه پروتز لب فقط به عنوان روشی برای بزرگ کردن لب ها شناخته می شود اما باید بدانید این جراحی و یا تزریق برای زیبایی لب در مواقعی فقط به بزرگ کردن لب ختم نمی شود و کاربرد های دیگری نیز دارد .

برای افرادی که دارای لب های نازک و یا لب هایی پهن هستند پروتز لب می تواند زیبایی طبیعی در لب های آن ها ایجاد کند .

مخصوصا زمانی که عدم تقارن در لب ها وجود داشته باشد برای مثال لب بالایی کوچک تر از لب پایینی باشد و برعکس ، پروتز لب یک روش موثر برای ایجاد تعادل و تقارن بین لب بالایی و لب پایینی می باشد .

همچنین پروتز می تواند ترک خوردگی اطراف لب و دهان و خطوط ایجاد شده ناشی از سیگار کشیدن و افزایش سن در اطراف لب را به میزان چشم گیری کاهش دهد .

 

Lip prosthesis

 

 

مزایای پروتز لب:

 • توانایی کنترل حجم دهی  و برجسته سازی لب به هر اندازه که فرد بخواهد.
 • نسبت به دیگر روش های پروتز لب کبودی کمتری دارد.
 • پس از مدتی در صورت ناراضی بودن با عوارض کمتری امکان بازگشت به حالت اولیه وجود دارد.
 • پروتز از طریق تزریق ژل و چربی به لب را می توان طی چند جلسه تزریق انجام داد و تا زمانی که فرد به ظاهر مطلوب مورد نظر خود دست یابد تزریق همچنان ادامه پیدا کند.
 • پروتز علاوه بر حجم دهی امکان از بین بردن چین و چروک های اطراف لب را نیز دارد.
 • در اغلب مواد در روش تزریق ژل و چربی واکنش های آلرژیک دیده نمی شود.

 

چه کسانی می توانند پروتز لب انجام دهند ؟

اگر تصمیم قطعی برای بزرگ کردن لب گرفته اید باید بدانید می بایست از نظر جسمی کاملا سالم باشید و در صورت داشتن هرگونه بیماری مزمن و یا بیماری و مشکلات مرتبط با خون ، دارا بودن هرگونه دیابت و یا حتی تبخال و هر نوع عفونت های لب و دهان مجاز به انجام پروتز لب نیستید .

 

 

 

جراح پروتز لب

 

 

 

در پروتز لب بیهوشی یا بی حسی را تجربه می کنیم ؟

در این عمل ، بیهوشی کامل انجام نمی شود و فقط برای راحتی بیشتر متقاضی از بی حس کننده های موضعی در محل تزریق ژل لب و یا تزریق چربی به لب استفاده می گردد .

البته گاهی اوقات خود ژل لب مورد استفاده حاوی ماده بی حسی می باشد که در این صورت از بی حسی موضعی استفاده نمی گردد مگر اینکه متقاضی بسیار حساس باشد .

اگر از روش جراحی پروتز جهت کاشت ورقه سیلیکونی استفاده شود ، فقط بی حسی موضعی انجام می گیرد چراکه برش های این جراحی بسیار کوچک و سطحی می باشد .

 

 

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی پروتز لب هستید؟

برخی افراد به طور طبیعی دارای لب های نازک ، ضعیف و مسطح هستند و این امر بر زیبایی صورت آن ها را تاثیر منفی گذاشته است. علاوه بر این، با افزایش سن از حجم لب ها کاسته شده و خط مرطوب لب پایین می آید. اگر شما هرکدام از موارد مذکور را دارا هستید کاندید مناسبی برای این جراحی به حساب می آیید.

 

Lip prosthesis

 

 

 

 

آیا بزرگ کردن لب دردناک است ؟

عموماً جراحی و یا تزریق به منظور برجسته سازی لب با پروتز دردناک نمی باشد چراکه از بی حس کننده های موضعی استفاده شده و یا شخص قبل یا بعد از بزرگ کردن لب از مسکن استفاده می کند .

 

 

پروتز برای هر دو لب بالایی و پایینی انجام می شود ؟

بله ، می توان از پروتز لب بر روی هر دو لب بالایی و پایینی استفاده کرد اما در صورتی که لب بالایی و پایینی تقارن نداشته باشد فقط این تزریق یا جراحی برای تعادل بخشی به لب ها در یکی از لب های بالای و پایینی انجام می شود و نیاز به پروتز هر دو لب نیست .

 

 

می توانم سایز پروتز لب را خودم انتخاب کنم ؟

بله ، در تزریق ژل و یا چربی به لب می توان میزان مواد پرکننده که تزریق می شوند را به دلخواه تعیین کرد تا برجستگی لب دقیقا به دلخواه متقاضی باشد .

در جراحی کاشت ورقه سیلیکونی نیز سایز ورقه مورد استفاده به دلخواه متقاضی انتخاب می شود .

در مجموع در جلسه مشاوره با پزشک با در نظر گرفتن شکل فعلی لب هایتان و میزان برجستگی دلخواه شما بهترین اندازه برای پروتز لب به شما پیشنهاد داده می شود .

 

 

 

Lip prosthesis

 

 

 

تزریق ژل لب همان پروتز است ؟

بله ، تزریق ژل لب یک روش از نوع موقتی می باشد . در تزریق ژل معمولا از پرکننده های اسید هیالورونیک و یا پروتئین طبیعی کلاژن که بسیار سازگار با بدن و متابولیسم آن هستند استفاده می شود .

اگر از تکنیک تزریق ژل لب استفاده شود خواه از پرکننده های مصنوعی و یا طبیعی استفاده گردد فقط در یک جلسه و به سرعت در مطب پزشک بدون بستری شدن می توان عمل بزرگ کردن لب را انجام داد .

 

 

تزریق چربی به لب همان پروتز است ؟

بله ، تزریق چربی به لب یک روش پروتز لب از نوع موقتی می باشد . یکی از طبیعی ترین و کم عارضه ترین روش ها برای بزرگ کردن لب با پروتز ، تزریق چربی به لب می باشد که در واقع یک پرکننده طبیعی است .

درصورتی که از روش تزریق چربی جهت پروتز لب استفاده گردد به دلیل نیاز این روش به لیپوساکشن و برداشتن بخش‌های کوچک چربی از سایر نقاط بدن مدت زمان تزریق نسبت به تزریق ژل لب افزایش پیدا می کند .

 

 

 

Lip prosthesis

 

 

 

 

مراحل انجام پروتز لب به روش تزریق چربی به لب و یا ژل لب چگونه است ؟

در مرحله اول متخصص جراحی زیبایی و پروتز ، وضعیت ظاهری لب ها و پوست اطراف دهانتان را به دقت بررسی و معاینه می کند .

در مرحله دوم نقاط مورد نظر جهت انجام تزریق لب مشخص شده و علامت گذاری می گردد .

در مرحله سوم نقاطی که برای تزریق لب مشخص شده اند به وسیله ی مواد آنتی باکتری کاملا تمیز و پاکسازی می شوند و در صورت نیاز از بی حس کننده های موضعی استفاده می شود .

پزشک بسته به نوع پرکننده مصرفی جهت بزرگ کردن لب ، تزریق را در نقاط مشخص شده انجام می دهد و این تزریق ژل و یا چربی مدت کمی طول خواهد کشید (حدوداً ۳۰ دقیقه) .

در مرحله آخر نیز پس از تزریق ژل لب و یا چربی معاینه تقارن لب بالایی و پایینی صورت می گیرد و هرگونه علائم باقی مانده و ناهماهنگی اصلاح شده و برای زیباتر شدن لبخند شخص گوشه های لب را کمی به سمت بالا حالت می دهند و جهت جلوگیری از ناراحتی احتمالی از کمپرس یخ بر روی لب ها استفاده می گردد .

 

 

 

انتخاب پزشک مناسب:

متخصصان مختلفی هستند که می‌ توانند پروتز لب را انجام دهند، از جمله:

 • جراح پلاستیک.
 • متخصص پوست.
 • جراح زیبایی و ترمیمی صورت.

مهم‌ترین نکته در ارتباط با انتخاب پزشک، تخصص و تجربه‌ی پزشک برای انجام این عمل است. شما باید به پزشک‌ تان اعتماد داشته باشید. به هر پزشکی مراجعه نکنید. انجام پروتز لب ریسک‌ های زیادی را به‌دنبال خواهد داشت، به‌خصوص اگر کسی که تزریق مواد را انجام می‌ دهد به‌اندازه‌ی کافی مجرب نباشد.

وقتی تصمیم به انجام این عمل گرفتید، درباره‌ی سابقه‌ی تحصیلی و آموزشی پزشک پرس‌و‌جو کنید. این پزشک تا به‌ حال چند تزریق انجام داده است؟ آیا مدرک معتبر و مرتبط با این عمل را کسب کرده است؟ آيا عضو انجمن متخصصان رشته‌ی خود هست؟

به‌ علاوه، عکس‌ های قبل و بعد عمل مراجعه‌کنندگان دیگر هر پزشک را نگاه کنید. آیا از نتیجه‌ی کار راضی هستید؟ اگر نه، بهتر است بیشتر فکر کنید.

 

 

 

هزینه پروتز لب

 

 

 

 

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز لب:

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب، بیماران باید دستورالعمل های مورد نیاز را از دکتر خود دریافت کنند. در صورتی که نیاز به انتقال چربی یا عمل پروتز لب وجود داشته باشد، بیماران باید نکات زیر را رعایت کنند.

•    توقف استفاده از داروها، گیاه ها، و ویتامین های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی
•    اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل پروتز لب
•    خودداری از آرایش کردن، استفاده از جواهرات، و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی
•    بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و… تهیه نمایید.
•    در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
•    قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یک هفته پس از عمل ممنوع است. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانم ها ضروری است.
•    جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
•    در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
•    روز عمل لباس های جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
•    هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
•    از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است .

 

 

 

انواع پروتز لب

 

اقدامات لازم پس از پروتز لب:

 • ۴۸ ساعت پس از درمان از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • به منظور پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف نمایید و لب های خود را تا زمان بهبودی کاملا تمیز نگه دارید.
 • داروهای تجویزی پزشک را به طور منظم و بر اساس دستورات تعیین شده مصرف نمایید.
 • تا ۷۲ ساعت  بعد سعی کنید به طور کامل استراحت کنید تا لب هایتان شکل مناسبی پیدا کند و دچار عفونت نیز نگردد.
 • تا ۱ هفته از مصرف غذاهای ادویه دار به خصوص نمک و فلفل بپرهیزید چون باعث تورم لب ها می گردد.
 • تا۱ هفته از زیاد صحبت کردن بپرهیزید همینطور خندیدن و جویدن غذا را به حداقل برسانید.
 • تا ۱ هفته اجازه ندارید با صورت و بر روی شکم دراز کشیده و یا بخوابید.
 • تا چند هفته بعد از پروتز از استعمال دخانیات اعم از سیگار، قلیان و … بپرهیزید و الکل نیز مصرف نکنید.
 • تا مدتی پس از پروتز از انجام فعالیت های سنگین ورزشی جدا خودداری کنید چرا که موجب پارگی و یا خونریزی و تورم در نقاط تحت درمان خواهد شد.

 

 

 

مراقبت های پروتز لب

 

 

 

قیمت پروتز لب:

برآورد قیمت بزرگ کردن لب به طور مشخص و ثابت کاری نشدنی است. بسته به اینکه پروتز در کدام شهر ایران انجام شود دارای تفاوت هایی در قیمت می باشد از این رو قیمت پروتز در تهران با قیمت پروتز در شیراز بدون شک یکسان نیست.

علاوه بر محل کلینیک مواردی نظیر اینکه پروتز لب دائمی و از طریق کار گذاشتن ورقه سیلیکونی انجام می شود یا تنها با تزریق چربی یا ژل، سایز ورقه سیلیکونی چقدر است و یا از چه نوع و میزان فیلر جهت تزریق استفاده شده است نیز بر قیمت بزرگ کردن لب بی تاثیر نخواهد بود.

علاوه موارد ذکر شده این نکته را نیز در نظر داشته باشید که چون به کار گذاشتن سیلیکون یک عمل جراحی محسوب می شود نیاز به بستری شدن دارد و همین امر می تواند هزینه های بیمارستان را به دیگر هزینه های پروتز لب افزوده کند و از این نظر  پروتز با سیلیکون نسبت به تزریق فیلر به لب قیمت بالاتری دارد.

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن