Removal of Noses Without Surgery

قوز بینی

برداشتن قوز بینی بدون جراحی بینی

برداشتن قوز بینی بدون عمل بینی یا رینوپلاستی ، مسئله ای است که بسیاری از مردم طرفدارش هستند.

قوز بینی چیست؟

جراحی بینی ، ناحیه‌ی روی بینی که موجب دغدغه‌ی بسیاری از بیماران را فراهم می‌کند، “قوز” نامیده می‌شود. قوز بینی صورت را  زیبا جلوه نمی‌دهد و توجه مخاطب را از چشم‌ها به بینی جلب می‌کند.

گاهی اوقات لازم است قوز بینی کوچک شود، برداشته شود یا پنهان گردد تا یک بینی سازگار و هماهنگ با دیگر اجزاء چهره پدید آید.

 

 

تصورات اشتباهی در مورد عامل پدیدآورنده‌ی قوز بینی در میان مردم رواج دارند. آیا بینی قوز دار از استخوان تشکیل شده یا غضروف؟ایا قوز بینی نیاز به جراحی بینی است؟ و این که آیا اصلاً قوزی وجود دارد یا خیر؟ پزشکان این مورد را قوز کاذب می‌نامند.

بینی از غضروف و پوست و استخوان تشکیل می‌شود؛ استخوان و غضروف یک پایه محکم را به وجود می‌آورند و پیرامون آن را پوست می‌پوشاند. قوز معمولاً در محل تلاقی استخوان و غضروف روی پشت بینی قرار دارد و معمولا بیمارن نیاز به جراحی بینی را در خود احساس می کنند.

اگر بینی بیمار قوز واقعی داشته باشد، باید هم از استخوان و هم ازغضروف برداشته شود تا قوز کوچکتر یا کاملاً ناپدید شود.و هچنین  قوزها با یکدیگر متفاوت‌اند و می‌توانند بیشتر استخوانی یا بیشتر غضروفی باشند.

اکثر کسانی که قوز بینی دارند ترجیح می دهند تا قوز کوچکی را روی بینی نگه دارند تا زیبایی طبیعی شان یا جراحی بینی را حفظ کنند.

 

۱-برداشتن قوز بینی بدون جراحی بینی با نخ و فیلر:

در این روش که هدف برداشتن قوز بینی بدون جراحی بینی است : بدون نیاز به جراحی باز بینی و رفتن به زیر تیغ جراحی بینی می توانید زیبایی مناسبی برای بینی خود ایجاد کنید.

در ضمن خوبیه این روش این است که بدون اینکه تحت عمل سنگین جراحی بینی یا همان روش رینوپلاستی قرار بگیریدو با استفاده از نخ وفیلر می توانید معایب ظاهری بینی مانند قوز بینی و یا افتادگی بینی را رفع کنید.

همانطور که می دانید امروزه همه به دنبال روشهای کم خطر و با عوارض کمتر و هزینه کمتر هستند و با توجه به عوارض جراحی های بینی، پزشکان در پی راه های ساده تر برای رفع بعضی از مشکلات ظاهری بینی هستند.

و همینطور روش نخ و فیلر جلوی خیلی از جراحیهای بینی غیرضروری را خواهدگرفت.

مطالعات و گزارش های به دست آمده  نشان می دهد که بیش از نیمی از جراحی بینی واقعا غیرضروری بوده و میتوان با روش غیرجراحی بینی آن ها را ترمیم و اصلاح کرد و جلوی بسیاری از هزینه هاو عوارض های پس از جراحی بینی را گرفت.

در این روش پس از بی حس کردن بینی با کرم هاى بی حس کننده،به مقدار کافی ازfiller که می تواند کلسیم هیدروکسی اپتات و یا اسیدهیالورونیک (ژویدرم) باشد با سوزن ظریفی به زیر پوست تزریق می شود.و این تزریق برای قوز بینی انجام مشود که باید در بالا و پایین قوز به میزان لازم تزریق میشود تا برجستگی قوزبینی را محو کند و یا در نقاط خاصی از نوک بینی تزریق می شود و نوک آن راتا حدودى بالاتر میبرد.

و اگر بینی دچار غیر قرینگی،تو رفتگی و یا ناصافی باشد،می توان  با پرکردن این نواحی سطح بینی را صاف و یک دست و ظاهری متناسب ایجاد کرد.

 

و حالا اگر شخصی اطمینان ندارد که این روش برایش مناسب است یا خیر می تواند در ابتدا یک تست و تزریق سرم به جای فیلر تغییر فرم بینی را مشاهده کند وبلا فاصله بعد از آن نتیجه تزریق آزمایشی را مشاهده کند و سپس تصمیم به تزریق فیلر بگیرد.لازم به ذکر است که این سرم بعد از چند ساعت کاملا جذب می شود.

باید توجه داشته باشید که این روش بینى کوچک نمیشود ولى اگر بینى چندان بزرگ نباشد و فرد بخواهد بدون عمل جراحى بینى ظاهر بینى را کوچکتر نشان دهد می تواند با تزریق چربى در گونه ها به این نتیجه دست یابد.

*البته این روش  بیشتر در خانم ها کاربرد دارد و کمتر در آقایان کاربرد دارد.

*جالب تر از همه این است که اسید هیالورونیک قابل حل کردن و از بین بردن است و اگر فردى از ظاهر بینى خود پس از تزریق رضایت نداشته باشد می تواند آن را با حلال کاملا به حالت قبل برگرداند.

اگر فردی پس از تزریق تصمیم به عمل جراحی بینی داشته باشد معمولا تداخلی در جراحی بینی یا مشکلی پیش نمی آید.

همچنین می توان نوک بینی را با نخ های مخصوص و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی بالا برد.و در این روش ممکن است مقدار کمی تورم چند روزه ایجاد شود و یا ممکن است کمی کبودی در بینی مشاهده کنید.

روش استفاده از نخ حدود دو سالی ماندگاری دارد.به دلیل اینکه کلاژن سازی و افزایش عروق خونی اطراف نخ،حتی پس از دو سال نیز تا حدودی اثرات مفید از نخ باقی خواهد ماند.

برداشتن قوز بینی بدون جراحی بینی به وسیله ی سوهان کشیدن یا رسپینگ در عمل زیبایی بینی:

ازبین بردن قوزهای استخوانی به وسیله سوهان رایج بوده که بیشترین کنترل را ایجاد می کند.

در گذشته ها یک سری از قوم ها برداشتن قوز بینی در مردان را نشانه از دست دادن قدرت مردانه می دانستند که برای مردان افت حساب میشد که جنبه منفی را به دنبال داشت. در برخی از افراد جراحی پلاستیک بینی با احتیاط قوز بینی را برمی دارند.

سوهان رایج در جراحی بینی مانند سوهان ناخن دندانه دار است و فلزی میباشد.با آن سوهان روی پوست خراشی را ایجاد مینمایند و شروع به سوهان کشی مینمایند و سپس با سرم آن قسمت را شستشو می دهند.

تفاوت های جراحی بینی و روش های غیر جراحی

۱-روش غیر جراحی بینی نیاز به استراحت پس از عمل ندارد و به ندرت امکان دارد تورم کم یا کبودی مختصر ایجاد شود که به مدت ۳ تا ۴ روز از بین میرود.

۲- در روش جراحی، فرد کاملا بیهوش است در حالیکه در روش غیرجراحی بینی فرد علاوه بر هوشیار بودن میتواند مرحله به مرحله تزریق را در آینه مشاهده و پزشک را یاری کند.

۳- عوارض بیهوشی که خود گاهی اوقات بسیار خطرناک است در این روش غیر جراحی بینی وجود ندارد.

۴- در مقایسه با عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی ، در این روش درد پس از عمل بینی وجود ندارد یا بسیار اندک است.

۵-در روش غیرجراحی بینی به بستن چسب روی بینی یا پانسمان نیاز نیست.

۶-نیازى به پانسمان و یا زدن چسب ندارد دوام و ماندگاری به دلیل اینکه بینی حرکتی ندارد کلا فیلرها در ناحیه بینى دوام بیشتری نسبت به سایر مناطق دارد و در افرادی که از کلسیم  هیدروکسی اپتات استفاده میکنند حداقل ٣ تا ۵سال و ژویدرم تا ٣ الى ۴سال باقی میماند، در صورت رضایت فرد میتواند دوباره از نو تزریق کند.

۷- نتیجه این روش بلافاصله قابل رویت است و فرد همان موقع میتواند تغییر را در بینى خود مشاهده کند

رینوپلاستی

رینوپلاستی از دو لغت رینو و پلاستی تشکیل شده است که رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن میباشد. در صورتی که تیغه ی بینی انحراف داشته باشد یا صرفاً از ظاهر بینی تان راضی نیستید، رینوپلاستی میتواند گزینه ی خوبی در جهت تغییر شکل آن به شمار برود.

رینوپلاستی همان عمل جراحی زیبایی پلاستیک بینی میباشد که به اصلاح شکل بینی های گوشتی و استخوانی و… می پردازد.

این اعمال جراحی که تحت بی حسی موضعی یا با بیهوشی عمومی صورت میگیرند، موجب رفع ناهنجاری ها و شکل بینی می شوند.

انواع عمل رینوپلاستی

برای تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر آن، میتوان عمل رینوپلاستی را به دو صورت انجام داد که عبارت از عمل جراحی باز و عمل جراحی بسته است.

در جراحی باز شکافی (اسکار) در داخل بافت بین دو سوراخ بینی ایجاد خواهد شد و با استفاده از آن، تغییرات مورد نیاز بر روی بینی اعمال می شود.

در عمل جراحی بسته، شکاف های ایجاد شده کاملاً در داخل بینی قرار دارند. مدت زمان عمل جراحی باز اغلب طولانی تر از عمل جراحی بسته است و اکثرا برای بیمارانی مناسب است که نیاز به تغییر در ناحیه سر بینی خود را دارند.

در عمل جراحی بسته از ایجاد یک بریدگی آشکار بر روی بینی اجتناب خواهد شد، اما از این روش نمی توان در حالت هایی استفاده کرد که نیاز به ایجاد تغییرات زیاد بر روی بینی وجود دارد.

با توجه به این که در این روش یک برش بسیار کوچک در بینی ایجاد می شود، امکان برطرف و محو شدن آن با گذشت زمان نیز وجود دارد.

به همین علت اکثر جراحان از این تکنیک برای انجام عمل جراحی بر روی بینی بیماران خود استفاده می کنند.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

مسائلی مانند، نحوه انجام جراحی رینوپلاستی ، میزان تغییرات بینی، هزینه جراحی، و اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی در طی جلسات مشاوره، مطرح می شود. پزشک معالج، بینی بیمار عکس برداری می کند تا قبل و بعد بینی باهم مقایسه شود، و تا حدودی نتیجه جراحی برای جراح بینی و خود بیمار، مشخص خواهد شد. گفتنی است که رینوپلاستی جنبه های روانی نیز برای بیمار دارد، که عبارت اند از :  بیمار باور خواهد داشت، که پس از جراحی ، تمام معایب بینی برطرف خواهد شد. به همین علت بیمار حتما باید انتظارات منطقی از رینوپلاستی داشته باشد.  همچنین لازم به ذکر است که فرد بیمار باید قبل از جراحی بینی،  از کشیدن سیگار اجتناب کند. همچنین مصرف برخی از داروها مانند آسپرین باید قطع شود. قبل از جراحی صورت شسته شود و کاملا تمیز باشد.

 

مراحل انجام جراحی رینوپلاستی

بیهوشی اولین مرحله برای شروع جراحی محسوب میشود. گفتنی است که داروها به منظور راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شود. انتخابها شامل آرامبخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. دکتر شما بهترین گزینه برای شما را پیشنهاد خواهد داد.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، رینوپلاستی یا به روش بسته انجام می شود و یا به روش باز. از طریق این برش ها، پوستی که بر روی استخوان ها و غضروف های بینی قرار می گیرد، به آرامی افزایش می یابد و امکان دسترسی به ساختار بینی را تغییر می دهد.

در این مرحله نوبت به تغییر شکل ساختار بینی میرسد. ظاهر بینی بیش از حد بزرگ می تواند با از بین بردن استخوان و یا غضروف کوچک شود. گاهی عمل جراحی بینی امکان دارد  نیاز به اضافه کردن پیوند غضروف داشته باشد. به طور معمول، غضروف از سپتوم، پارتیشن در وسط بینی، برای این منظور استفاده می شود. گاهی اوقات غضروف از گوش یا به ندرت بخشی از غضروف رگ استفاده می شود. و در نهایت برای بستن برش بینی اقدام میشود. زمانی که ساختار زیرین بینی به شکل مورد نظر ساخته می شود، پوست و بافت بینی از بین خواهد رفت و برش ها بسته می شوند. برش های اضافی امکان دارد در بروز طبیعی بینی ها قرار بگیرند تا اندازه خود را تغییر دهند.

اقدامات بعد از رینوپلاستی

بیماران پس از به اتمام رسیدن جراحی در حالت مساعدی به سر خواهند برد. یکی از عوارض نادر رینوپلاستی، سر درد است. در روز بعد از جراحی حتما تورم و کبودی در بینی و اطراف چشم ها وجود خواهد داشت.

توجه داشته باشید که بعد از جراحی بینی ، بیمار باید:

 • استراحت کند.
 • از پایین آوردن سر خودداری کند.
 • داروهای تجویز شده را مصرف کند.
 • از انجام فعالیت های سنگین و حمل بار سنگین اجتناب کند.
 • در معرض تابش مستقیم نور خورشید فرار نگیرند.

تاثیر نوع پوست در رینوپلاستی

یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در نتایج جراحی رینوپلاستی، پوست می باشد. جالب است بدانید که نوع پوست را در این نوع جراحی به سه دسته تقسیم میشو. بینی با پوست معمولی، پوست ضخیم، پوست نازک.

 افرادی که در رینوپلاستی دارای پوست معمولی می باشند نتایج قابل قبول تری را در جراحی بینی کسب خواهند کرد و افراد دو دسته دیگر اغلب نیاز به جراح زیبایی ماهر و توانا دارند تا جراحی بینی آن ها به بهترین شکل ممکن اعمال شود.

 

 

عوارض احتمالا رینوپلاستی

 خونریزی

اگرچه خونریزی غیرمعمول است، اما این احتمال نیز وجود دارد که بیمار در حین عمل یا بعد از آن دچار خونریزی شدید شود، به طوری که گاهی برای بندآوردن آن به درمان اورژانس و یا حتی تزریق خون نیاز است. دلایل متفاوتی وجود دارد؛ برای مثال بیمارانی که دچار اختلال های انعقادی هستند، آسپیرین استفاده می کنند، فشارخون بالا دارند یا ویتامین E و سیر مصرف کرده اند، بیشتر در معرض خونریزی های غیرقابل کنترل قرار دارند.

سوراخ شدن تیغه بینی

در مواردی که جراحی رینوپلاستی با اصلاح انحراف داخل بینی همزمان می شود، این احتمال وجود دارد که جراحی موجب  ایجاد سوراخی در تیغه بینی شود. بیمار بعد از عمل ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ولی معمولا با آبریزش بینی و تنفس سوت مانند به پزشک مراجعه می کند.

کاهش حس بویایی

کاهش حس بویایی یکی از رایج ترین شکایت هایی است که بیماران پس از عمل دارند.کاهش حس بویایی، یک عارضه موقت جراحی و ناشی از ورم پوشش داخل بینی میباشد و این تورم مانع از رسیدن مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی می شود، اما قابل بازگشت است و جای نگرانی نیست.

 کوچکی سوراخ های بینی

کوچکی بیش از حد سوراخ های بینی مشکل ساز خواهد شد. پره های بینی به عنوان دریچه های آن عمل می کنند. اگر در فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته، در زمان تنفس پره ها به تیغه بینی نزدیک شود به این معنی است که یا از ابتدا پره های بینی اش ضعیف بوده که با جراحی ضعیف تر شده و یا اینکه جراح حین عمل، ساختارهای نگهدارنده بینی را تقویت نکرده است. در این مواقع بیمار نیازمند عمل جراحی مجدد میباشد.

کرختی پوست

احتمال بروز بی حسی حس دائمی در پوست بینی وجود دارد و ایجاد آن قابل پیش بینی نیست.

عفونت

عفونت پس از جراحی عموما شایع نیست، اما در صورتی که ایجاد شود، نیازمند درمان اضافی شامل مصرف آنتی بیوتیک است.

آسیب به بافت های عمقی

ساختارهای عمقی تر مثل اعصاب، مجاری اشکی، عروق خونی و عضلات امکان دارد حین جراحی صدمه ببینند. صدمه به بافت های عمقی تر می تواند موقتی یا دائمی باشند.

مرگ در اثر ماده بیهوشی

احتمال عوارض، صدمه و حتی مرگ در تمام انواع بی حسی جراحی، چه بی حسی موضعی و چه بیهوشی عمومی یا تسکین بخشی با دارو در وجود دارد.

افزایش تنفس دهانی

تعدادی از بیماران احتمال دارد تا مدت ها بعد از عمل جراحی مجبور باشند که از طریق دهان تنفس کنند. آن گروه از افرادی که قبل از عمل دچار آلرژی بودند، بعد از عمل آلرژی شان به مراتب شدیدتر خواهد شد و شاید چند هفته تا چند ماه هم طول بکشد، اما به خاطر تورم مخاط، بعد از جراحی تا ۱۰ درصد موارد افراد سالم نیز علایم حساسیت را پیدا خواهند کرد.

هزینه رینوپلاستی

نحوه ی درمان وهمچنین پیچیدگی آن می تواند موجب افزایش هزینه ها و قیمت عمل رینوپلاستی شود. و همانطور که میدانید یک عمل جراحی پیچیده به زمان و دقت بیشتری نیاز دارد و به همین علت هزینه آن بیشتر از یک عمل جراحی نسبتا ساده است. مورد دیگری که میتوان در میزان هزینه جراحی دخیل باشد، موقعیت جغرافیایی محل انجام جراحی میباشد. استانداردهای جراحی بیمارستان و نهادهای اعتباردهی و اطمینان بخشی برای ارزیابی امکانات و خدمات جراحی سخت گیرانه هستند. با وجودی که شما ممکن است جراحان متخصص بیشتری در شهرهای بزرگتر پیدا کنید، اما می توان جراحان باتجربه و معتبر در همه نقاط کشور پیدا کرد که هزینه عمل بینی استخوانی آنها به نسبت از هزینه افراد متخصص ساکن در شهرهای بزرگ بیشتر است.

بعد از به اتمام رسیدن هر عمل جراحی، بیماران باید آمادگی مناسب برای پرداخت هر گونه داروی مسکن مورد نیاز در طول دوره ریکاوری را داشته باشند. محاسبه موارد وهزینه های رینوپلاستی به صورت تقریبی عبارت اند از:

هزینه های قبل از عمل شامل موارد زیر می باشد:

 • سی تی اسکن
 • آزمایش خون
 • عکس آتلیه

و هزینه های بعد از عمل نیز شامل:

 • ویزیت ماه اول، هر هفته
 • ویزیت سال اول، هر سه ماه
 • ویزیت سال دوم، هر ۶ ماه

پوشش بیمه

بیمه های درمانی اغلب فقط هزینه انجام عمل جراحی بینی در جهت اصلاح عملکرد بینی را پوشش می دهند. بعضی از بیماران می توانند با پرداخت هزینه بیمه ماهانه از این خدمات بهره ببرند. عمل جراحی بینی برای اصلاح عملکرد معمولاً برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می شود.

7
مجموع نظرات

avatar
1 نظرات
6 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
4 نویسندگان دیدگاه
adminلیلالیلابرزنونی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
برزنونی
مهمان
برزنونی

سلام وقتتون بخیر
خواستم بدونم برداشتن قوز بینی به روش سوهان کشیدن نیاز به بیهوشی نداره?
واینکه این عمل چقدر هزینه داره و تا چند روز ورم روی بینی میمونه?

لیلا
مهمان
لیلا

سلام بهترین روش ازبین بردن دایمی قوز بینی چیست

لیلا
مهمان
لیلا

هزینه چقدر