waysoflosingweight

راهای لاغری

اکثر افراد فکر میکنند یکی از راهای لاغری این جمله‌ی کلیشه‌ای کمتر بخور، بیشتر بسوزان است همچنین روش‌های لاغری و رژیم‌های رنگارنگ و عجیب‌وغریب زیادی هم وجود دارند که در پایان کار، همچنان شما را با چربی‌ها تنها می‌گذارند.با ما همراه باشید تا راهای لاغری متعددی را به شما معرفی کنیم.

 بدانید روزانه ۱۰ درصد بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، کالری دریافت می‌کنید

شاید فکر می‌کنید خوراکی‌هایی که روزانه مصرف می‌کنید، ۱۷۰۰ کالری انرژی دارند و با تصور رقمی اشتباه، انتظارات شما در وزن کم کردن برآورده نمی‌شود. بهتر است ۱۰ درصد دیگر به این رقم فرضی اضافه کنید تا تخمین شما به واقعیت نزدیک‌تر شود. در این حالت با آگاهی از میزان دقیق‌تر کالری‌های دریافتی‌تان، می‌توانید واقع‌بینانه برای سوزاندن کالری ها برنامه ریزی کنید. احتساب میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنید، باید به‌درستی صورت بگیرد. مثلا شاید قهوه‌ای که نوش‌جان می‌کنید، بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید، کالری دارد.

بعد از صبحانه، زیاد آب بنوشید

در هنگام صبحانه، آب‌ پرتقال و … بنوشید اما در طول روز به‌جای سایر نوشیدنی‌ها، تنها آب بنوشید. در بیشتر نقاط دنیا مصرف نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه بسیار بالاست. برای نمونه در آمریکا، هر فرد به‌دلیل مصرف نوشابه به‌طور میانگین در هر روز ۲۴۵ کالری اضافی دریافت می‌کند. این میزان به ۹۰ هزار کالری در سال می‌رسد و متأسفانه علی‌رغم کالری بالا، این نوشیدنی به‌اندازه‌ی غذاهای دیگر، شکم تان را سیر نمی‌کند.

waysoflosingweight

 

 

آنچه را که در طول هفته می‌خورید، یادداشت کنید

مطالعات نشان می‌دهند کسانی که مواد غذایی مصرفی خود را یادداشت می‌کنند، ۱۵ درصد کمتر از سایرین غذا می‌خورند و کنترل بیشتری روی رژیم غذایی‌شان دارند. حواس‌تان به آخر هفته‌ها هم باشد. مطالعه‌ای نشان داد که افراد در روزهای آخر هفته‌ ۱۱۵ کالری اضافی مصرف می‌کنند و بیشتر این کالری را از طریق مصرف چربی و مواد نامناسب دریافت می‌کنند.

کمتر تلویزیون ببینید

مطالعات نشان می‌دهند دانش‌آموزانی که بیشتر تلویزیون می‌بینند، بیشتر غذا می‌خورند. سعی کنید کمتر تلویزیون تماشا کنید. قطعا تمام برنامه‌ها، مورد علاقه‌ی شما نیستند پس به‌جای اینکه تمام وقت خود را پای برنامه‌هایی بگذارید که علاقه‌ی چندانی هم به آنها ندارید، زمانی را به پیاده‌روی اختصاص بدهید. حتی ۱۵ دقیقه پیاده‌روی نیز بسیار مفید خواهد بود. در هنگام تماشای برنامه‌ی دلخواه‌تان نیز از انجام برخی تمرین‌های ورزشی غافل نشوید.

فقط وقتی شکم‌تان به قاروقور افتاد، غذا بخورید

بیشتر ما وقتی اضطراب داریم یا حوصله‌مان سر می‌رود یا حتی از روی عادت و به دلایلی غیر از گرسنگی واقعی، به سراغ یخچال می‌رویم. آن‌قدر بدون اینکه گرسنه باشیم، خوراکی خورده‌ایم که یادمان رفته است گرسنگی واقعی چطور است. باید به خاطر داشته باشیم زمانی واقعا گرسنه هستیم که برای رفع گرسنگی حاضر باشیم همه چیز بخوریم. اما اگر دل‌مان فقط غذای خاصی می‌خواهد، یعنی هوسی بیش نیست و نباید به آن بها بدهیم.

هنگامی که حوصله‌مان سر می‌رود یا دچار اضطراب هستیم، باید سعی کنیم خود را به نوع دیگری سرگرم و آرام کنیم و تا جایی که می‌توانیم از مسیری که به یخچال ختم می‌شود، دوری کنیم. اما اگر همیشه احساس گرسنگی دارید، این مسئله چیز دیگری است و باید درمورد آن با پزشک صحبت کنید

هر دو ساعت، حداقل پنج دقیقه راه بروید

اگر شما هم تمام روز پشت میز می‌نشینید و کم‌تحرک هستید، حتما فکری به حال این وضع بکنید. حداقل هر دو ساعت از جایتان بلند شوید، پنج دقیقه راه بروید و حرکات کششی انجام بدهید. با این کار علاوه بر اینکه تحرک بیشتری خواهید داشت، از شر هله‌هوله و تنقلات هم خلاص می‌شوید و میل کمتری به مصرف آنها خواهید داشت.

waysoflosingweight

 

در مقابل آینه غذا بخورید

مطالعات نشان می‌دهند که غذا خوردن در مقابل آینه باعث کاهش وزن می‌شود. با این کار مقدار غذایی که می‌خورید، به یک‌سوم می‌رسد. در واقع زمانی که در حین غذا خوردن خودتان را در آینه می‌بینید، استانداردها و اهدافی که در نظر داشتید، در نظرتان زنده می‌شوند و یادآوری هدف و آرزویتان برای لاغری، مانع از خوردن بیش‌ازاندازه می‌شود.

 

بعد از هر لقمه، چنگال و قاشق‌تان را زمین بگذارید

سر میز غذا، آب را جرعه‌جرعه بنوشید. با افراد دیگری که سر میز غذا هستند، صحبت کنید تا از تند و زیاد خوردن جلوگیری کنید. ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز فرمان سیری را به معده برساند. پس هرقدر آرام‌تر غذا بخورید، امکان لاغری را بیشتر قوت می‌بخشید.

غذای کمتر و ظروف کوچک‌تر، یار شما در لاغری آسان هستند

هرقدر غذای کمتری در دسترس‌تان باشد، کمتر می‌خورید. سعی کنید از بشقاب و لیوان کوچک‌تری استفاده کنید تا کمتر بخورید و راحت‌تر وزن کم کنید.

 

 بیرون غذا نخورید

تا جایی که می‌توانید در منزل غذا بخورید. غذاهای رستوران‌ها، پُرحجم هستند، در ظرف‌های بزرگ سِرو می‌شوند، پُر از چربی و کالری هستند و شما را چاق می‌کنند.

خوراکی‌های آبدار مصرف کنید

هرقدر بیشتر از خوراکی‌های آبدار استفاده کنید، بیشتر به لاغر کردن شکم کمک میکند و کالری کمتری جذب می‌کنید. مثلا از گوجه فرنگی، کدو سبز، خیار، سوپ‌ها و سالادها استفاده کنید. مصرف مواد غذایی آب‌دار، از آب خالی بهتر است.

هرچند نوشیدن آب به مقدار کافی هم بسیار خوب است و به آب‌رسانی بدن کمک زیادی می‌کند، اما برای لاغری چندان مفید نیست. زیرا عملکرد بدن برای رفع گرسنگی و تشنگی متفاوت است. پس مصرف نوشیدنی‌ها به‌تنهایی، نمی‌تواند باعث ارسال فرمان سیری در بدن بشود.

 

waysoflosingweight

 

راهای لاغری بعد از زایمان

زیاد استراحت کنید

نیازهای کودک باعث ایجاد تغییراتی در چرخه‌ی خواب مادر می‌شود. این تغییرات بر متابولیسم بدن تأثیر می‌‌گذارند و ممکن است باعث شوند کاهش وزن بعد از بارداری برای مادر سخت‌تر شود. موقعی که نوزادتان خواب است، شما هم بخوابید تا در درازمدت دچار کم‌خوابی نشوید. این کار به شما کمک می‌کند سطح انرژی‌تان را بالا نگه‌دارید و لازم نباشد برای تأمین انرژی، از مواد قندی کمک بگیرید. اگر به‌اندازه‌ی کافی نخوابید، در ساعات بیداری‌تان انرژی کافی نخواهید داشت و تمایل کمتری برای بیرون رفتن و انجام تمرینات‌تان خواهید داشت.

با مادران دیگر در ارتباط باشید

با این کار، علاوه بر پشتیبانی اخلاقی و ارتباط همدلانه، می‌توانید بفهمید مادران دیگر چه کارهای مفیدی انجام می‌دهند. اگر بارداری اول‌تان است، می‌توانید از تجربه‌های مادرانی که صاحب فرزند دوم یا سوم‌شان شده‌اند، استفاده کنید. همچنین می‌توانید با همراهی مادران دیگر، برنامه‌های پیاده‌روی یا ورزش هم ترتیب بدهید

یک برنامه‌ی ورزشی منظم داشته باشید

از هفته‌ی چهارم بعد از زایمان، می‌توانید به‌صورت تدریجی ورزش‌های ساده و سبک را شروع کنید. درست بعد از تولد فرزند، شکافی در ماهیچه‌های شکمی شما وجود دارد. این شکاف معمولا ۴ تا ۸ هفته بعد از زایمان از بین می‌رود. قبل از انجام تمریناتی که بر ماهیچه‌های شکمی تأثیر می‌گذارند، مطمئن شوید که این شکاف بسته شده‌ است.

  • چرخش‌های لگنی می‌توانند به آب کردن چربی‌های شکمی شما کمک کنند.
  • پیلاتس و یوگا می‌توانند در افزایش انعطاف‌پذیری و بازیابی قدرت به شما کمک کنند.
  • حرکت پُل می‌تواند برای سفت شدن عضلات شکم و ماهیچه‌های مرکزی مؤثر باشد.
  • یک توپ ورزشی وسیله‌ی بسیار مفیدی برای آب کردن چربی‌های شکمی بعد از بارداری است.
  • ورزش‌های هوازی مثل شنا، دوچرخه‌سواری و دو، ضربان قلب را بالا می‌برند و برای دستیابی به تناسب اندام بعد از زایمان مؤثرند.

 

waysoflosingweight

تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید

وقتی باردار هستید شاید حس کنید می‌توانید هرقدر که می‌خواهید، بخورید. باید این دیدگاه را بعد از تولد بچه، تغییر بدهید. اگر رژیم غذایی‌تان در دوران بارداری هیچ قانونی نداشته است، قوانین جدیدی برای آن وضع کنید. هریک از موارد زیر، به‌نحوی به شما کمک می‌کنند سوخت‌وساز بدن‌تان را تنظیم و گرسنگی را کنترل کنید.

  • سعی کنید در طول روز به‌طور یکنواخت از مواد غذایی مختلف کالری دریافت کنید.
  • صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در برنامه‌ی شماست، آن را جدی بگیرید.
  • ماهی، حبوبات، مرغ بدون پوست و گوشت بخورید. اینها منابع خوبی برای تأمین پروتئین هستند و اشتها را کم می‌کنند.
  • از مغزها استفاده کنید. مغزها دیر هضم می‌شوند و شما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه‌می‌دارند.
  • غلات کامل، میوه‌های تازه، سبزیجات و مقدار زیادی لبنیات کم‌چرب مصرف کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =