جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی شکم یکی از جراحی زیبایی برای آقایان و خانم هامیباشد که طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد.بسیاری از افارد  که چربی اضافی شکم و پهلو دارند و قادر به رژیم گرفتن و یا ورزش نمیباشند به جراحی شکم روی می اورند اگر می دانستند که چه عواقبی منتظر انهاست هرگز به چنین عمل خطرناکی دست نخواهند زد.

بررسی ها نشان داده است که بیش از نود درصد افراد از مرد و زن از وضعیت ظاهری اندام خود رضایت کامل را ندارند و معتقدند  تغییراتی در بدن آنها چه از طریق رژیم غذایی و یا ورزش و جراحی ها قابل انجام است.

با وجود اینکه معیارها و عوامل زیبا شناختی در جوامع گوناگون با فرهنگ های مختلف متفاوت بوده و در طی قرون بارها دچار تغییر وتحولات بسیار شده است در مورد شکم اصل زیبایی شناسی همیشه یکسان  و کمر گرد رفته و شکمی صاف و سفت در تمامی زمانها و مکانها و جوامع مختلف مورد قبول همگان بوده است.

هنگامی که بدن انسان دچار چاقی و بد شکلی میشودکه عوامل داخلی (ژنتیکی ) و یا خارجی (محیطی ) باعث ایجاد آن شده باشد و عامل داخلی همان است که مردم عادی به آن استعداد چاقی می گویند و عوامل خارجی معمولاً پر خوری ، حاملگی و عدم تحرک می باشد و شکم بیشتر از هر جای دیگر بدن تحت تاثیر این عوامل داخلی و خارجی قرار دارد.

با این توضیحات بیمارانی که دارای شکم افتاده و شلی هشتند باید خود را برای یک جراحی بزرگ با بیهوشی طولانی و اسکار بلند زیر شکم ( که البته معمولاً جراحان طوری این شکاف را ایجاد میکنند که جای آن زیر لباس زیر و لباسهای شنای معمولی مخفی شود ) و همچنین دوره استراحت طولانی چند هفته ای آماده کنند البته نتجه این زحمت ها ایجاد شکمی تخت و صاف مانند زمانی که بیمار حاملگی نداشته است می باشد.

کاندیدای خوب جراحی شکم مردان و زنانی میباشند که از لحاظ ظاهر و شکل بدن تقریبا طبیعی بوده ، اما از وجود مقدار زیادی رسوب چربی یا پوست شل در ناحیه شکم رنج می برند که به رژیم و ورزش مقاوم هستند.

جراحی شکم  خصوصا در مورد زنانی که به سبب حاملگیهای متعدد دچار کشیدگی و شلی عضلات وپوست جدار شکم شده اند روش مناسبی است . از دست دادن طراوت و شادابی پوست در افرادی که سن بالایی دارند که با چاقی مختصری همراه باشد،با این عمل بهبود می یابد.

نکات لازم قبل از جراحی شکم

۱- دوری از سیگار به مدت 2 هفته قبل از جراحی شکم

۲- پرذهیز از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، اندومتاسین و غیره به مدت حداقل ده

نوع بیهوشی در جراحی شکم

این عمل عمدتا با استفاده از بیهوشی عمومی انجام میشود ولی در موارد خاص و بر اساس نظر جراح با بی حسی نخاعی ودارو های آرام بخش نیز قابل اجراست

طول جراحی شکم  : ۴-۲ ساعت

نکات لازم بعد از جراحی شکم

۱- مرخصی روز بعد از جراحی

۲- در طی چند روز اول درد و ورم در ناحیه جراحی دارید

۳- در چند روز اول بهتر است که به شکل خمیده را بروید

۴- بهتر است در هفته اول بعد از جراحی شکم از شکم بند استفاده نمائید.

 

جراحی شکم برای چه افرادی مناسب است؟

با توجه به اینکه هر فرد مشکل خود را دارد  پروسه درمانی خاصی برایش تعریف میشود. مثل سن و سلامتی عمومی فرد, کیفیت پوست

–  میزان پوست اضافه بالا و پایین شکم, مقدار چربی دور شکم و پهلو, شل یا سفت بودن جدار شکم

سه رروش درمانی وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از :

–  عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک )

–  لیپوساکشن ( خارج کردن چربی زیر پوستی )‌

–  ترکیب این دو روش

ابدومینوپلاستی

در عمل جراحی ابدومینوپلاسی برشی در بخش پایین شکم (مثل   برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم توسط جراح زده میشود و همه چربی پایین شکم و پوست اضافه برداشته خواهد شد و ناف طبیعی بیمار حفظ میشود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا خواهد شد تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوانیم به اندازه کافی لیفت دهیم تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم  .

لیپوساکشن یا لیپولیزر

در این روش مقداری از سرم ها حاوی مواد را به داخل چربی های زیر پوست تزریق وسپس مایع و چربی  را با استفاده از لوله های خاصی با استفاده از ایجاد سوراخ ها از پوست خارج میشوند. مقدار این مایع تزریقی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده به مفدار مایع تزریق شده بستگی دارد وحتی در بهترین شرایط هم نمیتوان بیشتر از چند لیتر چربی در یک جلسه خارج کرد.

پس در افرادی که در شکم و پهلوی خود چربی ضخیمی دارند از این روش استفاده میکنند. جراحی شکم  برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا خیلی کم است و کیفیت پوست آنها خوب است وترک پوست کمی دارند.اینها اکثرا خانمهای جوانی هستند که بارداری نداشته اند و یا آقایانی که از چاقی شکم و پهلو رنج میبرند. همچنین افرادی که تمایلی به جراحی بزرگی ندارند و اصلاح افتادگی شکم مد نظرشان نمیباشد وفقط میخواهند چاقی شکمشان برطرف شود از این روش سود میبرند.

ترکیب این دو روش

در افرادی که در بالای شکم چاقی موضعی دارند و هم قسمت پایین شکمشان افتاده است با ترکیب دو روش بالا میتوان به نتایج مطلوبی دست یافت.

چه انتظاری از این جراحی شکم داریم ؟

نتیحه این عمل ایجاد شکمی صاف و خوش فرم با کمترین مقدار چین و چروک های پوستی. برای نهایی شدن فرم شکم گاهی تا چند ماه بایستی صبر کرد.حداقل یک ماه قبل از این جراحی سیگار نکشید . انجام هر گونه  روتوش یا دستکاری مجدد یک سال بعد امکانپذیر است. به بیمار توصیه می شود که از نوسانات قابل توجه وزن پرهیز کند و اگر تصمیم به کاهش وزن قابل توجه در فاصله نزدیک دارد پیشنهاد میشود که عمل جراحی را پس از این تغییرات انجام دهد .

برخی از عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارتند از :

– جوشگاه نامطلوب
– خونریزی ( هماتوم )
– عفونت
– تجمع مایع
– اختلال در ترمیم زخم
– از دست دادن پوست
–به وجود آمدن  لخته های خونی
– بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست
– مخاطرات بی هوشی
– تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
– مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
– جداشدن زخم
– ناقزینگی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 10 =