درباره ی کاشت مو

درباره ی کاشت مو

 

درباره ی کاشت مو: یکی از معضلاتی که خیلی از افراد به‌خصوص آقایان از آن رنج می‌برند، ریزش مو میباشد که متسفانه در گذشته برای حل این مشکل، راه حلی وجود نداشت اما امروزه با پیشرفت قابل توجه علم و تکنولوژی، کاشت مو راه حل این مشکل میباشد.

ریزش مو در زنان و مردان میتواند علل متفاوتی داشته باشد که در صورتی که تصمیم به انجام کاشت مو حرفه ای گرفته شد، در ابتدا نیاز میباشد که حتما با پزشک خود مشورت کنید و علت ریزش مو را جویا شده و در صورتی که روشی بجز کاشت مو برای جلوگیری و برطرف کردن ریزش مو وجود نداشت، بهترین درمان، کاشت مو را انتخاب کنید.

 

about hair transplant

 

چه افرادی کاندیدای مناسب برای کاشت مو نیستند و چه افرادی بهترین کاندید هستند؟

فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری‌هایی چون دیابت یا عفونت‌های موضعی نباشد. توجه کنید تنها افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آنها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آنها، موها کم نشان ندهند.

 مراقبت‌های لازم بعد از کاشت مو:

  • پس از انجام کاشت مو،  پانسمانی روی سر بیمار می‌گذارند تا از گرافت‌ها مراقبت کند. برای همین بدون مشورت با پزشک نباید پانسمان را برداشت.
  • بعد از کاشت ممکن است فرد دچار سردرد شود که این یک امر طبیعی است. برای همین با نظر پزشک خود می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.
  • تا بهبود کامل باید از انجام کارهای سنگین اجتناب کنید.
  • برای گذاشتن سر روی بالش باید احتیاط کافی داشته باشید. تماس ناحیه‌ای که در آن مو کاشته شده با بالش، باعث ریزش فولیکول‌های مو می‌شود. در‌نتیجه موهای کاشته شده زودتر از موعد مقرر از جای خود کنده می‌شود. در صورتی که در روزهای ابتدایی درمان، فولیکوها شروع به ریزش کنند، باید به سرعت با پزشک معالج خود تماس برقرار کنید.
  • باید از تعریق بیش از اندازه هم بپرهیزید زیرا تعرق زیاد احتمال بروز عفونت‌های شدید در ناحیه پیوند و حتی ناحیه‌ای که از آن گرافت دریافت شده، را زیاد میکند.
  • شست‌وشوی موها در روزهای ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چراکه تماس آب و حتی دست زدن به ریشه موها موجب ریزش آنها می‌شود. استحمام پس از کاشت مو باید تحت‌نظر پزشک و با نظر وی آغاز شود.
  • بهتر است تا جایی که امکان دارد بعد از کاشت مو از گذاشتن کلاه و روسری برای مدتی پرهیز کنید.
  • در روزهای اول از قرار گرفتن زیر نور خورشید اجتناب کنید.

about hair transplant

 

چند سوال مهم درباره ی کاشت مو:

 

آیا موهای کاشته شده قابل را می توان رنگ یا فر کرد؟

 این موها همانند سایر موها هستند و رفتاری که با سایر موها داریم با این موها نیز می توان داشت. فقط طی ماه اول بعد از پیوند مو نباید موها را رنگ یا فر کرد. حتی ریش وسبیل کاشته شده در آقایان کاملا طبیعی و قابل اصلاح  و آرایش هستند.

آیا عمل کاشت مو دردناک است و معمولا در هر جلسه چند تار مو کاشته میشود؟

این عمل سرپایی و با روش بی حسی موضعی انجام می گیرد وتنها درد بیمار، درد تزریق ماده بی حسی در شروع عمل است. در حقیقت امکان دارد در طول عمل  شما خواب باشید.
معمولا در یک جلسه حداکثر حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت ( معادل ۴ تا ۵ هزار تار مو) می توان برداشت و پیوند زد.

 آیا پس از جراحی، محل برداشت موها در پشت سر خالی خواهد ماند؟

توجه داشته باشید که موهای جدیدی به جای موهای برداشته شده در نمی آیند اما تکنیک برداشت به گونه ای است که به طور معمول محل برداشتن مو در پشت سرمشخص نیست و این محل در زیرخواب موهای پشت سر مخفی خواهد شد.

آیا کاشت مو عوارضی هم دارد؟

در صورتی که کاشت مو توسط متخصص پوست و موی با تجربه و آشنا به جزئیات بیماریهای پوست و مو و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی انجام شود عارضه ای در پی نخواهد داشت ولی بعد از کاشت مو تعدادی عوارض موقت وجود دارد از جمله تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس  سرد پس از کاشت مو، کاملا قابل بهبود است و همچنین درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو هم اغلب خفیف و زودگذر است و با مصرف داروهای مسکن برطرف خواهد شد.

 

about hair transplant

 

آیا می توان مو را از شخص دیگری گرفت و پیوند زد؟

به دلیل عدم تطابق خصوصیات بافتی و سیستم ایمنی ما، بین انسان ها در صورت استفاده از موهای شخص دیگر این موها پس زده می شوند و به اصطلاح نمی گیرند.

آیا افراد کاملا طاس هم می توانند کاشت مو را انجام دهند؟

اگر سه ناحیه جلوی سر، بالای سر و فرق سر همزمان طاس باشند، طاسی کامل و درجه هفت محسوب می شود. این افراد معمولا بانک موی کافی هم ندارند و پشت سر شان شبیه نعل اسب مو دارند و نمی توانند کاندید مناسب برای کاشت مو محسوب شوند البته برای چنین افرادی کلاه گیس توصیه می شود.

آیا کاشت مو نیاز به ترمیم دارد؟

در مورد افرادی که تراکم موی پشت سر آنها کافی نباشد و وسعت طلبی زیاد باشد این امکان وجود دارد که پس از کاشت اولیه به روش fut  از روش fit  یا همان fue  می توان کاشت مو را ترمیم کرد و وسعت بیشتری را پوشش داد در این حالت موهای کاشته شده دوباره نمی ریزند زیرا آنها از پشت سر برداشته می شوند و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو ( دی هیدرو تستسترون) حساس نیستند. بنابراین بقای این موها همیشگی میباشد.

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می افتد؟

با هر روشی که کاشت مو انجام شود برای دو تا سه هفته موهای کاشته شده رشد می کند که این مطلب نشانه ی خوبی از گرفتن موهای پیوند زده شده میباشد. سپس موها وارد فاز استراحت میشوند و می ریزند البته ریشه مو سالم و زنده میباشد پس نیازی به نگرانی نیست. رشد مجدد مو بعد از سه تا چهار ماه شروع شده و حدود سه ماه دیگر طول می کشد( یعنی در مجموع شش ماه) تا موها کاملا رشد کنند و مجددا سه ماه دیگر نیز زمان لازم است تا موهایی که رشد کرده اند کاملا شبیه موهای طبیعی شوند در این زمان اگر همه فاکتورها رعایت شده باشد و کار به صورت حرفه ای انجام شده باشد اگرچه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم موی طبیعی است اما نمای منطقه کاشت کاملا عادی است و هیچکس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد.

about hair transplant

 

آیا تکنیک کاشت مو در زنان، متفاوت است؟

تکنیک کاشت مو در هر جنسیتی یکسان است. با توجه به شرایط فرد تصمیم گرفته می شود کدام روش برای فرد مناسب است FUT وFIT  یا ترکیبی هر دو. فرد کاندید می تواند یک روز بعد از عمل پانسمان را عوض کرده و موها را بشوید. موهای کاشته شده پس از ۴-۳ ماه شروع به رشد می کند و پس از ۹ ماه حجیم و خوش حالت می شود.

آیا استفاده از تجربه ی کاشت مو دیگران میتواند مفید باشد؟

قطعا استفاده از تجربه ی کاشت مو دیگران میتواند تصویری شفاف از چگونگی، مراقبت های قبل و بعد و در واقع همه چیز درباره ی کاشت مو را به شما بدهد که شما به عنوان متقاضی قادر به گرفتن بهترین تصمیم باشید.

 

مجموع نظرات

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن