پروتز سينه و شيردهی

پروتز سينه و شيردهی

پروتز سينه و شيردهی یکی از عوامل مهمی است که بانوان قبل از جراحی پروتز سینه و آنهایی که قصد باردار شدن را دارند به آن توجه می کنند,داشتن سینه های کوچک معمولا برای بانوان عاملی مورد اذیت است و موجب کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود.

و از طرفی نگرانی در مورد پروتز سینه و شیر دهی باعث شده است. بسیاری از بانوان که قصد باردار شدن را دارند ، اگر شما نیز دارای سینه هایی با حجم کمی هستید و می خواهید با پروتز زیبایی خود را افزایش دهید و از طرفی قصد بارداری را دارید بهتر است این مقاله را که در رابطه با پروتز سینه و شیردهی است را با دقت بخوانید .

 

 

پروتز سینه

 

 

 

 

بهتر است با جراح خود در رابطه با پروتز و شیردهی صحبت کنید تا بعد ها برای شما و فرزندتان مشکلی ایجاد نشود . معمولا نوع برش بر روی سینه با شیردهی نوزاد ارتباط مستقیمی را داشته، نوع برش باید به صورتی انجام شود که باعث مسدود شدن مجاری شیر دهی نشود.

در مجموع می توان گفت بسیاری از افراد با وجود پروتز سینه و شیردهی مناسبی را بعد از بارداری داشته اند و تغذیه نوزاد با شیر مادر مشکلی برای فرزند به وجود نیاورده است .

با این حال گفتنی است اگر در یک سال اخیر قصد بارداری را دارید بهتر است جراحی پروتز سینه بعد از شیردهی  را به سال آینده موکول کرده و نگران پروتز سينه و شيردهی نباشید.

بهترین نوع برش برای پروتز سینه و شیردهی:

احتمالا همه شما می دانید که در جراحی پروتز سینه می توان برش های مختلفی را برای قرار دادن پروتزدر داخل سینه فرد انجام داد. به طور کلی می توان گفت هرچه برش ایجاد شده دور تر از هاله سینه باشد و به عبارتی برش در زیر بافت سینه ایجاد شود امکان دارد شیردهی به صورت کامل محدود شود . در نتیجه بانوانی که قصد بارداری و شیردهی را دارند می بایست با جراح خود به اندازه کافی مشورت کنند.

 

 

 

شیردهی بعد از پروتز سینه

 

 

 

 

 

بهترین نوع برش برای پروتز سینه و شیردهی:

عوارض پروتز سینه و شیردهی:

همان طور که گفته شد اگر برش در پروتز سینه بر دور هاله سینه ایجاد شود امکان بسته شدن مجاری های شیردهی وجود دارد و ممکن است نتوانید به طور مناسبی به فرزند خود شیر دهید ولی این نوع برش خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد و اکثر جراحان پلاستیک ماهر و توانا در زیر عضله و یا روی عضله سینه برش ها را ایجاد و پروتز را قرار می دهند تا بانوان عزیز مشکلی با شیر دهی نداشته باشند.
یکی دیگر از سوالاتی که معمولا در عوارض پروتز سینه بر روی شیر دهی ممکن است پیش آید این است که آیا این امکان وجود دارد تا مواد پروتزی به داخل شیر مادر نفوذ کنند و وارد بدن نوزاد شود. پاسخ خیر است .

تحقیقات نشان داده است که در شیر بانوانی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند ، هیچ ماده مضری وجود ندارد و تفاوتی بین شیر مادران با پروتز سینه و مادران دیگر وجود ندارد.

رابطه ی پروتز سينه و حاملگی:

جراحی پروتز سینه برای  بهتر شدن شکل و سایز سینه قابل انجام است . زنان به علل مختلفی نظیر کوچک بودن سایز سینه اقدام به انجام عمل جراحی پروتز سینه می کنند .

برخی زنان باردار برای برگرداندن سایز سینه خود به شکل اولیه و یا برای اصلاح عدم تقارن سینه ها قصد انجام جراحی پروتز سینه را دارند .

 

 

عوارض پروتز سینه و شیردهی

 

 

 

پروتز سینه در چه مواردی استفاده می شود ؟

  • برای حجم دادن به سینه
  • برای اصلاح  تفاوت اندازه سینه ها
  • اصلاح نمودن کاهش سایز سینه که به دلیل بارداری  ، شیردهی و یا کاهش سایز شدید ایجاد شده است .
  • برای اصلاح نمودن ناهنجاری های مادر زادی سینه که در آن یک و یا دو سینه رشد خوبی را نداشته است.
  • بازسازی سینه به دنبال جراحی هایی همچون جراحی سینه یا تروما

رابطه ی پروتز سینه و حاملگی:

در صورتی که جراحی کارگذاشتن پروتز سینه از راه برش زیر پستان و یا زیر بغل انجام شود مسئله ای در بارداری شیردهی ما ایجاد نمی شود به  و فقط در مواردی که برش جراحی دور هاله پستان باشد.

ممکن است مشکلاتی برای شیردهی به وجود آید . در رابطه با امکان  پروتز سینه و حاملگی  نباید گفت که امکان آن وجود دارد  . تنها موضوعی که سبب نگران بسیاری از بیماران می شود این است که بارداری موجب افزایش و تورم بافت شیر ساز پستان خواهد شد .

با این که پس از اتمام دوران شیر دهی این حالت از بین می رود ولی کشیدگی وپوست امکان دارد که باقی بماند و باعث شود پروتز پایین تر از حد معمولی خود قرار گیرد و افتاده شود .

 

 

 

رابطه ی پروتز سینه و حاملگی

 

 

 

پروتز سينه بعد از شيردهی:

در صورت انجام پروتز سینه می توانید به کودکتان شیر بدهید . هرچند این امکان با نوع جراحی شما در ارتباط است، اما اکثر روش‌ های جراحی با شیردهی مشکلی ندارد و سازگار است و برش‌ های ایجادشده زیر خط پایین سینه یا در زیر بغل، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌ کند.

اما گاهی برش هلالی اطراف دور نوک سینه، ممکن است برای شیردهی مشکلاتی را به وجود آورد . تا زمانی که شیردهی را شروع نکنید مشخص نمی‌ شود که سطح میزانی شیر تولیدی شما به چه میزان تحت تأثیر جراحی پروتز سینه قرار می گیرد.

اگر پس از جراحی و گذشت زمان، هنوز نوک سینه‌ های شما به لمس حساسیت دارند و حسی ندارد، شانس زیادی برای تولید شیر کودک خود دارید . اگر شما تنها قادر به تولید بخشی از شیر مورد نیاز کودک هستید، امکان دارد نوزادتان به شیر خشک به عنوان مکمل شیردهی نیاز پیدا کند.

به دکتر کودک خود در رابطه با جراحی پروتز سینه اطلاع داده، زیرا او لازم است نظارت دقیقی بر وزن کودک داشته باشد تا مطمئن شود که نوزاد غذای مورد نیاز خود را درافت می کند.

شما می‌ توانید با دوشیدن و پمپ کردن شیر مادر آشنا شوید و بعد از هر وعده شیردهی، از یک شیردوش برای تحریک تولید شیرتان بهره ببرید. در هر زمانی از زندگی اگر به فکر پروتز کردن سینه‌ های خود هستید، بهتر است پروتز سينه بعد از شيردهي را تا پس از آخرین زایمان و وقتی آخرین کودکتان دوره شیردهی تمام شد به تاخیر انداخته، زیرا غیر از مشکلات شیردهی احتمالی، سینه‌ های شما می‌ تواند با بارداری دوباره و شیردهی تغییر زیادی بکند و فرم دلخواه که می خواهید را از دست بدهد.

آیا شیردهی پس از پروتز سینه امکان پذیر است؟

اگر جراحی پروتز سینه انجام داده اید، شاید برایتان سوال باشد که آیا ممکن است این پروتز ها، در توانایی شیردهی شما اثر بگذارند؟

خبر خوب این است که اکثر خانم ها پس از جراحی پروتز سینه می توانند به فرزند خود شیر دهند زیرا این عمل اکثرا به مجرا شیری و فضای مربوط به تولید شیر آسیبی وارد نمی کند. امکان نشتی سیلیکون موجود در پروتز های امروزی در شیر مادر بسیار پایین می باشد.

 

 

 

تاثیر پروتز سينه و شيردهی

 

 

 

تاثیر پروتز سينه و شيردهی:

پروتز سینه می تواند تولید شیر مادر را کاهش دهد. میزان این آسیب بستگی به:

محل برش جراحی:

محل برش سینه برای جاگذاری پروتز می تواند میزان آسیب به غدد شیری، مجرای لنف، اعصاب یا جریان خون را مشخص کند. اگر این برش در اطراف نوک و هاله سینه باشد، می تواند بر حس نوک سینه اثر گذاشته و موجب قطع عصبی شود که مسئول واکنش نوروهورمونی لازم برای تولید و آزاد شدن شیر مادر می باشد.

محل و موقعیت قرارگیری پروتز:

محل قرارگیری و اندازه پروتز بر میزان فشار درون سینه اثر می گذارد. سینه از یک بافت غددی (تولید شیر)، روی لایه ماهیچه ای تشکیل شده است.

اگر کیسه پروتز بین بافت غددی و لایه ماهیچه ای قرار گیرد، به احتمال زیاد به غدد و مجرای شیری فشار وارد می کند و در نتیجه جریان یافتن شیر دچار اختلال شده و تولید شیر کاهش می یابد.

با این که مطالعات قابل استناد چندانی در این زمینه در دست نیست، اما گفته می شود که قرارگیری پروتز زیر لایه ماهیچه ای ممکن است تاثیر کمتری روی تولید شیر مادر بگذارد.

 

 

 

قیمت پروتز سینه

 

 

 

 

جای زخم و تورم سینه:

جای زخم ممکن است موجب درد، کج و سفت شدن سینه شود و با رسیدن تا مجرای شیری، بر تولید شیر مادر تاثیر گذارد. در صورتی که شیر آزادانه از سینه خارج نشود،  مادرانی که قبل تر پروتز سینه انجام داده اند بیشتر مستعد آماس و ورم پستان می شوند.

بافت عملکردی سینه:

هرگاه جراحی های زیبایی یا بازسازی کننده سینه، به منظور بزرگ کردن پستان هایی که رشد غیرطبیعی داشته اند انجام می گیرد، ممکن است طی آن فقدان بافت های عملکردی سینه وجود داشته باشد.

در این گونه مواقع، مشکلات شیردهی می تواند مربوط به فقدان بافت عملکردی باشند نه جراحی پروتز سینه. اما طبق نظر محققان؛ این مشکلات می تواند با حضور پروتز سینه، پیچیده تر شوند.

حساس شدن:

سینه های برخی مادران پس از جراحی پروتز سینه، حتی نسبت به یک برخورد یا لمس جزئی بسیار دردناک و حساس می شوند. همین امر، شیردهی را برای آنان به شدت دشوار می سازد. سایر مادران ممکن است احساس کمتری در نوک سینه داشته باشند که بر واکنش نوروهورمونی مورد نیاز برای تولید شیر اثر می گذارد.

تولید نامنظم شیر:

گاهی مادرانی که پروتز سینه انجام داده اند، از سینه شان شیر ترشح می شود بدون اینکه ربطی به شیردهی طبیعی یا گالاکتوسل (تومور کیستیک حاوی شیر) داشته باشد. ترشح شیر معمولا ناشی از ورم سینه بعد از پروتز است که در این صورت پروتز باید برداشته شود.

 

 

 

بهترین جراح پروتز سینه

 

 

 

 

جلوگیری از مشکلات پروتز سينه و شيردهی:

قبل از انجام روش پروتز سینه، به جراح خود بگویید که قصد دارید در آینده به کودک خود شیر دهید. در این صورت جراح می تواند برای جلوگیری از مشکلات آتی، بهترین روش جراحی را به شما پیشنهاد دهد.

حتی ممکن است بخواهید جراحی پروتز سینه را تا بعد از بارداری و زایمان عقب بیاندازید. شرایط خاص و نادر دیگری نیز وجود دارد که می تواند شیردهی با سینه عمل شده را دشوار تر کند. به طور کلی اطلاع دادن به جراح خود، می تواند نتایج غیر منتظره را تا حد فراوانی کاهش دهد.

 

 

شیردهی در کنار داشتن پروتز سینه

 

 

 

 

شیردهی در کنار داشتن پروتز سینه:

شما تا زمانی که اقدام به شیردهی به نوزاد نکنید، نخواهید دانست که بافت و سلول های شیرساز پستان شما چگونه با عمل جراحی بزرگ‌سازی سینه، تحت تاثیر قرار گرفته است.

البته اگر هنوز هم در نوک سینه‌های‌تان حس دارید (بی حس نشده‌اند)  شانس بیشتری برای شیردهی کامل به نوزادتان خواهید داشت. اگر با میزان شیری که اکنون دارید تنها می‌توانید بخشی از نیاز نوزادتان را فراهم کنید، باید از شیر خشک یا شیر فردی دیگر نیز برای تکمیل تغذیه و تأمین نیاز کودک‌تان استفاده کنید.

اجازه دهید تا پزشک نوزادتان از جراحی‌ سینه شما آگاه شود. او باید کامل مراقب روند افزایش وزن نوزادتان باشد تا مطمئن شود که نوزاد به اندازه کافی غذا خورده است.

اگر جراحی‌تان به دلیل رشد نکردن سینه (هیپوپلازی سینه) بوده است، ممکن است مشکلاتی در تأمین شیر به میزان کافی داشته باشید. پس از هر بار شیردهی از شیردوش استفاده کنید تا تولید شیر را در سینه های‌تان تحریک کند

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن