فیزیوتراپی دیسک گردن در منزل

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن | فیزیوتراپی گردن در منزل

درمان دیسک گردن و دیسک کمر با انتشار به پا ها یا دست ها از دیرباز مورد مناقشه بوده است و بر اساس کتب رشته های مختلف پزشکی تا درصد زیادی غیر جراحی می باشد.

 

 

دیسک گردن

 

 

 

دیسک گردن چیست؟

فتق دیسک زمانی رخ می ‌دهد که دیواره‌های بیرونی دیسک بین مهره‌ ای پاره شود.

 از عارضه فتق دیسک با اصطلاحات پارگی، بیرون ‌زدگی یا سرخوردگی دیسک نیز یاد می‌ شود. زمانی که حلقه ‌های خارجی دیسک پاره می‌ شود، ماده ژلاتینی مانند مرکزی دیسک به نام نوکلئوس پولپوزوس از این پارگی بیرون می ‌زند و به ساختارهای دیگر فشار می ‌آورد.

فتق معمولاً در دیواره جانبی خلفی، یعنی در جایی رخ می‌ دهد که آنولوس فیبروزوس کمترین ضخامت را دارد.

متاسفانه این محل، نقطه‌ی خروج اعصاب نخاعی و حرکت آن ها به سمت نقاط مختلف بدن نیز هست. هرچه پارگی بزرگ تر باشد، و ماده ژله‌ای داخل دیسک بیشتر از میان دیسک بیرون زده باشد، علائم شدیدتر خواهد بود.

از عوارض فتق دیسک گردن می ‌توان به کاهش حرکت گردن، گردن درد، درد منتشر شونده در دست و بازو، بی ‌حسی، گزگز، ضعف بالاتنه (بازو) و اسپاسم یا گرفتگی عضلات مرتبط یا ترکیبی از این علائم اشاره کرد.

مهره‌ های گردنی با بالاترین نرخ ساییدگی و فتق دیسک، پنجمین و ششمین (C5-C6) و ششمین و هفتمین (C6-C7) مهره‌های ستون فقرات هستند.

 

 

 

دیسک گردن چیست

 

 

 

علت بیرون زدگی دیسک گردن چیست؟

برخی از مهم ترین دلایل ایجاد فتق و پارگی در دیسک گردن عبارت اند از:

 • ساییدگی یا تحلیل رفتن که منجر به متلاشی شدن دیواره ‌های دیسک می ‌شود.
 • حرکات مکرر خمشی و چرخشی به ویژه ترکیب این حرکات. این حرکت بیشترین فشار را به حلقه‌ های فیبری خارجی یا همان آنولوس فیبروزوس وارد می ‌کند.
 • دیسک‌ ها در زمان نشستن یا خم شدن بیشترین آسیب ‌پذیری را دارند، چون فشار روی دیسک در این وضعیت ‌ها به جلوی دیسک وارد می‌ شود و محتویات دیسک را به عقب و به سمت بخش جانبی آنولوس فیبروزوس می ‌راند که ضعیف ‌تر و نازک‌ تر است.
 • سیگار کشیدن خطر ساییدگی و فتق دیسک را افزایش می ‌دهد.
 • عامل ‌های ژنتیکی احتمال بیماری‌ های دیسک بین مهره ‌ای را افزایش می ‌دهد.
 • سقوط ناگهانی یا آسیب‌ هایی مانند تصادف وسایل نقلیه موتوری
 • آسیب ‌های استرسی مکرر مانند آسیب‌ های ناشی از حرکات بالای سر و بلند کردن اشیاء سنگین

 

 

 

درمان دیسک گردن

 

 

 

 

دیسک گردن چه نشانه هایی دارد؟

فتق دیسک‌ های گردنی باعث احساس درد در گردن، شانه و بازو می ‌شود. این عارضه رادیکولوپاتی نامیده می ‌شود. ممکن است درد رو به پایین در بازو و دست در توزیع معینی از ریشه‌ های عصبی تحت فشار نیز منتشر شود.

 اگر فتق دیسک گردنی به نخاع فشار بیاورد، راه رفتن برای بیمار دشوار می ‌شود و مشکلاتی مانند اسپاستیسیتی و بی‌ اختیاری روده و مثانه به وجود می ‌آید. این وضعیت میلوپاتی نامیده می‌ شود.

 

تشخیص بیماری دیسک گردن:

برای تشخیص بیماری انحطاط دیسک خود، پزشک ابتدا یک سابقه پزشکی برای پیدا کردن علائم بیماری شما به دست خواهد آورد، و این که آن ها چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آن ها می شود.

شما احتمالا یک تست عصبی برای قدرت، واکنش و احساس در بازوها و دست خود خواهید داشت، اگر آنها تحت تاثیر قرار دارند.

آزمایش تصویربرداری از قبیل ایکس-ری، ام آر آی، و سی تی اسکن می تواند به پزشک شما کمک کند تا رشته های نخاعی شما را در ذهنش مجسم کند تا به منبع درد گردنتان برسد.

 

 

روش درمان دیسک گردن

 

 

 

 

بهترین راه درمان دیسک گردن چیست؟

 

فیزیوتراپی گردن در منزل:

فیزیوتراپی گردن در منزل یکی از روش های درمان جهت درمان مشکلات و درد گردن می باشد. فیزیوتراپی گردن مناسب گردن درد ، درمان آرتروز ، ساییدگی ، کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره ای می باشد.

گردن انسان دارای ۷ مهره می باشد ، گردن مستعد آرتروز ، ساییدگی و کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره ای می باشد.

بعد از آرتروز کمر شایع ترین آرتروز ، آرتروز گردن می باشد.

با توجه به این که مهره های گردن نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را در بردارد از مهره های کمر حساس تر هستند و آسیب جدی در گردن باعث فلج شدن کامل دست ها و پاها می شود.

 

متخصص درمان دیسک گردن

 

 

فواید فیزیوتراپی گردن در منزل:

 در صورتی که فیزیوتراپی گردن و ستون فقرات نسبت به هم در راستای مناسب قرار نگیرند (وضعیت سر جلو افتاده (FHP ) )که این حالت معمولا همراه با جلو افتادگی شانه ها و گرد شدن پشت است موجب افزایش فشار بر روی مهره ها و دیسک های گردن و ستون فقرات پشتی می شوند.

در صورتی که این وضعیت بدن اصلاح نشود ،وضعیت نامناسب کتف به تدریج می تواند موجب بروز درد ها و اختلالاتی در شانه شود.

فیزیوتراپی می تواند با کمک تکنیک های مختلف درمانی کاهش درد گردن بدون جراحی را برای شما فراهم کند . همچنین فیزیوتراپی می تواند با اموزش تمرینات مناسب و اصلاح وضعیت بدنی شما از بروز گردن درد در اینده جلوگیری کند.

 

 

 

درمان غیرجراحی دیسک گردن

 

 

 

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی گردن در منزل:

فیزیزتراپیست ها با کمک کردن به شما برای کاهش و حذف گردن درد و همچنین با طراحی یک برنامه برای جلوگیری از دردهای آینده کمک خواهند کرد.

برخی از درمان های رایج برای گردن درد شامل موارد زیر است، اما لزوما به موارد زیر محدود نمی شود:

کشش:

بعضی اوقات براساس توصیه ارتوپد یا جراح مغز کشش ناحیه گردن در کلینیک فیزیوتراپی برای درمان درد شما انجام خواهد شد.

 تمرین:

مطالعات ثابت کرده اند که تمرین درمانی مهم ترین ابزار برای درمان گردن درد است. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرین خاصی را برای شما تجویز کند که باعث افزایش دامنه حرکتی و در نهایت باعث کاهش گردن درد می شود.

اگر ضعف در عضلات درحین ارزیابی اولیه مشخص شود تمرینات تقویتی نیز باید مورد استفاده قرار گیرند.

از کشش برای جدا کردن سطوح مفصلی در گردن به خصوص زمانی که در گردن آرتریت دارید استفاده می شود، اگر فتق(بیرون زدگی دیسک) دارید کشش ممکن است فضای بیشتری را برای عصب های درگیر فراهم کند که درد کاهش یابد.

 

 

 

عوارض دیسک گردن

 

 

 

 

روش های درمانی:

در بعضی مواقع روش های درمانی مانند اولتراسوند (دستگاهی با فرکانس فراصوت ) یا TENS برای کمک به درمان درد استفاده می شود.

 

اصلاح نحوه ایستادن:

اگر نحوه نشستن یکی از عوامل ایجاد کننده درد گردن باشد فیزیوتراپ با شما برای اصلاح این مشکل تمریناتی را انجام خواهد داد، ممکن است از وسیله حمایتی ویژه کمر استفاده کرده تا به شما کمک کند نحوه نشستنتان را اصلاح کنید.

 

 تحرک مفصل:

تکنیک های تحرک مفصل نیز به بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد گردن کمک می کند، تحرک ناحیه گردن می تواند رسیک هایی را به همراه داشته باشد و این ریسک ها که البته نادر هم هستند، باید قبل از اقدام به پیاده سازی آن ها در ناحیه گردن با فیزیوتراپیست مطرح شوند.

 

 ماساژ:

اگر سفتی یا درد عضلانی به عنوان منشا گردن درد محسوب شود، فیزیوتراپیست با استفاده از تکینیک های ماساژ به کاهش فشار و درد در این عضلات کمک خواهد کرد.

 

 

فیزیوتراپی دیسک گردن

 

 

 

درمان دیسک گردن؛استراحت و گردنبند طبی:

استراحت کنید و از انجام دادن فعالیت‌های مولد درد خودداری کنید. بریس یا گردنبند طبی در بعضی موارد برای کاهش فشار روی مهره ‌های گردنی و استراحت دادن به این مهره‌ ها توصیه می‌ شود.

درمان دیسک گردن؛درمان دارویی و مدیریت درد:

برخی از داروهایی که متخصصین برای درمان دیسک گردن تجویز می کنند عبارت اند از:

درمان دیسک گردن؛مصرف دارو برای تسکین درد:

اکثر دردها با مصرف داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن (مورتین، ادویل)، ناپروکسین (الیو) یا استامینوفن (تایلنول) آرام می‌ شود.

اگر بیمار از درد شدید مداوم رنج ببرد، پزشک داروهای مسکن مخدر را برای یک دوره کوتاه تجویز می ‌کند و در صورت لزوم داروهای شل کننده عضلات را توصیه می ‌کند.

 درهر حال بهتر است فقط داروهای لازم را در حد نیاز مصرف کنید، چون مصرف بیش از حد دارو نه تنها به التیام سریع ‌تر کمک نمی ‌کند، بلکه به بروز عوارض جانبی نامطلوبی، مانند یبوست و خواب آلودگی دامن می‌ زند و حتی وابستگی ایجاد می ‌کند.

 

 

هزینه درمان دیسک گردن

 

 

 

 

بعد از بهبودی بیماری انحطاط دیسک:

 • گردن خود را در وضعیتی سالم نگه دارید.
 • کار می تواند از چند هفته طول بکشد تا درد گردن شما بهبود بخشد، به مدت سه ماه تا یک سال برای درمان استخوان بعد از جراحی التیام یابد.
 • وقتی شخصی با مشکل ستون فقرات روبرو می شود، پزشکان در مورد سلامت ستون فقراتش در طولانی مدت فکر می کنند، آن ها به فرد کمک خواهند کرد تا از وقوع مشکلات بعدی جلوگیری کند.
 • حتی این بیماری انحطاط دیسک که اغلب به خاطر سن است، می تواند تحت تاثیر عوامل سبک زندگی نیز باشد.
 • برای این که مطمئن شوید ستون فقرات خود را در شکلی سالم نگه داشته اید، یک رژیم متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
 • دود سیگار و سیگار کشیدن یک عامل خطر برای بیماری دیسک گردنی است.
 • همچنین به حالت بدنی خود نگاه کنید، همیشه گردنتان را صاف نگه دارید و کمرتان به خوبی پشتیبان تان باشد.
 • اگر چه درد گردن ناشی از بیماری انحطاط دیسک می تواند باز گردد، اما اگر مراقبت خوبی از گردن و بقیه بدن خود داشته باشید، خطر و ریسک ابتلا به این اتفاق بسیار کاهش می یابد.

 

 

فیزیوتراپی در منزلفیزیوتراپی در منزل تهران

1
مجموع نظرات

avatar
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
حسن بارااحمدی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
حسن بارااحمدی
مهمان
حسن بارااحمدی

سلام وقتتون بخیروشادی.بنده۵۰ساله ومردهستم ۱ساد پیش دچاردیسک گردن شدم بعدازحدود۱ماه استراحت نسبی خوب شدم.دوبارهازبهمن۹۸دچاردردشددی درناحیه کتف تانوک انگشتان دست راست شدم.ام آرآی گرفتم به دکترمتخصص مراجعه کردم وگفتنددیسک خفیف داری وبه من دارودادن.وحدود۳ماه هست که بطورمتناوب درتمام شبانه روزحدود۳ساعت ورزشهای مخصوص گردن شدم حدود۵۰درصدبهترشدم ولی همچنان درددارم لطفاراهنمایی بفرمایید.ممنونم