متخصص فیزیوتراپی مچ با در منزل

فیزیوتراپی پا در منزل

فیزیوتراپی پا در منزل

فیزیوتراپی پا در منزل یکی از بهترین و آسان ترین راه برای درمان انواع درد پاها می باشد.تمرینات فیزیوتراپی تمرینات حرکتی و روشی فیزیکی است که برای کاهش درد و افزایش تحرک مفاصل فرد استفاده می شود. متخصصان فیزیوتراپ اغلب تمرینات فیزیوتراپی را برای درمان بیماران انجام می دهند.

 

 

 

فیزیوتراپی پا

 

انواع شکستگی پا:

شکستگی در پای انسان می تواند به دلیل شکسته شدن سه استخوان درشت نی ( بزرگترین استخوان از ران تا تا زانو ) نازک نی ( دو استخوانی که در پایین قسمت پاها قراردارند از زانو تا قوزک پا ) باشد که در صورت آسیب دیدگی باید حدود یک ماه بدون تحرک باشد تا استخوان ترمیم پیدا کند.

عضلات ساق پا شامل ماهیچه های به نام درشت نی پیشین (که پاها و انگشتان پاهارا بالا می برند) و عضلات نرمه ساق پا (به شما این امکان را می دهد که کف پاهایتان را به پایین ببرید ) می باشد.

عضلات نرمه پا دارای دو عضله به نام های سولئوس و گاستروکنمیوس می باشد که با هم ترکیب شده و تاندون آشیل را که به پشت استخوان پاشنه پا وصل می شود می سازند.

نرمه ساق پا یک عضله بسیار مهم است که در هنگام راه رفتن شما را یه سمت جلو هدایت می کند و در هنگام دویدن به سرعت گرفتن شما کمک می کند از طرف دیگر در هنگام ایستادن باعث حفظ تعادل شما می شود به همین دلایل آسیب های متعددی به این عضلات وارد می شود.

 

انواع شکستگی پا

 

 

 

 

بیشترین آسیب های وارده به پای انسان:

با توجه به توضیحات ذکر شده آسیب های متفاوتی وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد این عضو مهم می شود از جمله:

 • پارگی و آسیب رباط و تاندون و عضله
 • ضرب دیدگی ها و شکستگی انگشتان پا
 • پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن و یا شکستگی مچ پا
 • التهاب تاندون آشیل
 • کم یا زیادشدن قوس کف پا
 • خار پاشنه
 • شین اسپلینت یا درد ساق پا

به همین دلیل است که فیزیوتراپی پا در منزل از اهمیت بسیار زیادی برای کاهش این صدمات و همچنین بهبود عملکرد این عضو مهم در بدن انسان دارد.

 

 

هزینه فیزیوتراپی پا

 

 

 

 

انواع مختلف شکستگی استخوان های پا:

 • به صورت ترک خوردگی می باشد که نیاز به جابه جایی ندارد.
 • به دو یا چند تکه تقسیم شده است و نیاز به جا انداختن استخوان دارد. به گونه ای شکسته شده است که از پوست بدن خارج شده است.

که در هر کدام از این موارد ممکن است عوارض های متعددی بیمار را تهدید کند از جمله آسیب رسیدن به عضلات و عصب ها و قطع خونرسانی به عضو آسیب دیده و همچنین عفونت استخوانی که باید سریعا به پزشک مراجعه نمود.

فیزیوتراپی مچ پا در منزل:

علائم در رفتگی مچ پا:

 • احساس درد و ناراحتی در مچ پا
 • تورم
 • کبودی
 • عدم توانایی در ایستادن و راه رفتن
 • سفتی مچ چا

انواع آسیب های وارده به مچ پا:

مچ پا یکی از مهم ترین مفاصل بدن هست که وظیفه آن تحمل وزن و ایجاد یک پایه ثابت برای بدن انسان است که یکی از شایع ترین آسیب های وارده به آن پیچ خوردگی مچ پا و یا شکستگی آن می باشد که احتمال ایجاد آسیب در استخوان ها ، عضلات و … می باشد.

 

 

متخصص فیزیوتراپی پا

 

 

 

 

مهم ترین دلایلی که باعث آسیب به مچ پا می شود:

    فعالیت های ورزشی مانند پریدن و فرود آمدن با یک زاویه اشتباه مچ پا:

دویدن و پیاده روی های طولانی با کفش های نامناسب پاشنه بلند می باشد که از علایم آن می توان به ایجاد درد و حساسیت در لمس ، بروز تورم و کبودی ، عدم توانایی در ایستادن و راه رفتن و خشک شدن مفاصل و بعضا شنیدن صدای شکستگی می باشد.

پیچ خوردگی مچ پا عموما در ورزش هایی که تغییر جهت های سریع دارند زیاد دیده می شود به خصوص ورزش هایی مانند فوتبال ، بسکتبال ، والیبال و … البته بسیار مهم است که پس از ایجاد جراحت در مچ پا سریعا اقدام به درمان و بهبود آن شود زیرا احتمال ایجاد جراحت ها و آسیب های دیگر تا ۷۰ درصد افزایش می دهد و درمان پیچ خوردگی مچ پا از طریق فیزیوتراپی برای کلیه بیماران بسیار لازم و ضروری است زیرا بهبود ناقص باعث ایجاد نتایج نامناسب در توانبخشی و ایجاد آسیب های بیشتری می شود بنابراین فیزیوتراپی کمک بسیار زیادی جهت بهبود آسیب وارده به پای بیمار می کند.

معاینه فیزیکی مچ پای آسیب دیده احتمالا بسیار دردناک است به این علت که پزشک باید مچ پای شما را در جهات متفاوت حرکت دهد تا متوجه میزان آسیب وارده به پای شما شود.

روش های متفاوت فیزیوتراپی مچ پا:

به صورت دستی: برای کم کردن درد و بهبود حرکت

تمرین های ورزشی: جهت تقویت و به وجود آوردن ثبات در مچ پا ، بهبود اعصاب عضلات جهت ایجاد ثبات و حفظ تعادل بیمار

 

 

فیزیوتراپی مچ پا

 

 

 

روش های فیزیکی مانند:

 • لیزر
 • اولتراسوند
 • الکتروتراپی
 • مگنت تراپی
 • گرما و سرما صرفا جهت کاهش درد و بهبود بافت آسیب دیده می باشد.

فیزیوتراپیست با توجه به میزان جراحت شما می تواند بهترین درمان و تمرین های مخصوص مچ پای شما را برای فیزیوتراپی آن در نظر بگیرد و در طول درمان و دوره توانبخشی شما راهنمایی های لازم را جهت به دست آوردن هر چه سریع تر توانایی حرکت و قدرت مچ پای شما ارائه دهد.

درمان جراحت های پا ممکن است هم سخت باشد و هم زمان بر پس پیشنهاد می کنیم جهت بهبود بهتر و سریع تر و بازیابی تحرک به فیزیوتراپیست معتبر مراجعه نمایید.

 

فیزیوتراپیست خوب در منزل

 

 

 

فیزیوتراپی پا در منزل:

شکستگی مچ پا به علت شکسته شدن یکی از استخوان های قوزک پا می باشد که به دلیل فشار بسیار زیاد و غیر قابل تحمل بر روی مچ پا بصورت یک ضربه مستقیم یا بر اثر پیچ خوردگی بد مچ پا ایجاد می شود که باعث ایجاد تورم ، درد و عملکرد نامناسب مچ پا شود.

معمولا در سنین جوان تر بیشتر آقایان در معرض شکستگی مچ پا قرار می گیرند و در سنین بالاتر و میانسالی خانم ها در معرض این آسیب دیدگی قرار می گیرند.

شکستگی مچ پا هم می تواند ساده باشد هم دشوار و پیچیده که از یک تا سه استخوان را می تواند در گیر کند بنابر این فیزیوتراپی شکستگی مچ پا و ورزش های اصلاحی در درمان و توانبخشی مچ پا تاثیر بسیار زیادی دارد.

پس از شکستگی مچ پا با بستن آن و ثابت نگه داشتن و عدم تحرک و همچنین با استفاده از کفش های مخصوص می توانید به بهبود استخوان آسیب دیده کمک کنید و پس از آن با مشورت پزشک درمان فیزیوتراپی را شروع کنید تا عوارض و مشکلات عدم تحرک مفاصل از بین برود و بهبود یابد.

 

انواع مختلف فیزیوتراپی پا در منزل

 

 

 

 

فیزیوتراپی پا در منزل:

فیزیوتراپی در منزل به درمان بیمار کمک بسیار زیادی می کند به همین دلیل پس از فیزیوتراپی، فیزوتراپیست ها حرکات مخصوصی را به بیمار آموزش می‌ دهند تا عضله های پای  جراحت دیده قوی ‌تر شوند و بیمار بتواند در بازه زمانی کمی بهبودی کامل پیدا کند البته دقت کنید که انجام حرکات آموزش داده شده برای فیزیوتراپی در منزل بسیار مهم است.

و باید حتما از فیزیوتراپیست خود کمک بسیار زیادی بگیرید تا بتوانید در منزل این حرکات را درست و به راحتی تمرین کنید.

این تمرینات را به شکل حرکات ورزشی به بیمار آموزش می دهند که صرفا جهت کم شدن درد و افزایش حرکت در مفاصل عضو جراحت دیده به کار می رود.

چه نکاتی را قبل از انجام تمرینات فیزیوتراپی درمنزل رعایت کنیم؟

 • باید هر تمرینی را حداقل پنج بار یا بیشتر انجام دهید تا تأثیر مناسبی برای کم کردن درد و قوی کردن عضو بدن داشته باشد.
 • حتما به کیفیت تمرین ها توجه کنید و بالا بردن تعداد تمرین ها فقط زمانی که کیفیت مناسب داشته باشد قابل قبول است و تاثیر گذار میباشد.
 • تمرینات را حتما آهسته و پیوسته همراه با آرامش انجام دهید.

 

 

دستگاه فیزیوتراپی پا در منزل

 

 

 

روش های فیزیوتراپی پا در منزل:

همان گونه که در بالا نیز اشاره داشتیم بیشتر از ۳۰ مفصل در فیزیوتراپی پا وجود دارد.و لازم به ذکر است که عملکرد درست و صحیح و هماهنگ این مفاصل در کنار همدگیر و با کمک عضلات پا که حرکت و ثبات را در این ناحیه به وجود می آورند،سبب می گردد که ما قادر به راه رفتن و دویدن و پریدن باشیم.

گفتننی است که احتمال دارد که فیزیوتراپی پا در اثر فعالیت های تکرراری و بیش از اندازه و یا ضربه مستقیم دچار آسیب و در نهایت ملتهب و دردناک گردد.

در این شرایط ما شاهد علائمی مانند درد ،التهاب و تورم ،ضفعف غضلات ،سفتی حرکت و کاهش دامنه حرکتی خواهیم بود.

در این موقع درمانی متشکل از مدالیته های مناسب برای کاهش درد و التهاب مانند التروتراپی ،مگنت تراپی ،بالا بردن قدرت با کمک تمرینات ورزش مناسب ،افزایش دامنه حرکتی با به کار بردن تکنیک های دستی ،بهبود حس عمقی و بازآموزی الگوی راه رفتن بیمار خواهد بود.

 

روش های فیزیوتراپی در منزل

 

 

 

 

ورزش فیزیوتراپی پا را چگونه انجام می دهند؟

برای این قسمت از بدن ،تمرین درمانی در دو قسمت تمرینات روی تخت و لوکالو تمرینات فانکشنال و تمرین راه رفتن صورت می گیرد.

تمرینات اولیه برای کاهش التهاب ناحیه و کشش عضلات پیرامون و همچنین تمریناتی هم در جهت ثبات و تقویت مفاصل و فیزیوتراپی پا بالاتر مانند زانو ،لکنو ناحیه ستون فقرات می باشد.

بعد از این که مرحله اول به پایان رسید ،تمرینات لیزومتریک یا تمرینات ثابت بدون جابجایی آغز شده و سپس تمرینات ایزومتریک که عضلات مرتبط را در طول های بلند و کوتاه تقویت می نمایند ،به صورت پیشرفته تر انجام می شوند.

هنگامی که بیمار می تواند وزن روی اندام را تجمل کند ، تمرینات فانکشنال آغاز می گردد که منظور از این تمرینات ،افزایش توانایی فرد جهت بازگشت به زندگی و فعالیت روزمره پیش از اسیب است.

این تمرینات متشکل از تمریناتی برای افزایش تعادل و حس عمقی با به کار بردن تمریناتی مانند تخته تعادل ،ترامپولین ،تراباند است.

 

 

ورزش فیزیوتراپی پا

 

 

 

 

دستگاه فیزیوتراپی پا در منزل:

لازم به ذکر است که فیزیوتراپیست بسته به وضعیت بدنی فرد پیش و بعد از آسیب برنامه فیزیوتراپی را برای فرد در نظر می گیرد.

و امکان دارد که با توجه به وضعیت بدنی افراد مختلف ،نحوه انجام فیزیوتراپی برای ان ها متفاوت باشد.

در حالت کلی می توان گفت که فیزیوتراپی متشکل از سه بخش دستگاه ها ،درمان دستی و تمرین درمانی است. دستگاه ها خود متشکل از دستگاه تحریک الکتریک با هدف کنترل درد ،التهاب و باز آموزی حرکات عضلانی می باشد.

به عنوان مثال جریان Tensجهت کنترل درد ،جریان فارادیک جهت کنترل ادم و جریان FES با هدف بازآموزی عضلانی به کار برده می شوند.

 

 

قیمت فیزیوتراپی پا در منزل

 

 

 

 

هزینه فیزیوتراپی پا در منزل:

هزینه فیزیوتراپی پا چقدر است؟

هزینه های فیزیوتراپی پا اصولا یک مبلغ مشخصی نیست وسازمان وزارت بهداشت در هر سال با در نظر گرفتن تعرفه های جدید قیمت ها و مبالغ متفاوتی را تصویب می کند که از طریق انجمن فیزیوتراپی به کلینیک ها و درمانگاه ها اطلاع رسانی می کند.

به همین دلیل است که در هر سال این خدمات فیزیوتراپی به شکل های متفاوتی در دفترچه های تعرفه قیمت گذاری می شود بنابراین پزشکان و فیزیوتراپیست ها در هر جلسه با توجه به نوع درمان و خدمات که انجام می دهند هزینه هی متفاوتی دریافت می کنند.

فیزیوتراپی در منزلفیزیوتراپی در منزل تهران

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن