قیمت فیزیوتراپی کمر در منزل

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر: بیماری دیسک کمر یا به صورت علمی‌ تر فتق دیسک بین‌ مهره‌ ای، یکی از عوارض نسبتا شایع ستون فقرات است که در اثر بیرون ‌زدگی مایع داخلی دیسک از حلقه‌ خارجی آن و فتق دیسک بین ‌مهره ‌ای به وجود می ‌آید و افراد مبتلا را دچار مشکل می ‌کند.

بر خلاف تصور عوام، تنها راه درمان دیسک کمر انجام عمل جراحی نیست و تیم ‌درمانی مرکز ارتوپدی بیشتر بیماران مبتلا به دیسک کمر را با روش‌ های کم‌ تهاجمی و کم ‌خطر مداوا می کنند.

 

 

دیسک کمر

 

 

 

دیسک کمر(Intervertebral Disc) ممکن است بر روی اعصاب ستون فقرات شما فشار وارد کند و باعث درد، ضعف و بی حسی در گردن، پشت، دست‌ ها و پاها شود.

گاهی اوقات این علائم به اندازه ‌ای شدید می ‌شوند که می ‌توانند زندگی شما را مختل کنند. با این حال، اغلب اوقات، مشکلات دیسک کمر در عرض چند هفته شدید می ‌شوند.

در این زمان، یک یا تعدادی از روش ‌های درمان دیسک کمر می‌ توانند به بهبودی شما کمک کنند.

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات ما از ۲۶استخوان تشکیل شده که در میان آن ها ماده ژله مانندی به نام دیسک وجود دارد. دیسک ‌ها فشارهایی که به ستون فقرات وارد می‌ شود را جذب می‌ کنند و به نوعی ضربه‌ گیر هستند.

همه افراد دیسک کمر دارند ولی منظور از این بیماری، بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر است که البته شیوع بالایی دارد؛ شاید به همین دلیل افراد زیادی به دنبال درمان دیسک کمر یا به طور صحیح‌ تر درمان فتق دیسک کمر خود هستند.

توجه: بیرون زدگی، فتق یا پارگی دیسک کمر تعریفی درست از این بیماری است اما به دلیل رواج عام واژه «دیسک کمر» برای تعریف بیماری فوق استفاده می شود.

 

 

 

انواع درمان دیسک کمر

 

 

 

دیسک کمر چگونه است؟

این دیسک از آب و پروتئین ساخته شده که با افزایش سن و به مرور زمان آب خود را از دست می‌ دهد و انعطاف آن کم می ‌شود؛ در نتیجه متحمل تغییرات تخریبی و پارگی می ‌شود.

زمانی که این اتفاق می افتد، دیسک به ریشه ‌های عصبی اطرافش فشار وارد می‌ کند و ممکن است به دنبال آن، درد و بی حسی و ضعف عضلانی در اندام تحتانی به وجود آید.

بیرون زدگی دیسک کمر در سنین ۴۰به بالا غالباً وجود دارد ولی متاسفانه میانگین سنی مبتلایان به این بیماری پایین ‌تر هم آمده است.

به طوری که حتی جوانان ۱۶تا ۲۰ساله نیز به این بیماری دردناک مبتلا می ‌شوند.

روش های درمان دیسک کمر:

 استراحت:

برای چند روز زندگی را به خود راحت بگیرید. استراحت می‌ تواند تورم را کاهش دهد و زمانی برای بهبودی کمر شما فراهم کند.

وقتی کمر شما آسیب دیده است، از ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌ هایی که در آن‌ ها مجبور به خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین هستید، اجتناب کنید.

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که در تخت خواب بمانید. استراحت برای مدت کوتاهی خوب است، اما حرکت ندادن پاها برای یک یا دو روز درست نیست، زیرا ماهیچه ‌ها و مفاصلتان سخت می‌شوند و آسیب بیشتری می‌بینند.

شما همچنین می‌ توانید از یخ یا حرارت برای کمک به کاهش درد خود استفاده کنید. فقط کافی است یک بسته یخ یا یک حولهٔ گرم مرطوب را در قسمت دردناک کمر خود قرار دهید.

 

 

هزینه درمان دیسک کمر

 

 

 

 

 داروها:

داروهای ضد درد مانند ایبوبروفن (مورتین، ادویل) یا ناپروکسن (اَلِو، ناپروسین) را مصرف کنید. این داروها می ‌توانند درد شما را بهبود ببخشند و تورم را کاهش دهند.

نکتهٔ قابل توجه این است که استفاده از این داروها بیش از ۱۰ روز و بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه درست نیست.

وقتی این داروها به مقدار زیاد و در مدت طولانی استفاده شوند، برای مثال داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب می‌ توانند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و خون ‌ریزی را افزایش دهند.

داروهای مخدر (آرام بخش) مثل کدئین یا اکسی کدون_استامینوفن (پروکست) نیز در صورتی که داروهای دیگر اثر نکنند توسط پزشک شما تجویز می ‌شوند که البته این داروها نیز باید به طور کوتاه مدت مصرف شوند.

همچنین پزشک شما ممکن است شل کننده‌های عضلانی را برای کاهش اسپاسم عضلانی در پشت، تجویز کند.

داروهایی مانند آمیتریپتیلین (الاویل، واناتریپ)، دولوکستین (سیمبالتا)، گاباپنتین (نورونتین)، پریگابالین (لیریکا) و ترامادول (اولترام) نیز گزینه‌هایی برای کاهش دردهای عصبی هستند.‌

درمان دیسک کمر به وسیله فیزیوتراپی:

برخی از تمرینات ورزشی می ‌توانند به بهبود علائم دیسک کمر کمک کنند. یک فیزیوتراپیست می‌ تواند به شما آموزش دهد که کدام تمرینات می ‌توانند عضلاتی را که کمر شما را نگه می ‌دارند، تقویت کند.

 

 

 

فیزیوتراپی دیسک کمر

 

 

 

فیزیوتراپی کمر چگونه است ؟

بیماران کمردرد معمولا در مرحله ی تحت حاد و یا مزمن به فیزیوتراپی ارجاع داده می شوند.

قبل از شروع درمان فیزیوتراپی کمر بیماران به صورت تخصصی تر ارزیابی می شوند کهاز طریق آن علت کمردرد و اقدامات لازم جهت برطرف کردن آن مشخص می شود.

این اقدامات به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

استفاده از مدالیته هایی از جمله جریان های ضد درد، لیزرتراپی، دیاترمی ، مگنت تراپی درمان های دستی نظیر ماساژ و آزادی سازی عضلات و بافت نرم درگیر شده تمرینات تخصصی به منظور کاهش علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک و تقویت عضلات ضعیف شده، کشش عضلات کوتاه شده، تمرینات جهت افزایش هماهنگی عضلات بدن.

 

 

 

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

 

 

برنامه ‌های فیزیوتراپی همچنین شامل موارد زیر می ‌شود:

 • تمرینات کششی برای حفظ انعطاف پذیری ماهیچه‌ ها
 • تمرینات هوازی مثل پیاده روی یا دوچرخهٔ ثابت
 • ماساژ
 • یخ و گرما
 • درمان دیسک کمر به روش فراصوتی
 • تحریک عضلانی الکتریکی

فیزیوتراپی کمر در منزل:

فیزیوتراپی کمر در منزل حتی برای چند جلسه طبق شواهد تاًثیرات قابل توجهی در کاهش کمر درد دارد. تا به امروز فیزیوتراپی کمر و پا بهترین و مؤثرترین روش درمان کمر درد محسوب می شود.

به کمک فیزیوتراپی کمر در منزل می توانید کمر درد خود را درمان کنید آن هم بدون نیاز به انجام عمل جراحی و نقاهت پس از آن و نیز بدون صرف هزینه های گزاف و مصرف دارو و مواجهه با عوارض شیمیایی دارو ها و…

فرد مبتلا به کمر درد یا خودش مستقیماً فیزیوتراپی در منزل را انتخاب می کند یا پزشک معالج او را به فیزیوتراپیست جهت انجام فیزیوتراپی کمر در منزل ارجاع می دهد.

در گام نخست فیزیوتراپیست دلیل اصلی کمر درد را شناسایی می کند و مطابق با آن روش های درمانی متعددی چون تمرین درمانی، درمان دستی، ترکشن و استفاده از بسیاری از مدالیته های درمانی را آغاز می کند.

 

 

 

فیزیوتراپی کمر در منزل

 

 

 

 

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل:

بعد از این مرحله او موظف است اطلاعات کاملی درباره رعایت عادات حرکتی صحیح، نحوه تسکین درد و انجام تمرینات ویژه در خانه به بیمار ارائه دهد.

 فرد مبتلا به کمر درد در حین انجام درمان های فیزیوتراپی کمر و پا در واقع عادات حرکتی صحیح روزمزه، نحوه صحیح نشستن و ایستادن را تمرین و تکرار می کند که تمام آن ها در نهایت به مراقبت بهتر از بدن و سلامتی بیشتر خود بیمار منجر می شود.

مهم ترین روش های فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل :

درمان های فیزیوتراپی کمر درد به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند که عبارت است از :

 • درمان های منفعل
 • درمان های فعال

 

 

 

روش های فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

 

 

 

 

درمان های منفعل :

معمولا یا به کمک دستگاه ها است و یا به کمک درمان های دستی که اعمال آن ها به ریلکس کردن عضلات و کاهش درد کمک می کند.

این درمان ها در واقع برای بهبود وضعیت فرد استفاده می شود و هدف این است که بیمار برای انجام درمان های فعال آماده شود.

درمان های فعال :

تمرین ها و حرکت های پیشرفته تری هستند که عضلات و مهره های کمر را تقویت می کنند و نهایتاً از بروز مجدد کمر درد جلوگیری می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 تزریق:

اگر استراحت داشته باشید، داروهای ضد درد مصرف کنید و فیزیوتراپی انجام دهید، ولی هیچ کدام از این‌ روش ها به کاهش کمر درد شما کمک نکند، پزشک می ‌تواند یک داروی استروئیدی را در فضای اطراف اعصاب ستون فقرات شما تزریق کند. این تزریق اپیدورال نامیده می ‌شود.

آستروئید می ‌تواند به کاهش تورم کمک کند، همینطور به شما کمک می‌ کند، راحت ‌تر حرکت کنید و درد را در ناحیهٔ دیسک کاهش می‌ دهد.

پزشک ممکن است از اشعهٔ ایکس یا سیتی اسکن برای یافتن محل صحیح تزریق دارو استفاده کند. البته ممکن است به بیش از یک تزریق برای کاهش درد نیاز باشد.

عمل جراحی:

بیشتر افراد مبتلا به دیسک کمر نیازی به عمل جراحی ندارند. استراحت و دیگر روش ‌های درمان دیسک کمر، باید علائم را طی ۴ تا ۶ هفته بهبود بخشند، اما اگر درد شما بهبودی نداشته باشد، جراحی می‌ تواند گزینهٔ مناسبی باشد.

 

در مورد جراحی با پزشک خود صحبت کنید اگر:

 • درد شما با استفاده از مسکن‌ها، تزریق و فیزیوتراپی تسکین نمی ‌یابد.
 • علائم شما هم‌چنان بدتر می ‌شود.
 • برای ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید.
 • نمی ‌توانید ادرار یا مدفوع خود را کنترل کنید.

 

 

فیزیوتراپی در منزلفیزیوتراپی در منزل تهران

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن