nose deviation

انحراف بینی

انحراف بینی

انحراف بینی یا پولیپ ،امروزه در میان مردم بسیار شده است.وهمینطور تاثیرات بسیار زیادی بر شوه زندگی و سلامت افراد می گذارد.و همینطور بحث مورد اهمیت ومهمی است برای افراد است.

پولیپ بینی، زمانی است که تیغه بینی، دچار خمیدگی یا انحراف باشد. تیغه بینی یا سپتوم، دیواره‌ای است که بین دو حفره بینی قرار دارد. شکل و ساختار حفره‌های بینی می‌تواند علت سینوزیت مزمن به شمار آید.

هزینه عمل بینی بسته به نوع درمان و پزشک متخصص ممکن است متفاوت باشد.

 

nose deviation

 

 

 

تیغه بینی، شامل یک اسکلت اصلی است که در ساختار بینی، نقش نگه‌دارنده داشته و به طور طبیعی، دو حفره بینی را از هم جدا می‌نماید. سطح تیغه بینی، در هر دو طرف با لایه مخاطی، پوشیده شده است. تیغه بینی در قسمت جلو، از ساختاری محکم اما قابل انعطاف، برخوردار می‌باشد که بیشتر از غضروف تشکیل یافته و بر روی آن پوستی قرار دارد که رگ‌های خونی بسیاری را در بر می‌گیرد. در حالت ایده‌آل، تیغه بینی، وسط قرار گرفته و باعث می‌شود فضای داخل  بینی، به دو گذرگاه هم‌اندازه تقسیم شود.

طبق آمار ها  در ۸۰ درصد افراد تیغه بینی در وسط قرار ندارد و به دلیل قابل‌مشاهده نبودن، معمولاً به این عارضه توجهی نمی‌شود. جراحی انحراف بینی، زمانی انجام می شود که جابجایی از خط وسط شدید باشد.

اگر تیغه بینی، بیش‌ازحد به خمیدگی، انحراف و کج شدگی دچار شود، شایع‌ترین نشانه آن، دشواری تنفس از راه بینی خواهد بود. بیماران، معمولاً در یک‌ طرف بینی، ناراحتی بیشتری احساس می‌کنند و گاهی نشانه‌ها، عملاً در طرف مقابل خمیدگی گزارش می‌شوند.

در برخی موارد، خمیدگی تیغه بینی در مسیر خروجی ترشحات سینوس‌های بینی، اختلال ایجاد می‌کند و عفونت‌های مکرر سینوس‌ها را به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

پیشگیری از انحراف بینی:

شما می‌توانید با اجتناب از آسیب به بینی خود، به پیشگیری از انحراف بینی کمک کنید. برای این کار، در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی و محافظ شانه استفاده کنید و در طول انجام ورزش‌ های تماسی مانند فوتبال یا کاراته از کلاه یا محافظ صورت مناسب استفاده نمایید.

 

سن مناسب برای انجام عمل جراحی بر روی تیغه بینی چه سنی است؟

نکته مهم دیگر در مورد عمل انحراف بینی، سن افرادی است که می‌خواهند مورد عمل قرار بگیرند. اگر فرد دارای مشکل حادی نباشد و به اصطلاح دچار انسداد نسبی باشد، سعی بر این است که تا اتمام سن رشد مورد عمل قرار نگیرد.

اما در مواردی که مشکل حاد باشد و شخص دچار گرفتگی شدید باشد، به صلاح است که عمل زودتر انجام شود زیرا خود این گرفتگی در صورتی که شدید باشد، می‌تواند برای کودکان اشکالاتی را در شکل ظاهری صورت ایجاد کند. علاوه بر آن ممکن است که شخص دچار اختلالات ریوی بشود.

نشانه ها و علامت های انحراف بینی:

شایع‌ ترین و مهم ترین نشانه انحراف تیغه بینی، گرفتگی بینی می‌باشد، به‌طوری که یک طرف بینی نسبت به طرف دیگر، بیشتر گرفتگی داشته و همچنین، نفس کشیدن نیز با دشواری همراه است.

ویکی دیگر از نشانه های پولیپ بینی و بینی کج عفونت سینوس‌ها به‌صورت مکرر و بازگشت‌کننده است.

nose deviation

 

 

 

 

 دیگر عوارض انحراف بینی موردهای زیر هستند که اگر مداوم ومکرر اتفاق بیافتد فرد دچار این بیماری است:

۱-درد های صورت

۲-سر درد

۳-ترشحات مزمن در ناحیه پشت حلق

۴-خونریزی بینی

۵-خرناس کیدن و نفس کیدن با صدای بلند و خروپف کردن در هنگام خواب

پولیپ بینی، ممکن است در زمان خواب در تنفس فرد، وقفه ایجاد کند. این عارضه، بسیار جدی به‌شمار می‌آید و در اصطلاح پزشکی « آپنه خواب» نامیده می‌شود. مراجعه به پزشک جهت درمان آپنه خواب، بسیار ضروری خواهد بود.

دلایل انحراف تیغه بینی

تیغه بینی، دیواره‌ای است که مجراهای راست و چپ بینی را از هم جدا می‌کند. اگر تیغه بینی، از وسط به یک سمت جابجا شود،علت انحراف بینی خواهد بود.

 

 

 

nose deviation

 

 

 

علت های انحراف بینی:

۱-عارضه ای از بدو تولد

در بعضی از افراد از بدو تولد و در جنینی  انحراف بینی  ایجاد می شود و در زمان تولد آشکار می شود.

۲-آسیب های وارد شده به بینی

برخی آسیب ها ممکن است به انسان وارد شود و باعث انحراف در ناحیه بینی شود.

به طور مثال ممکن است در هنگام زایمان بر بینی نوزاد فشار وارد شود و دچار کجی بینی شود.

یا در کودکان و بزرگالان  ممکن است در اثر حوادث یا پیشامد های ممکن فرد دچار آسیب و انحراف بینی شود.«برخورد دو فرد در پیاده رو، از پله افتادن و ضربه دیدن بینی، در ورزش های رزمی و…»

 

 

 

nose deviation

 

 

 

 

تشخیص توسط پزشک:

پزشک پس از بررسی علائم انحراف  ، از بیمار سوالاتی می‌پرسد، مانند: آیا آسیب شدید و یا شکستگی در ناحیه بینی اتفاق افتاده است یا نه؟ آیا تا به حال جراحی بینی داشته‌اید؟

سپس پزشک بینی را معاینه کرده و محل تیغه بینی را بررسی می‌نماید. سطوح داخلی مجراهای بینی نیز با کمک لامپی پرنور و اسپکولوم بینی برای علائم شکستگی بینی وارسی می‌گردند.

اسپکولوم بینی، ابزاری انبرک مانند است که به نرمی مجرای بینی را باز نگه می‌دارد. اسپری بینی اکسی متازولین و یا فنیل آفرین ممکن است مورد استفاده قرار گیرند تا بافت آستری بینی (لایه مخاطی)، موقتاً کمی جمع شود تا سراسر تیغه بینی، بهتر قابل مشاهده باشد.

گاهی اسکوپ فایبر اپتیک، به داخل بینی عبور داده می‌شود تا نواحی انتهایی تیغه بینی، مستقیماً دیده شوند. در بیشتر موارد، هیچ‌گونه آزمایش خاصی، لازم نخواهد بود .

گاهی انحراف بینی مواردی مانند خونریزی‌های بینی، عفونت‌های سینوسی مکرر و یا مسائل مهم دیگری را به‌وجود می‌آورد که زحمت‌آفرین و مساله‌ساز هستند. در این موارد، پزشک خانواده یا پزشک عمومی، شما را به متخصص گوش، حلق، بینی و یا جراح بینی ارجاع خواهد داد تا درمان لازم انجام پذیرد.

 

 

nose deviation

 

 

علائم انحراف بینی:

 • گرفتگی بینی
 • اختلال در تنفس
 • کاهش حس بویایی
 • خشکی بینی
 • خونریزی بینی
 • عفونت مکرر گوش
 • احساس فشار در سر
 • صدای خرخر در هنگام نفس کشیدن
 • ایجاد ترشحات خلطی در پشت گلو بینی
 • صدای تو دماغی
 • سردرد مکرر
 • سوزش گلو
 • در موارد شدید آپنه خواب
  (آپنه خواب نوعی وقفه تنفسی در خواب است که برای مدت زمان کوتاهی تنفس را قطع و باعث اختلال در خواب می گردد.)

درمان انحراف بینی:

پولیپ بینی به‌طور گسترده‌ای شایع بوده و در بسیاری افراد، درمان انحراف تیغه بینی ضرورتی نخواهد داشت.

برخی نشانه‌ها مانند گرفتگی بینی و یا خلط پشت حلق، می‌توانند با دارو کاهش پیدا کنند، شامل: داروهای ضد احتقان بینی ، آنتی‌هیستامین‌ها و یا اسپری‌های بینی. در بسیاری موارد، پیش از اینکه جراحی مورد توجه قرار گیرد، ابتدا دارودرمانی انجام می‌پذیرد.

اگر پولیپ بینی در فرد، مشکلات تنفسی، آپنه خواب و یا خرناس کشیدن را به ‌همراه داشته باشد، ممکن است انجام جراحی توصیه شود تا تیغه بینی، اصلاح گردد. عمل جراحی که در آن تیغه بینی مورد اصلاح و ترمیم قرار می‌گیرد، سپتوپلاستی نامیده شده و با نام‌های برداشتن تیغه بینی از زیر مخاط و یا بازسازی تیغه بینی یا عمل انحراف بینی با لیزر نیز شناخته می‌شود.

 

 

 

nose deviation

 

 

 

پیامد و عوارض:

اگر انحراف بینی بیشتر و شدیدتر شود ومنجر به گرفتگی بینی شود این عوارض ممکن است پیش بیاید:

۱-احساس فشار یا گرفتگی در مجرای بینی

۲-اختلال در هنگام خواب وآشفتگی به دلیل سخت نفس کشیدن در خواب شبانه و همچنین استراحت دلپذیر و باب میل نخواهد بود.

۳-خشکی دهان،به دلیل تنفس طولانی مدت از طریق دهان

 

 

 

nose deviation

 

 

انحراف بینی و سینوزیت:

در زمانی که انحراف تیغه بینی شدید باشد کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. اما طبق نظر متخصصین انحراف بینی به خودی خود موجب سینوزیت نخواهد شد یا به زبان دیگر هرکسی که از سینوزیت رنج می برد لزوما دچار انحراف بینی نیست. اما اگر فردی سینوزیت داشته باشد انحراف بینی به دلیل اختلالی که ممکن است در تنفس فرد ایحاد کند می تواند درد های سینوزیتی را تشدید کند.

انحراف بینی و سر درد:

در افرادی که دچار سر درد های مزمن می شوند پیشنهاد می شود با مراجعه به پزشک متخصص منشا درد خود را پیدا کنند. در صورتی که فرد مبتلا به انحراف بینی باشد می تواند سر دردهای شدید تری را دچار شود اما به خودی خود نمی توان دلیل سر درد ها مزمن را به طور قطعی انحراف بینی دانست.

عمل انحراف بینی با لیزر:

در محتوای عمل بینی با لیزر به طور کامل شرح دادیم که این نوع عمل مخصوص چه افرادی است. با اینحال باید بدانید انحراف بینی مشکلی است که در ساختار غضروف بینی وجود دارد بنابراین درمان قطعی آن صرفا به وسیله اشعه ی لیزر امکان پذیر نمی باشد. در هر صورت باید بدانید حتما باید با یک متخصص مشاوره بگیرید و بهترین روش درمان خود را به او بسپارید.

 

 

 

 

انحراف تیغه بینی

 

 

 

بهترین جراح انحراف بینی:

در زمینه ی جراحی های ترمیمی بینی ، بهترین جراح آن کسی است که بتواند به استفاده از معاینه ی بالینی و آزمایش های لازم مشکل را تشخیص بدهد و بتواند بهترین و به صرفه ترین درمان را برای بیمار انتخاب کند.

موارد قابل پیشگیری انحراف جراحی بینی:

۱-در حین ورزش های رزمی و برخوردی همیشه کلاه های مخصوص و ایمنی داشته باشید و از پوشش محافظ سر و صورت استفاده کنید.

۲-در زمان رانندگی کمربند های ایمنی راننده و سرنشینان باید بسته باشد.

 

 

عمل انحراف بینی

 

 

 

 

نحوه جراحی برای اصلاح سپتوم:

به عمل جراحی که برای اصلاح سپتوم ( تیغه بینی ) انجام می شود، سپتوپلاستی می گویند. این عمل در جهت بهبود گرفتگی بینی انجام می شود و می تواند به عنوان جزء اساسی عمل های جراحی در ناحیه سینوس و یا برداشتن تومور ناحیه بینی محسوب شود.

جراح در حین سپتوپلاستی با برش های کوچکی، استخوان و یا غضروفی را که موجب انحراف در سپتوم شده را صاف می کند.

به دلیل اینکه غضروف سپتوم تمایل به برگشتن به فرم قبل از عمل را دارد ممکن است بعد از عمل درجاتی از انحراف برگردد.

عمل سپتوپلاستی معمولا با بیهوشی عمومی انجام شده و بسته به شدت انحراف حدود ۱تا ۱٫۵ طول می کشد. امکان دارد در پایان عمل، جراح از آتل داخلی و پانسمان برای ‌بیمار استفاده کند. در روش دیگر که جدید بوده و در برخی مراکز درمانی از آن استفاده می شود ، استفاده از پانسمان های قابل جذب است.

بعد از عمل انحراف بینی معمولا در همان روز، فرد از بیمارستان مرخص خواهد شد. بیمار بعد از عمل ممکن است تورم خفیفی پیدا کند که کاملا طبیعی بوده و به مرور بهبود می یابد.

انجام عمل انحراف بینی، موجب صافی و خوش فرم شدن شکل ظاهری بینی نمی شود و کسانی که به دلیل کجی در فرم بینی می خواهند این کجی و انحراف را اصلاح کنند، باید تحت عمل سپتورینوپلاستی قرار بگیرند.

خطر جراحی انحراف تیغه بینی:

هیچ جراحی به طور کامل بدون ریسک نیست و مزایایی دارد – توانایی نفس کشیدن بهتر. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روش های رایج و ایمنی هستند و عوارض جانبی کمی دارند ا ما قبل از تصمیم گیری در مورد درمانش، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی جراحی صحبت کنید. اگر چه نادراست، اما خطرات سپتوپلاستی یا رینوپلاستی ممکن است عبارت از این موارد باشند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • سوراخ در تیغه بینی
 • از دست دادن توانایی بویایی

 

 

 

جراحی انحراف و پولیپ بینی

 

 

 

 

جراحی انحراف بینی چه خطراتی دارد؟

اگر دچار این علائم هستید و فکر می کنید که ممکن است پولیپ بینی داشته باشید، یک قرار ملاقات با پزشک گوش، بینی یا گلو قرار دهید.دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است شما در معرض این علائم، از جمله سینوزیت مزمن یا آلرژی بینی باشید.اطمینان حاصل کنید که تشخیص درست برایتان انحام شده تا بتوانید درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید.

مراقبت‌ های بعد از عمل انحراف بینی:

 • بعد از عمل ممکن است حس درد و خستگی داشته باشید و در بینی،گرفتگی احساس کنید.
 • این عمل با خارج شدن کمی ترشحات خونابه از بینی همراه است که کاملا طبیعی بوده و بخشی از مرحله ترمیم و بهبود به حساب می آید.
 • درد بعد از انجام عمل انحراف بینی معمولا خفیف بوده  و داروهای مسکن خوراکی بر روی تسکین آن تاثیر گذارند.
 • بعد از عمل حتما مراقبت های لازم را انجام دهید تا بهترین نتیجه را از این عمل جراحی بگیرید.

 

 

درمان انحراف بینی

 

 

 

هزینه عمل اصلاح انحراف بینی:

جراحی سپتوم ، یک عمل درمانی محسوب می شود و همه بیمه ها اعم از پایه و تکمیلی هزینه عمل اصلاح انحراف بینی را پرداخت می کنند اما جراحی بینی کج ، یک عمل زیبایی به حساب می آید و تمامی هزینه عمل به عهده فرد می باشد.

هزینه  تمام شده عمل با توجه به نوع درمان ، دستمزد پزشک جراح و هزینه کلینیک و اتاق عمل متغییر است.

2
مجموع نظرات

avatar
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
adminحسن آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
حسن
مهمان
حسن

سلام خسته نباشید
عمل انحراف بینی از صد درصدچنددرصد درصافی بینی نقش دارد