پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان یکی از جراحی هایی می باشد برای کسانی که سینه های خود را بر اثر سرطان از ذست داده اند،خوشبختانه در حال حاضر به دليل آشنايي خانم ها با سرطان سینه و علايم آن، و همچنين انجام چکاپ ساليانه، بسياري از موارد اين بيماري در مراحل اوليه کشف شده و در اغلب موارد، بدون برداشتن سينه درمان خواهدشد.

و اين مساله باعث شده که کيفيت زندگي در اين بيماران افزايش يافته و بيماران تا مدت طولاني پس از درمان بتوانند در زندگی خود شادی و کیفیت زندگی را داشته باشند.

اما در تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان سینه هم به دليل تأخير در تشخيص يا درمان، موجب گرفته شدن بافت زیاد سینه به وسیله  سلول های سرطانی ، لذا امکان نگه داشتن سينه وجود ندارد و تنها راه قطعي درمان، برداشتن کامل سينه میباشد . در چنين بازسازی سینه انجام میشود که بیمار دوباره به حالت قبل برگردد.

 

 

 

پروتز بعد از سرطان سینه

 

 

بهترين زمان پروتز سينه بعد از سرطان:

زمان جراحی پروتز سینه بعد از سرطان بسته به گسترش بيماري سرطان سینه و نوع عملی که انجام می شود براي بيمار و همچنين نياز يا عدم نياز بيمار به انجام درمان‌ هاي اضافي مانند راديوتراپي بستگي دارد.

مثلا در بيماري که همه سینه برداشته خواهد شد  و غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير بوده‌اند، پس از عمل نياز به راديوتراپي يا به اصطلاح برق گذاشتن می باشد، لذا ترجيح داده می شود که ابتدا درمان‌ها به صورت کامل انجام گیرد و پس از مدتي که اثرات اشعه روي پوست از بين رفت، باز‌سازی پستان را با پروتز سینه صورت گیرد .

 

 

 

روش های عمل جراحی بازسازی پستان :

عمل بازسازی پستان عمل پیچیده ای است که اکثرا در بیش از یک مرحله انجام می شود.

بیماران باید به  این مسئله توجه داشته باشند دربازسازی پستان حداقل در دو مرحله انجام می شود یکی از مراحل مرحله اصلی بوده و مرحله وقت گیر و طولانی است و مراحل بعد اکثرا مراحل کوتاه است و نیاز به بستری ندارد.

روش های عمل جراحی بازسازی پستان

مراحل عمل بازسازی سینه:

مرحله اصلی عمل چه در استفاده از پروتز چه در پیوندها اکثرا عمل بزرگ محسوب می شود و نیاز به حداقل دو روز بستری در بیمارستان مجهز دارد .

بازسازی یا استفاده ازبافت  خود بدن مثل چربی اضافه پایین شکم و یا با استفاده از پروتز و یا هر دو انجام می پذیرد.

پزشک فوق تخصص پستان یا پلاستیک با توجه به ظاهر بدن شما، سن شما ، درخواست حاملگی احتمالی  بعدی،  روحیه شما، شکل پستان مقابل و سابقه رادیوتراپی و بیماری های هم زمان دیگر شما پیشنهاد خود را عنوان می کند و روش های ممکن را در بازسازی پستان شما ذکر می کند.

توجه داشته باشید که هر روش برای هر بیماری قابل انجام نیست .قبل از مراجعه به پزشک بازسازی کننده ، سعی کنید توسط اینترنت کمی اطلاعات کسب کنید.

بیش از یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید حرف های اورا ضبط کنید و به دقت گوش دهید با آگاهی و یا اعتماد به پزشک خود تصمیم بگیرید.

زنانی که مدتی است پستان خود را از دست داده اند بقدری از نداشتن پستان دچار عذاب و زجر روحی می شوند که با نتایج متوسط بازسازی پستان بسیار خوشحال و راضی می شوند.

خانم هایی که بازسازی هم زمان می خواهند انجام دهند شوک از دست دادن پستان و پستان جدید ناآشنا اکثرا باعث صدمات روحی حاد می شود که گاها به صورت عدم رضایت از نتایج عمل خود را نشان میدهند.

باید توجه داشته باشیم که پستان باز سازی شده هرگز پستان خود فرد نیست و به زیبایی پستان طبیعی نخواهد بود و انتظار قرینه بودن ۱۰۰%با طرف سالم،  انتظار عبث و غیر قابل دست یافتن است .

نتایج بازسازی همزمان با عمل جراحی برداشتن اکثرا بهتر از بازسازی تاخیری است ولی به هر حال مثل پستان طبیعی نیست .

مراحل عمل بازسازی سینه

شرایط لازم برای انجام پروتز سينه بعد از سرطان:

داشتن سلامت جسمی، داشتن انتظارات معقولانه، بلوغ کامل سینه ها (حداقل ۱۸ سال در موارد کوچکی سینه ها)، احساس ناراحتی از سایز کم سینه ها ، بدشکل شدن سینه ها بدنبال حاملگی، کم کردن وزن ، افزایش سن، عدم تقارن سینه ها، یکی یا هر دو سینه رشد کافی نداشته باشند.

 

 

در چه مواردی از  پروتز سينه بعد از سرطان نمی توان استفاده کرد؟

روش افزایش حجم سینه ها یا برای بازسازی سینه هائی که دارای افتادگی شدیدی هستند به کار برده نمی شوند  و اگر شما بخواهید که هم زمان سینه های شما بزرگ تر به نظر آید و  نسبت به محل قبلی خود بالاتر دیده شود  باید از جراحی (بالابردن سینه) و گذاشتن هم زمان عمل پروتز سینه استفاده نمائید.

البته این دو عمل گاهی به صورت همزمان نمی تواند انجام شود  بلکه باید با فاصله انجام گیرد (انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص). جراح پلاستیک در انجام جراحی شما را کمک خواهد کرد .

 

 

 

انجام پروتز سينه بعد از سرطان

 

 

 

پروتز سینه و سرطان:

براي پروتز سینه بعد از سرطان در اين بيماران براي اينکه پوست جاي لازم براي جايگيري پروتز را پيدا کند، ابتدا وسيله‌اي به نام “متسع کننده” در زیر پوست و عضله قرار داده می شود .

اين وسيله مثل بادکنکي است که  ابتدا توخالی است  و هر چند روز مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که باعث افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست خواهد شد.

و پوست جای مناسب برای پروتز را پیدا خواهد کرد . سپس متسع‌کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن  قرار داده می شود .

در بيماراني که  به رادیوتراپی بعد از برداشتن جراحی سینه نمی باشد ، مي‌ توان هم‌ زمان با برداشتن سينه مقداري از پوست را نگه داشت و پروتز سینه را در محل مناسب قرار داد . به اين روش، روش “باز‌سازی هم‌ زمان” يا بدون فاصله می گویند .

 

 

آيا بازسازی سینه فقط با پروتز سينه بعد از سرطان قابل انجام است؟

نه، از دیگر روش های بازسازی سینه استفاده از نسج سینه خود فرد می باشد ؛ مثلا استفاده از پوست و چربي شکم (در قسمت پايين ناف)، يا پوست و چربي ناحيه پهلو. در اين روش‌ ها، نسج مورد نیاز از نواحی مورد نظر برداشته شده  و به محل خالي سينه منتقل مي‌ کنيم و عروق آن را نيز پيوند مي‌ زنيم.

 

 

پروتز سینه و سرطان

 

 

 

آیا پروتز سينه بعد از سرطان دردناک است؟

قراردادن پروتز سینه در پشت ماهیچه سینه ای با درد همراه است . چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه قرار داشته باشد . بیشتر خانم ها در پنج روز اول مقداری درد دارند  که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبودی قابل توجهی در علائم و نشانه ها دارند و با استفاده از مسکن ها دردها قابل برطرف شدن می باشند .

 

 

آيا تمام مراحل پروتز سينه بعد از سرطان در يک جلسه انجام می شود؟

پس از اين که نسج سينه به وسیله پروتز سینه جایگزین شد ، يک مرحله سرپايي ديگر براي بازسازی سر سينه لازم است که معمولا بعد از گذشت چند هفته قابل انجام می باشد و براي ايجاد قسمت رنگي (هاله) سينه از پيوند پوست يا از تاتو (خالکوبي) به کار برده می شود .

 

آيا پروتز سينه بعد از سرطان در خانم هايي که سال‌ ها از عمل جراحی آنها گذشته است، نيز قابل انجام است؟

بسیاری از خانم ها در ابتدا که به این بیماری مبتلا شده اند ، به دليل هراس از بيماري و افسردگي ناشي از آن به بازسازي فکر نمي‌کنند ولي پس از مدتي که سلامتي کامل خود را به دست اورده اند و حس می کنید به روال عادی برگشته اید به فکر بازسازی مي‌ افتند. ما نيز به دليل بهبود روحيه اين بيماران از بازسازي استقبال مي‌ کنيم و این کاری است که قابل انجام می باشد .

 

 

 

عمل پروتز سینه

 

 

 

 

آيا موردي هست که در بيماران غيرسرطانی، نياز به برداشتن سينه و ترمیم آن باشد؟

بله، خانم هايي که در خانواده آن ها ارثي بودن سرطان سينه با انجام آزمايش ژنتيک اثبات شده و به دليل دارا بودن اين خاصيت ژنتيکی، احتمال ابتلا به این بیماری بالاست ، مي‌توانند تحت عمل جراحی برداشتن سينه و باز‌سازي سینه قرار بگیرند .

پروتز سینه و سرطان:

در موارد بسیار کم ، هنگام بروز عفونت‌ هاي بسيار شديد و غيرقابل درمان در سينه، اگر موفق به کنترل عفونت آزاردهنده نشوند، سينه را برداشته و ترمیم سینه به وسله پروتز سینه بعد از سرطان انجام می شود .

 

 

 

پروتز سينه بعد از سرطان

 

 

 

کلا توصيه شما به خانم‌ها در مورد پروتز سينه بعد از سرطان چيست؟

ابتا به خانم ها پیشنهاد می شود  که در صورت بروز مشکل در سينه، خيلي سريع به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بدخيم بودن ضايعه، درمان لازم در سریع تزین زمان ممکن انجام شود.

در اين صورت ما در ۸۰ درصد موارد مي‌توانيم سينه را نگه داريم و فقط تومور سرطانی با مقداري از نسج اطراف آن را برداريم و با استفاده از بهترین روش های درمانی ، نه تنها ظاهر خانم به هم نخواهد خورد، بلکه مي‌تواند سینه زیبایی بیشتری را به خود بگیرد.

 

پروتز سینه و سرطان چگونه است؟

در صورتي که پزشک برداشتن سینه را تشخیص دهد ، بيمار بايد قبل از عمل جراحی تمايل خود را به بازسازی سینه به پزشک خود بگويد و با مشورت وي بهترین روش را انتخاب کند  تا اقدامات لازم از همان عمل جراحي اول، در نظر گرفته شود.

2
مجموع نظرات

avatar
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
adminناهید محصصیان آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ناهید محصصیان
مهمان
ناهید محصصیان

آیا بعد از جراحی بار دوم امکان گذاشتن پروتز وجود دارد

admin
مدیر

سلام وقت بخیر
کامل توضیح بدین چه جراحی ای داشتید که راهنماییتون کنیم