سن کاشت مو

سن کاشت مو

 

سن کاشت مو عامل مهمی در ریزش و کاشت مو افراد محسوب میشود. موهای بیشتر آقایان از سن ۲۰ سالگی شروع به ریزش میکند.

وقتی شما در اوایل جوانی و در سن ۲۰ سالگی هستید، تشخیص الگوی ریزش مویی که ممکن است برای شما در آینده رخ دهد، برای متخصص پوست و مو تا حدودی سخت است. به عنوان مثال اگر جراح تصمیم بگیرد مقدار بیشتری فولیکول موی مقاوم در برابر ریزش مو در قسمت جلوی سر شما پیوند بدهد، ممکن است در آینده ناحیه عقب تر آن دچار ریزش شود که ظاهر بسیار بدتری را ایجاد می کند.

 

The age of hair transplant

 

عوامل موثر در ریزش مو در مردان

عفونت ها

برخی مشکلات عفونی باعث ریزش مو می شوند. عفونت های قارچی پوستی یا درماتوفیتوزیس یکی از این عفونت هایی است که بافت های پوست، مو و ناخن را درگیر کرده و منجر به از بین رفتن موها می شود. عفونت های قارچی در هر قسمتی از بدن بروز می کنند که پوست سر یکی از این نواحی است و نتیجه ی آن ریزش مو می شود.
از دیگر عفونت هایی که زمینه ی ریزش موی آقایان را فراهم میکند، مشکل درماتیت است. این بیماری پوستی با درگیر کردن پوست سر، موها را نیز درگیر می کند.
فولیکولیت نیز همانطور که از اسمش پیداست، عفونتی است که فولیکول های مو را مبتلا می کند.

مصرف برخی داروها

با وجود اینکه برای درمان یک بیماری مجبور به مصرف دارو هستیم اما واقعیت این است که این داروها اگر برای درمان عضوی مفید هستند، به اعضای دیگر آسیب می زنند. هیچ دارویی عاری از عوارض جانبی نیست.
به عقیده محققان داروهایی مثل داروهای ضدانعقاد خون، بتابلوکان ها و داروهای ضدافسردگی باعث ریزش موها می شوند. این محققان بر این باور هستند که زیاده روی در مصرف ویتامین A نیز می تواند باعث ریزش مو شود. معمولا مکمل ویتامین A را برای درمان آکنه تجویز می کنند.
علاوه بر این ترکیبات دیگری مانند هورمون های مردانه مانند تستوسترون و استروئیدها همچنین باعث ریزش موها می شوند.
توصیه می کنیم در صورت مشاهده ریزش مو، نخست در روش زندگی خود دقیق شوید. به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا عوامل زمینه ساز آن بررسی شود. ریزش مو زمانی درمان می شود که ارثی نبوده و پزشک متخصص، عوامل زمینه ساز آن را بررسی کرده و برطرف کند.

 

The age of hair transplant

 

استرس زیاد

احتمالا شما هم موقع عصبانیت، بارها دلتان خواسته است که تک تک موهایتان را بکنید. این حرفی است که اکثر ما در حین عصبانیت به زبان می آوریم. اما واقعیت این است که شرایط استرس زا همچین تاثیری روی موها دارند.
به عقیده ی محققان استرس زیاد موجب ریزش مو می شود. به عقیده ی این محققان تنش های روحی – روانی و استرس به سه شیوه باعث ریزش و طاسی مو می شود.
اول اینکه استرس باعث می شود که تعداد زیادی از فولیکول های مو (پیاز مو) وارد فاز استراحت شوند که این امر باعث می شود در حین شانه زدن موها دچار ریزش شوند. دوم اینکه واکنش خودایمنی ناشی از استرس زیاد به فولیکول ها آسیب می رساند. سوم اینکه بیماری تریکوتیلومانیا یا جنون کندن مو اختلالی است که فرد موهای سر و صورت خود را به طور وسواسی و بی اختیار می کند و این اختلال ناشی از استرس و سرخوردگی است.

 

سن کاشت مو در مردان

مردان مسنی که دچار ریزش مو هستند می توانند مطمئن باشند که سن آنها به خودی خود نمی تواند عاملی برای محروم نمودن آنان از انجام کاشت موی طبیعی باشد.

مردان ۵۰ سال به بالا معمولاً می توانند نتایج بسیار رضایت بخشی را از انجام حتی یک مرحله پیوند مو انتظار داشته باشند. نتایج عالی خصوصاً در مردان ۷۰ سال به بالا یعنی زمانیکه فرد تصمیم به انجام پیوند موی دیرهنگام می گیرد بسیار شایع است.

ریزش موی مردانه می تواند در رده های سنی از نوجوانی تا ۴۰ الی ۵۰ سالگی آغاز شود. اما بعضی از مردان از همان ابتدای ریزش مو به دنبال روش‌های درمانی هستند و یک رژیم درمانی را به طور ادامه دار در طول مدتی که دچار ریزش مو هستند پیگیری می کنند.

درمان زود هنگام و مداوم تحت نظر پزشک متخصص پیوند مو می تواند به حفظ نسبی ظاهر چهره از لحاظ اصول زیبایی شناسی کمک بسیاری کند و البته در بالا بردن اعتماد به نفس شخص نیز نقش مهمی را ایفا میکند.

تعداد دیگری از مردان ممکن است تصمیم بگیرند از دست دادن موهای‌شان را به عنوان یک واقعیت در زندگی بپذیرند و در صدد درمان آن برنیایند.

هنگامی که مردی در سنین بالاتری از زندگی موهای خود را از دست می دهد و یا ریزش مو باعث بروز تغییراتی در امور زندگی او می شود ممکن است در این وضعیت انجام پیوند مو پس از ۵۰ سالگی وی امری مطلوب و یا حتی ضروری به نظر برسد. در جوامع امروزی ایجاد تغییراتی از بعد اقتصادی وضعیت مردان ۵۰ سال به بالا غیر معمول نیست. به عنوان مثال بعضی از مردان ممکن است در این سن حتی شغل خود را تغییر داده و به حرفه جدیدی روی آورند. از بعد اجتماعی نیز تأکید بر حفظ جوانی و اهمیت این موضوع در جوامع مختلف ممکن است یک مرد را تشویق به حفظ ظاهر جوان کند.

بعضی از مردان ممکن است حتی پس از سال‌ها، ناگهان تصمیم بگیرند که طاسی را از چهره خود حذف کنند. در هر یک از حالات ذکر شده،  کاشت موی طبیعی می تواند به منظور تأمین نظر این افراد ایفای نقش کند.

 

The age of hair transplant

 

کاشت مو برای گزینه های زیر مناسب نیست:

  • زنانی که ریزش موی سرتاسری در پوست سر خود داشته باشند.
  • افرادی که به اندازه کافی مو در بخش اهدا کننده ( بانک مو ) ندارند یا به اصطلاح بانک موی ضعیفی دارند.
  • افرادی که پس از آسیب یا جراحی دچار زخم های کلوئیدی (زخم ضخیم، فیبری) می شوند.
  • افرادی که ریزش موی ناشی از داروهایی مانند شیمی درمانی باشد

بهترین سن کاشت در زنان

یکی از نکاتی که در رابطه با ریزش مو باید بدانید این است که ریزش مو در خانم ها همانند آقایان رخ می دهد و روز به روز نیز بر تعداد زنانی که به دنبال راهی هستند تا به درمان این مشکل بپردازند افزوده می شود. در واقع امروزه کاشت مو به عنوان یکی از روش های درمانی ریزش مو در بین خانم ها رواج بسیاری پیدا کرده است. اما نکات زیادی در رابطه با کاشت مو در خانم ها وجود دارد و یکی از آنها این است که تا زمانی که علت اصلی و چگونگی ریزش مو در خانم ها کشف نشده نمی توان هیچگونه اقدام درمانی برای آنها انجام داد چراکه این امکان وجود دارد که پس از کاشت مو دوباره دچار ریزش مو شوند. پس بهترین سن کاشت مو در زنان را می توان معمولا سنین بالای ۴۰ سال گفت.

اما باید بدانید افرادی که زیر سن ۲۵ سال می باشند اصلا کاندیدای مناسبی برای انجام عمل کاشت مو نمی باشند زیرا بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها امکان پذیر نمی باشد همچنین نمی توان میزان گسترش یافتن طاسی سر آنها در آینده را نیز پیش بینی کرد. اگر جزء افرادی هستید که میخواهید در یک جلسه پیوند مو، دارای یک خط رویش موی جدید شوید که پر تر و همچنین پایین تر از خط طبیعی می باشد باید بگوییم که ممکن است این عمل در ابتدا شما را راضی کند اما باید بدانید که این رضایت موقتی می باشد؛ چراکه بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی شما تا حد بسیار زیادی گسترش می یابد و موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید شما ایجاد کند.

 

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن