پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان  یکی از جراحی هایی میباشد برای کسانی که سینه های خود را بر اثر سرطان از ذست داده اند،خوشبختانه در حال حاضر به دليل آشنايي خانم ها با سرطان سینه و علايم آن، و همچنين انجام چکاپ ساليانه، بسياري از موارد اين بيماري در مراحل اوليه کشف شده و در اغلب موارد، بدون برداشتن سينه درمان خواهدشد و اين مساله باعث شده که کيفيت زندگي در اين بيماران افزايش يافته و بيماران تا مدت طولاني پس از درمان بتوانند در زندگی خود شادی و کیفیت زندگی را داشته باشند ، اما در تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان سینه هم به دليل تأخير در تشخيص يا درمان، موجب گرفته شدن بافت زیاد سینه به وسیله  سلول های سرطانی ، لذا امکان نگه داشتن سينه وجود ندارد و تنها راه قطعي درمان، برداشتن کامل سينه میباشد . در چنين بازسازی سینه انجام میشود که بیمار دوباره به حالت قبل برگردد.

بهترين زمان پروتز سينه بعد از سرطان

زمان جراحی پروتز سینه بعد از سرطان  بسته به گسترش بيماري سرطان سینه و نوع عملی که انجام میشود براي بيمار و همچنين نياز يا عدم نياز بيمار به انجام درمان‌هاي اضافي مانند راديوتراپي بستگي دارد. مثلا در بيماري که همه سینه برداشته خواهد شد  و غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير بوده‌اند، پس از عمل نياز به راديوتراپي يا به اصطلاح برق گذاشتن میباشد، لذا ترجيح داده میشود که ابتدا درمان‌ها به صورت کامل انجام گیرد و پس از مدتي که اثرات اشعه روي پوست از بين رفت، باز‌سازی پستان را با پروتز سینه صورت گیرد .

شرایط لازم برای انجام پروتز سينه بعد از سرطان

داشتن سلامت جسمی، داشتن انتظارات معقولانه، بلوغ کامل سینه ها (حداقل 18 سال در موارد کوچکی سینه ها)، احساس ناراحتی از سایز کم سینه ها ، بدشکل شدن سینه ها بدنبال حاملگی، کم کردن وزن ، افزایش سن، عدم تقارن سینه ها، یکی یا هر دو سینه رشد کافی نداشته باشند.

در چه مواردی از  پروتز سينه بعد از سرطان نمی توان استفاده کرد؟

روش افزایش حجم سینه ها یا برای بازسازی سینه هائی که دارای افتادگی شدیدی هستند به کار برده نمیشوند  و اگر شما بخواهید که همزمان سینه های شما بزرگ تر به نظر آید  و  نسبت به محل قبلی خود بالاتر دیده شود  باید از جراحی (بالابردن سینه) و گذاشتن همزمان پروتز سینه استفاده نمائید. البته این دو عمل گاهی به صورت همزمان نمیتواند انجام شود  بلکه باید با فاصله انجام گیرد (انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص). جراح پلاستیک در انجام جراحی شما را کمک خواهد کرد .

 

پروتز سینه و سرطان

براي پروتز سینه بعد از سرطان در اين بيماران براي اينکه پوست جاي لازم براي جايگيري پروتز را پيدا کند، ابتدا وسيله‌اي به نام “متسع کننده” در زیر پوست و عضله قرار داده میشود . اين وسيله مثل بادکنکي است که  ابتدا توخالی است  و هر چند روز مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که باعث افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست خواهد شد  و پوست جای مناسب برای پروتز را پیدا خواهد کرد . سپس متسع‌کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن  قرار داده میشود .

در بيماراني که  به رادیوتراپی بعد از برداشتن جراحی سینه نمیباشد ، مي‌توان هم‌زمان با برداشتن سينه مقداري از پوست را نگه داشت و پروتز سینه را در محل مناسب قرار داد . به اين روش، روش “باز‌سازی هم‌زمان” يا بدون فاصله میگویند .

آيا بازسازی سینه فقط با پروتز سينه بعد از سرطان قابل انجام است؟

نه، از دیگر روش های بازسازی سینه استفاده از نسج سینه خود فرد میباشد ؛ مثلا استفاده از پوست و چربي شکم (در قسمت پايين ناف)، يا پوست و چربي ناحيه پهلو. در اين روش‌ها، نسج مورد نیاز از نواحی مورد نظر برداشته شده  و به محل خالي سينه منتقل مي‌کنيم و عروق آن را نيز پيوند مي‌زنيم.

 

آیا پروتز سينه بعد از سرطان دردناک است؟

قراردادن پروتز سینه در پشت ماهیچه سینه ای با درد همراه است . چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه قرار داشته باشد . بیشتر خانم ها در پنج روز اول مقداری درد دارند  که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبودی قابل توجهی در علائم و نشانه ها دارند و با استفاده از مسکن ها دردها قابل برطرف شدن میباشند .

آيا تمام مراحل پروتز سينه بعد از سرطان در يک جلسه انجام مي‌شود؟

پس از اينکه نسج سينه به وسیله پروتز سینه جایگزین شد ، يک مرحله سرپايي ديگر براي بازسازی سر سينه لازم است که معمولا بعد از گذشت چند هفته قابل انجام میباشد  و براي ايجاد قسمت رنگي (هاله) سينه از پيوند پوست يا از تاتو (خالکوبي) به کار برده میشود ..

آيا پروتز سينه بعد از سرطان در خانم هايي که سال‌ها از عمل جراحی آنها گذشته است، نيز قابل انجام است؟

بسیاری از خانم ها در ابتدا که به این بیماری مبتلا شده اند ، به دليل هراس از بيماري و افسردگي ناشي از آن به بازسازي فکر نمي‌کنند ولي پس از مدتي که سلامتي کامل خود را به دست اورده اند  و حس میکنید به روال عادی برگشته اید  به فکر بازسازی مي‌افتند. ما نيز به دليل بهبود روحيه اين بيماران از بازسازي استقبال مي‌کنيم و این کاری است که قابل انجام میباشد .

آيا موردي هست که در بيماران غيرسرطانی، نياز به برداشتن سينه و ترمیم آن باشد؟

بله، خانم هايي که در خانواده آنها ارثي بودن سرطان سينه با انجام آزمايش ژنتيک اثبات شده و به دليل دارا بودن اين خاصيت ژنتيکی، احتمال ابتلا به این بیماری بالاست ، مي‌توانند تحت عمل جراحی برداشتن سينه و باز‌سازي سینه قرار بگیرند .

پروتز سینه و سرطان

در موارد بسیار کم ، هنگام بروز عفونت‌هاي بسيار شديد و غيرقابل درمان در سينه، اگر موفق به کنترل عفونت آزاردهنده نشوند ، سينه را برداشته و ترمیم سینه به وسله پروتز سینه بعد از سرطان انجام میشود .

کلا توصيه شما به خانم‌ها در مورد پروتز سينه بعد از سرطان چيست؟

ابتا به خانم ها پیشنهاد میشود  که در صورت بروز مشکل در سينه، خيلي سريع به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بدخيم بودن ضايعه، درمان لازم در سریع تزین زمان ممکن انجام شود ، در اين صورت ما در 80 درصد موارد مي‌توانيم سينه را نگه داريم و فقط تومور سرطانی با مقداري از نسج اطراف آن را برداريم و با استفاده از بهترین روش های درمانی ، نه تنها ظاهر خانم به هم نخواهد خورد، بلکه مي‌تواند سینه زیبایی بیشتری را به خود بگیرد.

پروتز سینه و سرطان

در صورتي که پزشک برداشتن سینه را تشخیص دهد ، بيمار بايد قبل از عمل جراحی تمايل خود را به بازسازی سینه به پزشک خود بگويد و با مشورت وي بهترین روش را انتخاب کند  تا اقدامات لازم از همان عمل جراحي اول، در نظر گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =