لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک دستگاهی است که امروزه در از بین بردن چربی ها کاربرد فراوانی دارد که نسبت به روش های جراحی شکم مانند لیپوساکشن، نتیجه بهتری را داشته است، در لیپوماتیک با استفاده از لرزش دستگاه چربی ها تخلیه خواهند شد.

 

ورزش کردن و تغییر روند زندگی در حفظ سایز بدن بسیار موثر است، امکان فیبروز شدن در بافت های زیر پوست به دلیل اینکه از لیزر و ایجاد حرارت استفاده نمیشود خیلی کم است به همین علت این روش برای خانم هیی که زایمان انجم نداده اند روش خوبی است.

لوله کانولا در لیپوماتیک

لیپوماتیک با استفاده از یک لوله کانولا انجام میشود، این لوله با وارد شدن به بافت زیر پوست به چربی ها دسترسی پیدا میکند و میتواند آنها را بیرون آورد.

برای انجام این جراحی، جراح باید بدن و سیستم بیمار را از لحاظ مقدار چربی ارزیابی کند، اگر فرد دچار چاقی مفرط باشد باید لیپوماتیک در شرایط به خصوصی انجام شود.

امواج اینفراسونیک

امواج اینفراسونیک با نوسان ثابتی در اطراف محور سلول های چربی، باعث جدا شدن چربی ها از محلی که به آن متصل است میشود  و توسط دستگاه ساکشن از بدن خارج میکند.

تخریب سلول‌های چربی توسط دستگاه لیپوماتیک

هدف انجام افراد از جراحی لیپوماتیک کم کردن وزن خود نمیباشد بلکه کاهش یا تغییر سایز، حجم و فرم بدن است.جراحی لیپوماتیک توسط جراح متخصص معمولا کار راحتی است و رضایت بیماران را با خود ب همراه دارد.

تخریب سلول‌های چربی توسط دستگاه لیپوماتیک

این دستگاه توسط سازمان دارویی تایید شده است و چربی های موضعی را میتواند با روش دقیق و بی خطر ی از بین ببرد.

حتی این روش برای افرادی که از روش های پیکرتراشی مانند لیپولیز و یا روش های کار با دستگاه مانند اولترازد استفاده کرده اند روش خوبی است.

مهم‌ترین فعالیت هایی که باید قبل از جراحی لیپوماتیک انجام شود شامل:

پر کردن فرم رضایت‌نامه بیمار

گرفتن تست تشخیص برای بیماری‌هایی مانند هپاتیت
انجام آزمایش خون برای تشخیص دادن کمبود خون بدن
تست بارداری قبل از جراحی
انجام تست‌ها و آزمایشات انعقادی برای جلوگیری از خونریزی در حین جراحی
ارزیابی روند کار کلیه‌ها و کبد
گرفتن تصاویر از محل جراحی، قبل انجام جراحی برای قرار دادن داخل پرونده بیمار
تخریب سلول های چربی با استفاده از  لیپوماتیک

نحوه انجام لیپوماتیک

سلول‌های چربی در روش لیپوماتیک در حالت فیزیکی و با استفاده از  حرکات کانولا به‌صورت امولسیون درمی‌آیند و باعث خروج آنها از بدن توشط خود دستگاه لیپوماتیک میشود.

دیگر روش های لاغری مانند لیپوساکشن دارای مشکلات ایمنی بودندولی دیگر در لیپوماتیک دیده نشده است و این دستگاه کار حفاظت از بافت های بدن را به عهده دارد.

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های پیکرتراشی

وقتی سلول های چربی در این روش تخریب میشوند قسمت هایی که ممکن است در زیر پوست بمانند به شکل گلوله ای نیستند و لایه های چربی در زیر پوست به صورت یکنواخت هستند.

استفاده از گن بعد از جراحی

در این روش بعد از جراحی بیمار باید به مدت ۲ هفته به صورت مدارم از گن استفاده کند در صورتی که در روش های پیکرتراشی مانند ساکشن بیمار باید ۶ ماه و در لیزر لیپولیز بیمار باید ۲ تا ۴ ماه از گن استفاده کند.

در هر صورت برای به دست آوردن نتیجه مورد رضایت فرد و جمع شدن بهتر پوست، بهتر است بعد از جراحی ۳۰ الی ۴۰ روز از گن استفاده کنید.

جمع شدن پوست

جمع شدن پوست در این روش به دلیل اینکه به ترابکولاهای پوستی ضربه ای نمیزند در مقایسه با دیگر روش ها بهتر انجام میشود ولی در صورت ایجاد افتادگی پوست نیاز به جراحی نیاز دارد.

جمع شدن پوست در لیپوماتیک

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های پیکرتراشی

لیپوماتیک نیازی به بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی این کار انجام میشود، بیمار در این حالت هیچ دردی را احساس نمیکند .

این در صورتی است که در روش های دیگر ساکشن بیمار با بی حسی موضعی درد دارد  ، برای کاهش درد باید برای بیمار داروهای آرام بخ تجویز شود.

تورم بعد از جراحی

در جراحی احتماد ایجاد تورم کم است و ترشح از محل ساکشن حداکثر ۳۶ ساعت زمان میبرد در حالیکه در سایر روش ها این روش طولانی تر است.همچنین امکان عفونت هم در این روش به نسبت کمتر است.

آمبولی بعد ار جراحی

در این روش ایجاد آمبولی احتمال خیلی کمی دارد، بیمار می‌تواند بلافاصله پس از جراحی شکم به خانه برگردد و به فعالیت های خود ادامه دهد و خستگی و کوفتگی ناشی از این روش خیلی کمتر است.

برش های کوچکی در لیپوماتیک برای برداشتن چربی و خارج کردن آنها استفاده میشود اما ممکن است در دیگر روش ها حتی به خارج کردن ناف و تغییر محل ناف نیاز باشد.

بارداری پس از لیپوماتیک

استفاده از روش لیپوماتیک هیچ تاثیر منفی در بارداری ندارد و لازم نیست خانم ها از این موضوع نگران نباشند .

افرادی که نباید جراحی لیپوماتیک را انجام دهند؟

با وجود اینکه این جراحی مزیت های زیادی دارد در جراحی شکم ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این روش برای افرادی که دارای پوست شکمی آویزان و شل هستند و افرادی که پوست ارتجاعی ندارند مناسب نیست.

هزینه لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر لاغری هزینه مناسبتری دارد.

اقدامات لازم قبل از عمل لیپوماتیک

جراح باید قبل از جراحی بیمار را از لحاظ سوابق بیماری و مصرف داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین و پلاویکس چک کند تا در صورتی که فرد مشکلی داشته باشد اول درمان شود و سپس برای لیپوماتیک اقدام شود.

بیمار حتما باید قبل از جراحی آزمایشات مورد نیاز را انجام دهد تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد و بدنش آمادگی برداشتن چربی را دارد.

مراقبت‌های پس از جراحی لیپوماتیک

چون بعد از جراحی پوست ممکن است شل شود و کلاژن سازی پوست توقف پیدا کند حتماً باید پس از جراحی بیمار از گن استفاده کند.

عوارضی مانند خونریزی ،کبودی و کوفتگی پس از عمل لیپوماتیک ممکن است بروز داده شود و ممکن است تا چندین هفته بعد از جراحی ادامه ااشته باشد. در مورد این عوارض جراح باید حتما بیمار را آگاه سازد تا بیمار نگران نشود.

ممکن است بیمار در زمان جراحی افت فشار داشته باشد حتماً باید در اتاق جراحی کیسه های خون مطابق با گروه خونی بیمار وجود داشته باشد تا در صورتی که نیاز باشد بلافاصله استفاده شود .

به دلیل اینکه در حین جراحی ممکن است تخمدان ها در معرض آسیب قرار داشته باشندو همچنین بیمار دچار خونریزی می‌شود پس امکان دارد عادت ماهانه بیمار بعد از جراحی منظم نباشدکه حتما در این رابطه به بیمار اطلاعات داده شود تا بیمار از این بمسئله استرس و نگرانی نداشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 10 =